دیگ حرارتی استخر

مشخصات و ویژگی‌های دیگ حرارتی استخر

استفاده از آب استخر در دمای مناسب، بسیار لذت‌بخش است. دمای آب همیشه متعادل باقی نمی‌ماند؛ به همین دلیل باید یک سیستم گرمایشی، برای متعادل کردن دمای آب وجود داشته باشد. دیگ حرارتی استخر یکی از مهم‌ترین تجهیزات گرمایشی آب استخر محسوب می‌شود. دیگ حرارتی چه ویژگی‌هایی دارد؟ در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

دیگ حرارتی استخر چیست؟

دمای آب برای شنا کردن در استخر، باید بین ۲۲ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد. با توجه به این موضوع، باید از وسیله‌های گرمایشی مناسب برای افزایش دمای آب استخر استفاده کرد. دمای آب استخر در فصول گرم سال تقریبا مناسب است، اما در فصل زمستان اوضاع کاملا متفاوت خواهد بود. البته در فصول گرم هم دمای آب باید بالاتر برود تا به حد مناسب برسد.

کاربرد دیگ حرارتی استخر

 

برای رساندن دمای آب استخر به حد مناسب و معتدل، روش‌های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از دیگ حرارتی استخر است. دیگ حرارتی در کنار سایر تجهیزات گرمایشی، باعث افزایش دمای آب استخر می‌شوند. به این ترتیب دمای مناسب آب برای شناگران فراهم خواهد شد. دیگ حرارتی را در موتورخانه استخر نصب می‌کنند. این نوع دیگ استخر با استفاده از مبدل حرارتی و مشعل فعالیت کرده و آب را گرم می‌کند.

مزایای استفاده از دیگ حرارتی در استخر

احتمالا مهم‌ترین مزیت به کارگیری دیگ حرارتی استخر، گرم شدن دمای آب و متعادل شدن آن برای شنا کردن باشد. با این حال استفاده از این دیگ‌ها مزایای دیگری هم دارد. در استخرها و مجموعه‌های آبی بزرگ، استفاده از چند دیگ حرارتی ضروری است. دیگ‌های حرارتی برای استفاده در این نوع مجموعه‌های بزرگ گزینه مناسبی هستند.

با استفاده از چند دیگ حرارتی یا حرارتی، می‌توان در صورت مشکل داشتن یکی از دیگ‌ها، آن را به سادگی از مسیر خارج کرد. از دیگر مزایای استفاده از دیگ حرارتی، هزینه پائین و اقتصادی‌بودن آن است.

انواع ظرفیت دیگ فولادی استخر

بررسی مشخصات دیگ حرارتی استخر

با توجه به این که جنس بدنه دیگ‌های حرارتی باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی باشد، نمی‌توان از این موضوع چشم‌پوشی کرد. بر اساس استانداردهای بین‌المللی جنس بدنه دیگ‌های حرارتی، باید از فولادهای آلیاژی مخصوص باشد. همچنین برای لوله‌ها هم باید از آتش‌خوار بدون درز استفاده کنند.

این نوع دیگ‌های حرارتی ظرفیت‌های مختلفی دارند که از ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰۰۰ کیلوکالری را شامل می‌شوند. دیگ حرارتی استخر از دریچه و سیستم ضدانفجار تشکیل شده است. این سیستم برای جلوگیری از انفجارات احتراق مشعل به کار می‌روند.

بررسی کاربردهای دیگ حرارتی

همانطور که اشاره شد، جنس دیگ‌های حرارتی از ورق و لوله حرارتی آتش‌خوار است. تفاوت این نوع دیگ‌ها با دیگ چدنی در نحوه تولید آنهاست. دیگ حرارتی به صورت یک‌دست تولید می‌شود. با توجه به ظرفیت‌های مختلف دیگ‌های حرارتی، می‌توان از آنها در هتل‌ها، برج‌های مسکونی، استخرها، آپارتمان‌ها و دانشگاه‌ها استفاده کرد.

دیگ حرارتی از نظر کاربرد به دو دسته دیگ‌های حرارتی بخار و آب داغ یا گرم تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دیگ‌ها کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند. به طور کلی دو نوع دیگ حرارتی استخر وجود دارد که شامل آب در لوله و آتش در لوله می‌شوند.

مشخصات و ویژگی‌های دیگ حرارتی استخر

دیگ حرارتی واتر تیوب یا آب در لوله و فایر تیوب یا آتش در لوله چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

برای این که درک بهتری از تفاوت این دو نوع دیگ حرارتی وجود داشته باشد، بهتر است تعریف آنها مورد بررسی قرار گیرند:

  • دیگ حرارتی فایر تیوب: در این نوع دیگ‌ها گازهای داغی که از سوزاندن سوخت‌ها حاصل می‌شوند، بعد از عبور از داخل لوله‌ها، گرمای خود را به آب درون دیگ می‌دهند. دود حاصل از این احتراق از طریق دودکش خارج می‌شود. با توجه به فشار ۳۰ بار در این نوع دیگ‌ها، بازدهی چیزی در حدود ۷۰ درصد خواهد بود. دیگ‌های فایر تیوب در کارخانه ساخته می‌شوند.
  • دیگ حرارتی واتر تیوب: این نوع دیگ‌ها را معمولا در ظرفیت‌های بسیار بزرگ تولید می‌کنند. به این ترتیب از آنها در محیط‌های استخر بزرگ‌تر استفاده می‌شود. حجم اصلی دیگ حرارتی استخر واتر تیوب را گرمای مشعل تشکیل می‌دهد. به این ترتیب آب درون لوله گرم می‌شود. لوله این نوع دیگ‌های حرارتی ممکن است به صورت صاف یا خمیده باشد. راندمان دیگ‌های واتر تیوب نسبت به فایر تیوب کمتر است.

نکات مهم نصب دیگ حرارتی استخر

نصب دیگ‌های حرارتی اهمیت زیادی در راندمان آنها خواهد داشت. به همین دلیل برای نصب آنها باید از افراد متخصص کمک گرفته شود. با این حال رعایت برخی نکات در نصب مناسب دیگ حرارتی موثر است. این نکات عبارتند از:

  • نصب مانومتر و ترموستات برای نمایش دمای آب و فشار سیستم گرمایشی ضروری است.
  • محل نصب دیگ حرارتی، باید تهویه مناسبی داشته باشد.
  • برای تنظیم دمای دیگ حرارتی و فرمان دادن به رله مشعل، نصب یک ترموستات مستقرق و شیر اطمینان ضروری است.

مزایای استفاده از دیگ حرارتی استخر

معایب استفاده از دیگ‌های حرارتی

این نوع دیگ‌ها هم در کنار مزایای فراوانی که دارند از معایبی هم برخوردارند. برخی از معایب استفاده از دیگ‌های حرارتی، عبارتند از:

  • حمل و جابجایی آنها کمی دشوار است.
  • هزینه تعمیر بسیار بالایی دارند.
  • ظرفیت حرارتی ثابتی دارند و نمی‌توان ظرفیت آن را افزایش داد.
  • به دلیل استفاده از آلیاژ فولاد در بدنه، قیمت نسبتا بالایی دارند.

استخرینو؛ بهترین انتخاب برای استخر شما

برای تجهیز استخر به وسیله‌های زیادی، ازجمله دیگ حرارتی حرارتی نیاز دارید. استخرینو معتبرترین و بهترین گزینه برای انتخاب انواع دیگ حرارتی استخر محسوب می‌شود. همچنین کارشناسان ما در استخرینو، آماده راهنمایی شما در تجهیز انواع استخرها هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *