دیگ استخر

دیگ استخر

فهرست مطالب

استخر سازه‌ای است عمدتا بتنی که با کندن بخشی از زمین با عمقی به خصوص ایجاد می‌شود یا بالاتر از سطح زمین و با فرآیندی خاص از طریق بتن و میلگرد احداث می‌گردد. این سازهاز مواد غیرقابل نفوذ و مقاوم نسبت به رطوبت ساخته می‌شود و این قابلیت را دارد که آب را برای مدت زمان طولانی در خود ذخیره‌سازی کند. استخر با هدف تفریح، ورزش و برای انواع ورزش‌های آبی مانند شنا و… در انواع شخصی یا عمومی قابل طراحی است. استخرها امروزه به شکل پیشرفته‌ای طراحی می‌شوند و اغلب به آب گرم هم مجهز هستند که در این شرایط استخر سیستم پیچیده‌تری دارد و به یک دیگ استخر متصل است. در ادامه قصد معرفی دیگ در استخر، کاربرد و انواع آن را داریم. با ما همراه باشید.

سیستم گرمایش با دیگ استخر

انواع استخرها

تفریح تابستانی مورد علاقه بیشتر مردم شنا کردن است و برای انجام این کار استخرها بهترین انتخاب هستند. استخرها انواع مختلفی دارند که کمتر کسی از این موضوع مطلع است. انواع استخرها از نظر عملکرد و نوع آب با هم تفاوت دارند و به استخرهای اقیانوسی، خصوصی، تمرینی، درمانی، گردابی، هوایی و آب سرد تقسیم می‌شوند. یکی دیگر از انواع استخرها اما استخر آب گرم است. استخرهای آب گرم جزو استخرهای درمانی محسوب می‌شوند که آب آن‌ها با کمک ابزارهای مخصوص مانند دیگ بخار، گرم می‌شود.

آب گرم باعث افزایش جریان خون در بدن و گردش بهتر آن در میان اندام‌ها می‌شود، عملکرد قلب را بهبود بخشیده و به تنفس بهتر و آرام‌تر کمک می‌کند. شنا کردن در آب گرم برای درمان دردهای مفصلی و عضلانی مناسب است و حتی اگر به مشکلاتی مانند کمردرد یا پادرد مبتلا باشید هم با استفاده از آب گرم استخر تا حد زیادی تسکین یافته و بهبود پیدا می‌کند.

دیگ استخر چیست؟

همان‌طور که گفته شد بعضی از استخرها دارای آب گرم هستند. استخرهای آب گرم خود به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند. بعضی استخرها آب گرم طبیعی دارند. آب گرم طبیعی از زمین می‌جوشد و به استخر وارد می‌شود و یک جریان عبور و مرور میان منبع و استخر وجود دارد تا آب همیشه گرم باشد. روش دیگر گرم کردن آب استخر برای استفاده‌های درمانی و… گرم کردن آب به شیوه مصنوعی است. به منظور گرم کردن آب به این صورت نیاز به ابزار و تجهیزات مختلفی است که دیگ استخر یکی از آن‌ها است.

دیگ عمودی استخر

دیگر آب گرم استخر نوعی تجهیزات صنعتی و غالبا فلزی است که طی مکانیسمی خاص آب استخر را گرم می‌کند و شنا کردن را به کاری لذت بخش تبدیل می‌کند. البته دیگ به تنهایی تاثیری در این موضوع ندارد و برای گرم کردن آب استخر به کمک آن نیاز به پکیجی مخصوص و احداث موتورخانه‌ای در فضای استخر است تا دیگ با کمک تجهیزات جانبی آب استخر را گرم کرده و از طریق پکیج وارد استخر کند.

انواع دیگ آب گرم استخر

دیگ‌های آب گرم استخر در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این محصول از نظر جنس بدنه و متریالی که با آن ساخته می‌شد، نوع سوخت و منبع تامین کننده حرارت و تولید آب گرم، ابعاد و اندازه و حتی شکل و ظاهر دارای انواع مختلفی است که هر کدام در یک دسته‌بندی مشخص قرار می‌گیرند. انواع دیگ استخر آب گرم به طور خلاصه عبارتند از:

انواع دیگ آب گرم استخر از لحاظ ساختار و جنس بدنه

اولین تقسیم‌بندی دیگ‌های استخر از لحاظ ساختار و جنس بدنه آن‌ها است. از این لحاظ دیگ‌های استخر را به دو دسته دیگ‌های فولادی و دیگ‌های چدنی تقسیم‌بندی می‌شوند. دیگ‌های چدنی حالت پره پره دارند، به همین دلیل در محل مورد نظر برای تامین آب گرم نصب می‌شوند اما دیگ‌های فولادی از نظر شکل و ساختار متفاوت هستند. دیگ‌های آب گرم چدنی را معمولا در استخرهای خانگی اما دیگر دیگ‌های آب گرم به خصوص دیگر آب گرم فولادی، بیشتر در استخرهای عمومی با متراژ و مساحت بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیگ افقی یا خوابیده استخر

تقسیم بندی دیگ استخر بر اساس مسیرهای عبور دود

نوع دیگر تقسیم بندی دیگ استخر، بر اساس مسیرهایی است که دود از آن‌ها عبور می‌کند. مسیرهای عبور دود به مسیری مشخص گفته می‌شود که دود طی آن تولید، در سیستم گردش پیدا کرده و در نهایت از آن خارج می‌شود. توضیح این فرآیند به این صورت است که پس از سوخت مشغل و گرم شدن آب، هوایی در استخر ایجاد می‌شود که به سمت دیگ بازگشت داده می‌شود و در طول مسیر رسیدن ب دیگ گرمای خود را از دست می‌دهد و در نهایت به شکل دود از سیستم خارج می‌شود.

در بعضی از دیگ‌های استخر مسیر عبو و خروج دود از سیستم یک مرحله است و بعد از طی کردن مسیر گفته شده، دود بلافاصله از دیگ و استخر خارج می‌شود که در اصطلاح به آن تک پاس گفته می‌شود. در بعضی انواع دیگ‌ها اما این پروسه دو یا سه بار رفت و برگشت دارد و در نهایت دود از استخر خارج می‌شود. به دیگ‌های چند مسیره و چند رفت و آمدی در اصطلاح دیگ‌های دو پاس، سه پاس، کوره برگشتتی، وت بک و درای بک نیز گفته می‌شود.

موتورخانه برای گرمایش استخر

تقسیم بندی دیگ‌های استخر بر اساس نوع سوخت

دیگر دسته بندی دیگ‌های استخر بر اساس نوع سوختی است که گرمای آب با کمک آن تامین می‌شود. گرمای آب استخرهای آب گرم با کمک مشعل تامین می‌شود. مشعل‌ها خود برای روشنایی نیاز به مثلث آتش یعنی ماده سوختنی، جرقه و اکسیژن دارند. به جز جرقه و اکسیژن که در محل استخر وجود دارد، نیاز به ماده سوختنی نیز است. ماده سوختنی برای تولید گرما و حرارت، جهت گرم نگه داشتنن آب استخر موادی مانند گازوئیل، گاز و حتی هر دو به طور همزمان و به صورت دوگانه سوز را شامل می‌شود.

کمی قبل گفتیم که برای تقسیم بندی دیگ‌های استخر ابتدا به جنس آن‌ها توجه می‌کنند و از این نظر دیگ‌های استخر را در دو دسته فولادی و چدنی قرار می‌دهند. دیگ‌های چدنی، دیگ‌های سبک‌تر مناسب قرارگیری در خانه و برای طراحی‌  استخرهای خانگی و شخصی هستند که ظرفیت گرمایی پایین‌تری داشته، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و از وزن و ابعاد کوچک‌تری هم برخوردار هستند. در مقابل این دیگ‌ها اما دیگ فولادی قرار دارد که ابعاد بزرگ‌تر، وزن سنگین‌تر، میزان مصرف انرژی بیشتر و بسیاری موارد دیگر آن‌ها را به دیگ‌های صنعتی و مناسب فضاهای عمومی تبدیل کرده‌ است. البته تنها تفاوت دیگ چدنی و فولادی در اندازه آن‌ها نیست.

تفاوت‌های دیگ استخر چدن و فولاد

 • دیگ چدنی پره‌ای است و این موضوع در مقایسه با دیگ فولادی چندین مزیت دارد که یکی از آن‌ها امکان حمل و نقل راحت و بی‌دردسر پره‌ها است.
 • با کاهش تعداد پره‌ها یا افزایش آن‌ها به راحتی می‌توان ظرفیت گرمایشی دیگ چدنی را کم و زیاد کرد، در حالیکه این قابلیت در دیگر فولادی فرآیند پیچیده‌تری دارد.
 • تعمیر دیگ استخر پره‌ای چدنی نسبت به دیگ فولادی بسیار ساده‌تر است و این موضوع یکی از مزایای مهم این دیگ‌ها است. به خصوص زمانی که نیاز به سرویس دیگ باشد، در دیگ‌های چدنی سرعت و راحتی انجام کار بیشتر خواهد بود.
 • دیگ چدنی ضد زنگ، مقاوم نسبت به خوردگی و مقاوم نسبت به فشار و ضربه است و با وجود این ویژگی‌ها از قیمت پایین‌تری نسبت به دیگ فولادی برخوردار است.
 • دیگ فولادی اما در کار با فشار بالا عملکرد بهتری دارد و در نتیجه عمر مفید آن نسبت به دیگ چدنی بیشتر است.
 • دیگ فولادی یک تکه است، بنابراین حمل و نقل آن کمی دشوار است و برای جابجایی نیاز به جرثقیل دارد.
 • دیگ فولادی برای استفاده در مناطق سردسیر که نوسان دما زیاد است، انتخاب مناسب‌تر و مقاوم‌تری نسبت به دیگ چدنی است و احتمال خرابی آن کمتر است.

مزیت استفاده از دیگ و مبدل حرارتی در استخرها

گرم کردن آب استخر بار وش‌های مختلفی قابل انجام است که استفاده از دیگ استخر یکی از بهترین آن‌ها است. این روش و استفاده از این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌ها مزایای مختلفی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • استفاده از دیگ، قطعی‌ترین روش برای گرم کردن آب استخر است.
 • دیگ‌ها هم برای گرم کردن آب استخرهای خانگی و هم برای گرم کردن آب استخرهای عمومی کاربرد دارند.
 • دیگ‌های استخر از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در اثر حرارت، ضربه و فشار دچار آسیب یا مشکلی نمی‌شوند.
 • دیگ‌های استخر تنوع بالایی دارند و این امکان وجود دارد که براساس نیاز و مساحت استخر یکی از آن‌ها را انتخاب کرد و …

استخر آب گرم مفید برای بیماری‌های مفصلی

اجزای دیگ استخر چیست؟

هر دیگ آب گرم استخر بسته به اینکه از چه نوعی بوده، گرمای آن با چه ماده‌ای تامین شود و ماده سوختنی آن چه چیزی باشد، مسیر عبور آب در آن به چه صورت باشد و موارد دیگر، دارای اجرای مختلفی است. برای آشنایی کامل با این وسیله باید با اجزای این سیستم بیشتر آشنا شوید. در ادامه چند بخش مهم در دیگ‌های آب گرم استخری را معرفی خواهیم کرد:

شیر اطمینان

یکی از مهم‌ترین اجزایی که در دیگ آب گرم استخر وجود دارد، شیر اطمینان است. شیر اطمینان یکی از اجزای مکانیکی دیگ‌ها است که این امکان را به اپراتور موتورخانه می‌دهد که در صورت نیاز فشار بخار آب را کاهش داده و مانع بروز خطراتی مانند انفجار در محل موتورخانه و دیگ شود.

مشعل

از دیگر اجزای دیگ‌های استخر می‌توان به مشعل‌ها اشاره کرد. مشعل‌ها تقریبا مهم‌ترین بخش در دیگ‌های بخار هستند و بدون حضور و وجود آن‌ها گرمای آب اتفاق نیفتاده و دیگر بخار بلااستفاده است.

وظیفه مشعل تامین حرارت دیگ برای جوشاندن آب و بالا بردن دمای آن تا نقطه جوش است. مشعل‌ها را به عنوان قلب تپنده این سیستم نیز می‌شناسند.

دیگ استخر با طراحی‌های مختلف

پرشر سوئیچ

یکی دیگر از اجزای دیگ استخر، پرشر سوئیچ است. این وسیله برای اندازه‌گیری دما و فشار استفاده می‌شود و داده‌هایی که از اندازه‌گیری به دست آورده را روی سیستم کنترلی نشان می‌دهد تا دیگر بخار سالم مانده و عملکرد مناسبی داشته باشد. پرشر سوئیچ نقش مهمی در صحیح عمل کردن دیگ ایفا می‌کند.

پمپ

از دیگر تجهیزات و جزئیاتی که در کنار دیگر برای استخر وجود دارد، پمپ را می‌توان نام برد. پمپ‌ها در تکمیل چرخه تولید بخار نقش مهم و حیاتی را ایفا می‌کنند. پمپ‌هایی که در دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند وظیفه دارند تا آب موجود در شبکه لوله کشی را به سمت مشعل هدایت کرده و بخار آب تولید شده را به سمت سونا هدایت کنند.

دیگ آب گرم استخر چگونه عمل می‌کند؟

در صورتی که قصد استفاده از سیستم آب گرم برای استخر خود را دارید و به منظور تامین آن دیگ آب گرم ر انتخاب کرده‌اید باید با نحوه عملکرد این وسیله نیز آشنایی داشته باشید. عملکرد دیگ آب گرم استخر بسته به اینکه از چه نوعی بوده، مسیر عبور دود در آن چه تعدادی داشته باشد، نوع ماده سوختنی آن چه چیزی باشد و بسیاری موارد دیگر متفاوت است. با این حال بیشتر دیگ‌ها یک فرآیند کلی مشترک دارند که شامل انتقال آب با کمک آب و از طریق لوله‌ها به سمت مشعل و جوشاندن آن توسط حرارتی است که مشعل تولید می‌کند. بعد از افزایش دمای آب و رسیدن به دمای مورد نظر، آب گرم به سمت استخر جریان پیدا می‌کند و بخار تولید شده در دیگ استخر با کمک لوله‌ها به مخزن به خصوص فرستاده می‌شود.

در مراکز آبی عمومی که هم استخر و هم تفریحاتی مانند سونا و جکوزی وجود دارند و همه آن‌ها به آب گرم نیاز دارند، آب گرم جوشانده شده توسط مشعل‌ها به سمت استخر و بخار آن وارد سونا می‌شود. در چنین فضاهایی هیچ هدر رفتی از آب وجود ندارد و استفاده از آن به صورت همزمان در استخر و سونا موجب می‌شود که راندمان کاری دیگ هم بیشتر شود.

سیستم کامل گرمایشی استخر

کدام دیگ استخر مناسب شما است؟

برای خرید دیگ استخر و انتخاب این محصول باید با نکاتی اشنایی داشته باشید که شما را در خرید بهترین نوع دیگ آب گرم راهنمایی می‌کنند. بسیاری از این نکات توسط فروشنده محصول به شما گفته می‌شوند و در غیر این صورت، کافی است چند مطلب زیر را در خاطر داشته باشید.

ظرفیت حرارتی استخر

برای انتخاب دیگ استخر ابتدا باید به ظرفیت حرارتی توجه کنید. ظرفیت حرارتی بسته به اینکه استخر روباز یا سرپوشیده باشد، عمومی یا خصوصی، دبی آب و بسیاری مسائل دیگر مشخص می‌شود. طبیعتا هر چقدر ظرفیت حرارتی بالاتر باشد، دیگر مورد نیاز هم باید قوی‌تر باشد.

تعداد مسیرهای عبوری دود

از دیگر نکاتی که برای انتخاب یک دیگ آب گرم باید به آن توجه داشت، مسیرهای عبوری دود هستند. دیگ‌های دو پاس بهترین و پایین ترین راندمان و دیگ سه پاس بیشترین راندمان را دارند.

جنس دیگ

دیگر مورد مهمی که برای خرید و تهیه این وسیله باید به آن توجه داشت، جنس دیگ است. همانطور که گفته شد، دیگ انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌های ساختاری مشخصی دارند. دیگ‌ها دارای دو جنس چدنی و فولادی هستند که نوع فولادی را به دلیل شیوه خاص اجرا، وزن بالا و حجم معمولا زیاد برای استخرهای عمومی مورد استفاده قرار دهند. دیگ استخر خانگی از نوع چدنی است.

بودجه

از دیگر نکاتی که ر زمان خرید دیگ استخر باید به آن توجه داشت و یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه است، بودجه‌ای است که برای خرید و راه‌اندازی این تجهیزات در نظر گرفته‌اید. طبعیتا هر چقدر بودجه شما بالاتر باشد، امکان راه‌اندازی سیستم حرفه‌ای وجود دارد.

دیگ استخر صنعتی

نحوه نگهداری از دیگ آب گرم

در صورتی که استخر خود را به دیگ آب گرم و تجهیزات آن مجهز کرده‌اید، باید هر چند وقت یکبار دیگ و سایر تجهیزات آن را بررسی کنید. در ادامه با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد اما در اینجا قصد صحبت در مورد چند نکته برای نگهداری از دیگ آب گرم را داریم تا دیگ استخر شما بدون هیچ مشکلی، انتظارات شما برای استخر را برآورده کند. از جمله این نکته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای بررسی دوره‌ای و چکاپ و اطمینان از سلامت دیگ باید به طور منظم دریچه و دودکش را بررسی کنید. گاهی دریچه یا دودکش دچار گرفتگی و رسوب زدگی می‌شوند که در این شرایط باید آن‌ها را تمیز کنید تا عملکرد دیگ بهتر شود.
 • جهت بررسی دیگ استخر خود از تکنسینی با تجربه کمک بگیرید.
 • با قطعات نیازمند روغن کاری آشنا شوید و هر چند وقت یکبار قطعا روغن کاری را با کمک ابزارهای مخصوص انجام دهید.
 • اتصالات دیگ را بررسی کنید. به خصوص اگر احتمال نشتی وجود دارد هر کدام از ارتباطات را مجددا مورد بررسی قرار دهید.
 • مونوکسید کربن موجود در محیط را دائما اندازه گیری کنید تا دمای هوا تنظیم شود.
 • میزان سوخت و شعله و تناسب آن را در نظر بگرید تا از سلامت دیگ بخار خود اطمینان حصل کنید.
 • علاوه بر دیگ استخر،محفظه اختراق را نیز بررسی کنید.
 • مراقب باشید که داخل دیگ رسوب نگرفته باشد. رسوب داخلی موجب می‌شود که دیگ عملکرد خوبی نداشته باشد.
 • در نهایت تامین گرمای دیگ با کمک مشعل انجام می‌شود، بنابراین باید از سلامت مشعل‌ها و تمیزی آن‌ها نیز اطمینان حاصل کنید.

دیگ خوابیده و کم جا برای استخرهای خانگی

یک دیگ استخر آب گرم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از نکات مهمی که تهیه دیگ بخار را ساده‌تر می‌کند، آشنایی با ویژگی‌های بهترین نوع دیگ است. دیگ‌های استخر بر اساس ویژگی‌های مختلف، انواع مختلفی دارند که کمی قبل آن‌ها را بررسی کردیم و انواع آن معرفی شد. حال قصد معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های دیگ استخر که در زمان خرید این محصول باید آن‌ها را در نظر داشته باشید را داریم. دقت کنید که ویژگی‌های دیگ استخر بر اساس اینکه نوع سوخت، جنس و… از چه نوعی باشند، تفاوت دارند. در این جا ما ویژگی‌های دیگ‌های گازسوز که از همه کاربردی‌تر هستند را بررسی می‌کنیم.

راندمان بالا

یکی از ویژگی‌های دیگ‌های استخر، راندمان بالای آن‌ها است. دیگ‌های استخر گازسوز کیفیت بالایی دارند و جرقه و مشعل آن‌ها سر و صدای زیادی ندارند. همین موضوع باعث می‌شود که راندمان این نوع نسبت به دیگر انواع بیشتر باشد.

ایمنی بالا

مبحث ایمنی، موضوعی بسیار مهم در مورد دیگ‌های استخر است که از بروز خطر در محل استخر و موتورخانه جلوگیری می‌کند. دیگ‌های استخر گازسوز ایمنی بیشتری نسبت به دیگ‌های دیگر دارند. این دیگ‌ها به خصوص نسبت به دیگ استخر گازوئیلی ایمن‌تر هستند. در دیگ‌های گازسوز از سیستم محافظ دما استفاده می‌شود. این سیستم‌های محافظ برای جلوگیری از بالا رفتن فشار آب، نشت الکتریکی و اضافه بار موتور به خوبی نقش خود را ایفا می‌کنند. در بسیاری از دیگ‌های آبگرم از یکسری تجهیزات ضد خرابی بهره برده می‌شود، تا در مواقع اضطراری به تخلیه انرژی و پایین آوردن فشار بپردازد.

دیگ‌های چدنی مقاوم

هزینه مناسب

از دیگر مزایای دیگ آب گرم گازسوز می‌توان به هزینه مناسب اشاره کرد. در این شیوه هزینه ساخت کمتر است و به همین هزینه کلی خرید دیگ هم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

عدم نیاز به فضای زیاد

ابعاد دیگ استخر از نوع گازسوز نسبت به دیگر دیگ‌های استخر کوچک‌تر است، به همین دلیل نیاز آن‌ها به فضای زیاد نیست به همان نسبت کمتر بوده و در نتیجه دیگ‌های کارآمدتری هستند.

نصب راحت

هر چند نصب و راه‌اندازی دیگ استخر کاری تخصصی است و نیاز به ابزار و تجهیزات به خصوص دارد اما در صورتی که دیگ از نوعی پیچیده باشد و نصب و راه‌اندازی ابتدایی آن حتی برای متخصصین هم دشوار باشد، احتمال بروز مشکل در سرویس‌های بعدی وجود خواهد داشت، بنابراین دقت کنید که دیگ انتخابی شما فرآیند نصب پیچیده‌ای نداشته باشد.

مناسب برای اندازه استخر

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دیگر هر چقدر بزرگ‌تر باشد، راندمان و کارایی بیشتری دارد. این تصور اما کاملا اشتباه است و راندمان و کارایی دیگ هیچ ارتباطی با ابعاد و اندازه آن نداشته و بالعکس به تناسب آن با ابعاد استخر بستگی دارد. به عبارت دیگر یک دیگ خوب، دیگ بزرگ نیس بلکه دیگی است که ابعاد آن کل مساحت استخر شما را پوشش داده و در هر بار راه افتادن مشعل قادر به گرم کردن استخر باشد.

پکیج دیگ‌های استخری

ماندگاری

فرآیند نصب و راه‌اندازی دیگ بخار و اجرای آن در استخرها عموما زمان‌بر و مشکل است. بنابراین باید دیگی را انتخاب کنید که از ماندگاری خوبی برخوردار باشد. به منظور بررسی این ویژگی می‌توانید به سراغ بررسی برندها و امتیاز آن‌ها بروید. به علاوه جنس و نوع تجهیزات نیز در این موضوع موثر است و ویژگی آن‌ها کمک زیادی به تشخیص میزان ماندگاری می‌کند.

نمایشگر دما

با پیشرفت تکنولوژی، انواع دیگ استخر هم پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند و تجهیزات و امکانات مختلفی به آن‌ها اضافه شده که نمایشگر دما یکی از آن‌ها است. در زمان خرید و انتخاب این محصول دقت کنید که دیگ مورد نظر نمایشگر مشخص دما داشته باشد. این موضوع کمک می‌کند که کنترل دما و فشار بخار برای شما ساده‌تر شود.

سازگار با محیط زیست

نوع سوخت مصرفی دیگ، دود تولید شده از آن و متریال و تجهیزاتی که با آن ساخته شده، همگی باید سازگار با محیط زیست باشند تا آسیبی به اکوسیستم وارد نکنند. در مورد بررسی این موضوع هم باید به سراغ ویژگی برندهای مختلف و بررسی توضیحات آن بروید. برندهایی که محصول خود را سازگار با محیط طراحی می‌کنند، این موضوع را در توضیحات محصول خود مشخص می‌کنند.

دیگ استخری با پایه قرارگیری

نکاتی برای افزایش بهره‌وری دیگ استخر

دیگ آب گرم استخر مانند دیگر تجهیزاتی که با دمای بالا و آب گرم سر و کار دارند باید از مقاومت خوبی برخوردار باشد و این ویژگی در تمام انواع دیگ‌های تولیدی در هر برند و مجموعه‌ای رعایت شده است اما برای اینکه دیگ‌ها بهره‌وری بهتری داشته و طول عمر و ماندگاری بالاتری هم داشته باشند باید به چند نکته مهم توجه کرد و این نکات عبارت از موارد زیر هستند:

 • استخر خود را به یک پوشش مجهز کنید تا زمانی که بلا استفاده است، آب داخل آن گرم مانده و نیازی به استفاده از سوخت نباشد.
 • چه دیگ استخر چدنی و چه دیگ فولادی، بررسی دیگ‌ها باید به طور منظم و دوره‌ای انجام شود تا از بروز هر گونه مشکل در وضعیت دیگ جلوگیری شود.
 • در نگهداری و مراقبت از دیگ کوشا باشید و آن را در محلی نصب کنید که رفت و آمد در آن کم بوده و احتمال ضربه یا آسیب‌دیدگی با دیگ وجود نداشته باشد.
 • در صورتی که دیگ دچار آسیب دیدگی شد، فورا جریان آب آن را قطع کرده و با سرویس‌کار مجاز ارتباط بگیرید. به این نکته دقت کنید که سرعت عمل شما در این مرحله و در پیگیری سرویس‌کار تاثیر زیادی در حفظ سلامت دیگ دارد.
 • در صورتی که در کار با دیگ‌های استخر تجربه‌ای ندارید، حتما آموزش‌های لازم را از یک نیروی متخصص دریافت کنید و بر اساس آن‌ها اقدام به استفاده از این وسیله کمک کنید.
 • و در نهایت دیگ آب گرم استخر خود را در نقطه کور موتورخانه قرار ندهید، در این صورت بررسی دیگ سخت شده و در صورتی که دچار آسیب یا مشکلی شده باشد، تشخیص این موضوع دشوار خواهد شد. بهترین محل برای قرار دادن دیگ در موتورخانه، جایی است که دیگ از چندین جهت قابل مشاهده و بررسی باشد.

 

استخر با اب گرم و خاصیت درمانی

شستشوی دیگ استخر

به طور کل هر وسیله‌ای که با آب و بخار آب سروکار داشته باشد، به مرور زمان احتمال رسوب زدگی دارد و در صورت ایجاد رسوب هم مشکلات زیادی برای این وسیله و تجهیزات مرتبط با آن وجود دارد. دیگ استخر هم از جمله لوازم و تجهیزاتی است که مستقیما با آب سرو کار دارد، بنابراین باید شستشوی آن را به طور منظم انجام داد. برای شستشوی دیگ‌های بخار و تمیز کردن رسوبات به خصوص در قسمت‌های پایینی دیگ باید از مواد مخصوص استفاده کرد.

یکی از مواد مخصوصی که به این منظور استفاده می‌شود، اسیدشویی است. اسید شویی کاری تخصصی است و برای استفاده از مواد آن تنها باید به نیروهای ماهر مراجعه کرد. یکی از انواع اسیدهایی که برای تمیز کردن سطوح فلزی، بتنی، چیمانی و… کاربرد دارد، اسید دیسکلر است. این اسید قدرت خوردندگی دارد اما آسیبی به دیگ استخر نمی‌زند. البته به شرطی که توسط افراد ماهر و با تجربه تهیه شده و در آماده‌سازی آن به غلظت مناسب دقت شده باشد.

بعد از اسید شویی بهتر است بلافاصله سطح دیگ را با آب شستشو دهید تا در اثر باقی ماندن اسید روی سطح پاک شود و دیگ دچار آسیب دیدگی نشود. توجه داشته باشید که دیگ استخر یکی از تحهیزات نسبتا گران قیمت است، بنابراین استفاده و راه‌اندازی آن تنها از طریق نیروهای متخصص امکان‌پذیر است.

مشعل در دیگ‌های استخری

راهنمای استفاده از دیگ استخر

در صورتی که انتخاب شما برای استخر داشتن آب گرم است و به این منظور، دیگ استخر خریداری کرده‌اید باید به بعضی نکات در استفاده از این محصول دقت کنید تا طول عمر و ماندگاری آن بیشتر شده، مدت زمان طولانی‌تری بدون نیاز به سرویس و… برای شما کار کند و البته گرمای آب را به طور متعادل و یکنواخت تامین می‌کند. به این منظور یک راهنمای استفاده از دیگر آب گرم استخر را در ادامه ارائه خواهیم کرد که هر آنچه برای کار و نگهداری این تجهیزات باید بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تمیز نگه داشتن تجهیزات

زمانی که صحبت از تمیزی دیگ آب گرم می‌شود، بیشتر افراد تصور می‌کنند که صرفا رسوب‌زدایی دیگ کفایت می‌کند و دیگر نیازی به اقدام بیشتری در جهت تمیزی و نظافت نیست. این در حالی است که علاوه بر رسوب زدایی و تمیز کردن دیگ آب گرم، باید تمام تجهیزات و اتصالات این وسیله را نیز به طور کامل تمیز و در صورت نیاز رسوب‌زدایی و جرم‌گیری کرد. در غیر اینصورت حتی اگر بهترین رسیدگی را به دیگ داشته باشید، در اثر آلودگی دیگر بخش‌ها مجددا دچار آسیب و زدگی ناشی از رسوب و… می‌شود.

سختی گیری آب

عملکرد دیگ آب گرم استخر زمانی در بهترین حالت خود خواهد بود که آب جریان یافته در آن سختی نداشته باشد. سختی آب مانند جامدات حل نشده در آب، به لوله‌ها و مسیر عبور و مرور آب تا رسیدن به دیگ و از دیگ به استخر فشار وارد می‌کند و این فشار باعث مشکلاتی مانند خوردگی داخلی لوله‌ها و دیگ، رسوب زدن فضای داخلی دیگ و… می‌شود. سختی آب علاوه بر دیگ حتی در لوله دودکشی هم تاثیرگذار است و باعث مسدودی این بخش می‌شود که خطرات زیادی به همراه دارد و حتی احتمال افنجار لوله و دستگاه را نیز به  دنبال دارد.

بررسی عایق‌بندی‌ها

به جز دیگ استخر که معمولا از جنس فولاد یا چدن مقاوم ساخته می‌شود، سایر تجهیزات برای دوام آوردن در محیط گرم موتورخانه و عملکرد صحیح نیاز به عایق‌بندی دارند. عایق کاری لوله‌ها از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود که عملکرد لوله‌ها بهتر و بیشتر باشد. هر چقدر گرمای از دست رفته از بدنه لوله بیشتر باشد، آب گرم منتقل شده به استخر کمتر خواهد بود و دمای پایین‌تری خواهد داشت. از این رو با عایق‌بندی لوله کمک می‌کنند که هیچ میزان حرارتی هدر نرفته و آب گرم گرم در استخر جریان داشته باشد.

گرمایش آب بدون تاثیر در ظاهر آن

تهیه الگوی نگهداری

یک اقدام حرفه‌ای که تکنسین‌های موتورخانه برای بررسی و نگهداری پکیج‌های خانگی مانند شوفاژ انجام می‌دهند، تهیه الگوی نگهداری است. چنین الگویی را می‌توان برای دیگ استخر هم پیاده کرد و جهت نگهداری از این تجهیزات مورد استفاده قرار داد. در الگوی نگهداری باید مسائلی مانند زمان رسیدگی، علت رسیدگی، نوع رسیدگی و… را مشخص کرد و سپس به تناسب آن، دوره‌های بعدی چک و رسیدگی به منابع را مشخص کرد. چنین الگویی باعث نظم در رسیدگی به دیگ بخار می‌شود و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

در صورتی خرابی دیگ استخر چه باید کرد؟

دیگ استخر حتی از مقاوم‌ترین نوع هم احتمال خرابی دارد و در صورت بروز این مشکل باید به موقع برای حل و رفع آن اقدام کرد. در صورتی که تعمیر و رسیدگی دیگ آب گرم استخر را به تعویق بیندازید، احتمال اینکه دیگ به طور کل بلااستفاده و خراب شود وجود دارد. به منظور رفع مشکل دیگ و راه‌اندازی مجدد آن باید چند اقدام مهم انجام دهید که به شرح زیر هستند:

عیب یابی کنید

در مرحله اول باید عیب یابی دستگاه و تجهیزات را انجام دهید. مشکل دیگ شما چیست و کدام بخش از آن دچار آسیب و خرابی شده است؟ بسته به اینکه دیگ در کدام ناحیه نیاز به تعمیر داشته باشد، نوع رسیدگی به آن متفاوت خواهد بود. اگر مشکل از خود دیگ باشد، ابتدا برای تعمیر آن اقدام می‌شود اما در صورت بروز مشکل در تجهیزات به خصوص تاسیسات و لوله‌ها این امکان وجود دارد که به جای تعمیر، آن‌ها را تعویض کرد و در زمان صرفه جویی نمود. اگر در زمینه عیب یابی تبحری ندارید، با سرویس‌کار مجاز تماس بگیرید تا این کار به طور حرفه‌ای و اصولی انجام شود.

تعمیر را آغاز کنید

پس از عیب یابی نوبت به تعمیر یا تعویض قطعات دیگ می‌رسد. همان‌طور که گفته شد تا حد امکان تلاش کنید که تجهیزات را تعمیر کنید زیرا تعویض تجهیزات زما‌ن‌بر، پر خطر و نسبتا گران قیمت است. بسته به اینکه آسیب دیدگی دیگ از چه نوعی و در کدام ناحیه باشد، گاهی نیاز است که دیگ کاملا از محل خود دور شده و تمام نواحی و قسمت‌های آن به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

دیگ فولادی، مقاوم برای استخرهای عمومی

بررسی کنید

پس از تعمیر، هر چند وقت یکبار دیگ استخر را بررسی کنید تا از آسیب دیدگی مجدد آن جلوگیری شده و از مشکلات تعمیر و رسیدگی نیز بی‌نیاز شوید.

هزینه اجرای دیگ برای استخر

داشتن آب گرم برای استخر در خانه‌ها یا استخرهای شخصی سلیقه‌ای است و اگر علاقه‌ای به آب گرم نداشته باشید، نیازی به طراحی تجهیزاتی در این زمینه نیست اما در صورتی که نیاز به آب گرم برای استخر خود دارید یا استخر شما در منطقه‌ای سردسیر قرار دارد و وجود آب گرم برای شما مهم است باید از نکاتی مطلع باشید و سپس اقدام به نصب و راه‌اندازی دیگ استخر کنید و یکی از این نکات، هزینه اجرا است.

محاسبه دیگ استخر از نظر قیمت و هزینه اجرا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ظرفیت و ابعاد دیگ اشاره کرد. هر چقدر ظرفیت دیگ بالاتر باشد، هزینه اجرای نیز بیشتر خواهد بود. البته ظرفیت تنها یکی از عوامل موثر در هزینه‌ها است. جنس دیگ نیز در هزینه اجرای آن تاثیرگذار است. میزان مجهز بودن فضایی که دیگر در آنجا کار گذاشته می‌شود هم در این موضوع موثر است. در صورتی که فضای مورد نظر قبلا هم موتورخانه بوده باشد، زحمت نیروی اجرا کمتر می‌شود. در غیر این صورت و اگر علاوه بر اجرای دیگر نیاز به اجرای تاسیسات هم باشد، زحمت و هزینه‌ها بیشتر خواهند شد.

خرید دیگ استخر

خرید دیگ استخر از تمام مراکز عرضه محصولات مرتبط با موتورخانه و پکیج امکان‌پذیر است. برای خرید راحت بهتر است پیش از مراجعه به بازار یا ارتباط با فروشنده با انواع این محصول آشنا شوید و انتخاب اولیه را انجام دهید. این کار سرعت خرید را افزایش داده و باعث راحتی انتخاب شما می‌شود. در خرید این وسیله قیمت‌ها نیز تفاوت زیادی دارند و یکی از عوامل سردرگمی خریداران می‌شوند. قیمت گذاری دیگ‌ها بر اساس فاکتورهای مختلف، متفاوت است.

از جمله عوامل موثر در قیمت دیگ استخر، جنس آن است. دیگ‌های فولادی از قیمت بالاتری نسبت به دیگ‌های چدنی برخوردار هستند. نوع سوخت دیگ گرمایش استخر هم در قیمت‌گذاری ان تاثیرگذار است. ابعاد دیگ استخر از دیگر مواردی است که در زمان خرید باید به آن توجه داشت زیرا راندمان و میزان انرژی و سوخت استخر به آن بستگی دارد.

سخن پایانی

دیگ استخر از سیستمی برخوردار است که با گرم کردن و بالا بردن دمای آب باعث معادل و قابل تحمل شدن دمای آب استخر شده و شنا کردن را لذت‌بخش‌تر می‌کند. به خصوص در مناطق سردسیر مجهز کردن استخرها به این وسیله از اهمیت زیادی برخوردار است تا آبی همیشه گرم با حرارت مطلوب داشته باشند و شنا و تفریحات آبی برای مصرف کنندگان استخر لذت بیشتری داشته باشد. در این مطلب به بررسی نکاتی که در مورد دیگ‌های آب گرم استخر اهمیت داشته و باید بدانید صبحت کردیم، فراموش نکنید که پیش از تهیه این وسیله و اجرای آن باید با افراد متخصص مشورت کنید تا انتخابی به صرفه و کارآمد داشته باشید. کارشناسان ما در تیم مهندسی استخرینو آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در این زمینه و دیگر موارد هستند.

دیگ استخر چیست؟

دیگ استخر نوعی تجهیزات به خصوص است که با گرم کردن آب و جریان انداختن آن در استخر باعث تامین آب گرم می‌شود.

دیگ‌های استخر چند نوع دارند؟

دسته بندی دیگ‌های استخر بر اساس جنس بدنه، شکل ظاهری و نحوه طراحی، تعداد ورودی و... انجام می‌شود.

ویژگی یک دیگ خوب چیست؟

یک دیگ آب گرم استخر خوب ویژگی‌هایی مانند راندمان بالا، ابعاد مناسب، طول عمر و ماندگاری خوب، قیمت به صرفه، ایمن، نصب آسان و.... نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *