تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم چیست؟ + بررسی صفر تا صد

تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم

تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم چیست؟

یکی از سیستم های تبادل گرما که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد دیگ بخار می باشد. شما باید به خوبی بدانید که دیگ های بخار انواع متنوعی دارند و هر یک از انواع آنها هم دارای ویژگی های متنوعی هستند. شما می توانید بر اساس صنایع خود یکی از انواع این دستگاه ها را که ظرفیت های متنوع دارد خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

برخی از انواع دیگ های بخار تا ۷ تن هم می رسند که کاربرد دیگ های بخار ۷ تنی بیشتر در صنایع بسیار بزرگ می باشد. آب به وسیله احتراق سوخت درون دستگاه از طریق لوله ای که در آب فرو رفته دمای آب را بالا می برد تا به درجه جوش برسد.

گرمایی که درون دیگ بخار تولید می شود را بخار سیستم می نامند که این بخار وارد هر یک از سیستم های متنوع صنایع می شود. این بخار به وسیله سیستم های لوله ای به تجهیزاتی که گرم هستند مبدل می شود. این تجهیزات شامل کویل های آب گرم و یا پکیج ها می باشد.

کاربردهای اصلی که دیگ های بخار دارند برای گرمایش راحت می باشد.

حفظ کردن دمای فرآیندهای صنعتی و بسیاری از دیگر کاربردهای این دیگ ها موجب شده است از آنها در صنعت استفاده بسیار زیادی شود. اما باید بدانید دیگ آب گرم بخش مهمی در سیستم های هیدرونیک دارد و در صنایع کاربرد آن متفاوت می باشد.

دیگ بخار و دیگ آب داغ بر چه اساس و محوری کار می کنند ؟

دیگ های بخار از طریق واکنش احتراقی که بین هوا و سوخت می باشد عمل می کنند، از این طریق شعله را به درون لوله هایی که وصل به آب است مشتعل می سازند تا درجه آب بالاتر برود. گرمای به دست آمده از احتراق پس از لوله ها به آب انتقال داده می شود و همچنین به لوله ها فرستاده خواهد شد.

این بخار به دست آمده از دیگ بخار پس از اینکه این واکنش ها روی آن انجام می شود به لوله کشی منتقل خواهد شد تا از آن در برنامه گرمایشی خاصی استفاده کنند. شما باید بدانید که اگر صنایع بزرگی را مدیریت می کنید به دیگ های بخار ۵ و یا ۷ تن نیاز دارید. برخی از دیگ های بخار ۱ تن می باشند که آنها حجم کمتری از بخار را تولید می کنند به همین دلیل از آنها در صنایع کوچک استفاده می شود.

تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم چیست؟

بعد از اینکه گرما از بخار تولید شده دیگ بخار گرفته شد به فرآیند گرمایی دستگاه های دیگر منتقل داده می شود. بخار به عنوان میعانات باری دیگر به آب درون دستگاه تبدیل می گردد. این آب برگشت داده شده قابل جمع آوری به درون دیگ است تا از طریق خط برگشت درونی دیگر میعانات آن استفاده گردد.

خوب است بدانید که در دیگ آب گرم از آب به عنوان واسطه ای که حرارت را انتقال می دهد استفاده می کنند. استفاده از دیگ آب داغ برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی می باشد.

آبی که درون رادیاتورها و لوله ها وجود دارد درون دیگ آب داغ گرم می شود. این دیگ ها با برق هم کار می کنند. دیگ های آب داغ را به طور معمول از استیل و یا چدن تولید می کنند. با اینکه سوخت های دیگری هم درون این دستگاه به کار برده می شود، ولی باید بدانید عامل اصلی کارکرد دیگ داغ برق است.

دیگ بخار و دیگ آب داغ در صنعت چگونه کار می کنند ؟

از دیگر تفاوت های دیگ بخار و دیگ آب گرم می توان به کارکرد آنها در صنعت اشاره کرد. مزیت های استفاده از دیگ های بخار نسبت به دیگر سیستم های گرایشی بیشتر می باشد. به همین دلیل است که بیشتر صنایع از دیگ های بخار برای تولید کردن بخار استفاده می کنند. بویلرهای صنعتی و یا همان دیگ های بخار صنعتی گرمای بیشتری را نسبت به روش ها و دستگاه های دیگر تولید می کند.

طرز کار این دستگاه بسیار ساده می باشد و به همین دلیل شما به راحتی می توانید بخار درونی آن را مدیریت کنید. بخاری که درون دیگ های بخار تولید می شود به راحتی قابل همان دیگ ها قابل بازیافت می باشد. در واقع باید بدانید این بخار درون دستگاه های گرمایشی دیگر قابل بازیافت نمی باشد و همین ویژگی آن یکی از اصلی ترین و مهمترین ویژگی هایی است که دارد.

طرز کارکرد دیگ بخار صنعتی بسیار ساده تر از نمونه های دیگر می باشد، به همین دلیل در بیشتر صنایع این دیگ ها را مورد استفاده قرار می دهند. زمانی که دیگ شروع به کار کردن می کند منبع آب درونی را از بخارهای دیگر تکمیل خواهد کرد. از این طریق کارکرد دستگاه به بهترین شکل ممکن مدیریت می شود.

بخار درونی دیگ بسیار تمیز سوخته می شود و دود اضافی و همچنین مواد شیمیایی دیگری به هوا اضافه نخواهد شد. طرز کارکرد بویلرهای صنعتی و یا همان دیگ های بخار صنعتی به گونه ای می باشد که بخار تمیز و سالمی را تحویل دیگر دستگاه ها می دهد.

حال آنکه روش های تولید بخار در دیگ آب داغ به دو صورت می باشد. لوله آتش و یا لوله آب از جمله اصلی ترین روش های تولید آب داغ درون این دیگ ها می باشد. دیگ هایی که لوله آتشی دارند گرمای تولید شده را از سوختن سوخت به وسیله لوله هایی که مبدل حرارتی هستند هدایت می کنند.

رما درون این دیگ ها از دمای زیاد تا دمای بسیار پایین به خوبی حرکت می کند. دیگ آب داغ هم اجزایی شبیه به دیگ های بخار دارد. البته که باید بدانید وظایف هر یک از این بخش ها و اجزای نصب شده روی دیگ مشخص شده و خاص می باشد.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *