تعمیر دیگ استخر – تعمیر دیگ بخار استخر

تعمیر دیگ استخر

فهرست مطالب

استخر، جایی برای شنا کردن و ورزش‌های آبی است که انواع مختلفی دارد و یکی از آن‌ها استخر آب گرم است. برای داشتن استخر آب گرم دو راه پیش روی شما است. راه اول استفاده از انرژی‌های گرمایی طبیعی مانند نور خورشید است که برای استخرهای روباز کارایی داشته و گرمایی موقتی به آب می‌بخشد. راه دوم اما ایجاد تجهیزاتی است که به گرم کردن آب کمک می‌کنند و یکی از آن‌ها دیگ استخر است.

دیگ استخر دارای مشعلی است که جریان ورودی آب به استخر را گرم کرده و در نتیجه استخر تبدیل به استخر آب گرم می‌شود. دیگ استخر وسیله‌ای مهم به این منظور است که گاهی دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. در این مطلب قصد صحبت در مورد تعمیر دیگ استخر و ضرورت آن را داریم.

پکیج کامل دیگ استخر

دیگ استخر چیست؟

امروزه در بیشتر استخرهای عمومی و اکثر استخرهای شخصی از آب گرم برای فصل پاییز و زمستان استفاده می‌کنند. این کار کمک می‌کند که امکان شنا کردن داخل استخر در فصل‌های سرد سال هم به سادگی امکان‌پذیر باشد. به منظور تامین آب گرم برای استخر در فصل‌های سرد سال نیاز به تجهیزاتی است که جریان آب ورودی به استخر را گرم کرده، به دمای مورد نظر برسانند و سپس به سمت استخر هدایت کنند. یکی از این تجهیزات که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیگ استخر است.

دیگ آب گرم سازه‌ای چدنی یا فولادی است که به همراه تاسیسات خاص و به کمک تجهیزاتی مانند مشعل و مبدل حرارتی، آبی که به سمت استخر جریان دارد را گرم کرده و به دمای ۲۶-۳۰ درجه می‌رساند و به سمت استخر هدایت می‌کند. وجود این مخزن حرارتی و تولید گرما به خصوص برای استخرهایی که در فضای سربسته قرار داشته و به دلیل دوری از نور خورشید حتی در فصل‌های گرم سال هم آب سردی دارند، الزامی است.

تعمیر دیگ استخر توسط سرویس کار مجاز

دیگ‌های استخر چند نوع دارند؟

پیش از ورود به مبحث تعمیر دیگ استخر و توضیح در مورد انواع مشکلات و روش‌های تعمیر این وسیله نیاز است که با انواع دیگ استخر آشنا باشید. در واقع تا زمانی که با ماهیت این تجهیزات و انواع آن‌ها آشنا نباشید، تشخیص مشکل و بالطبع تعمیر آن‌ها، کار ساده‌ای نخواهد بود. انواع دیگ استخر را براساس پارامترهای متفاوت به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند که دو پارامتر رایج در آن جنس بدنه و مسیر عبور دود ناشی از تولید حرارت و گرما هستند. بر این اساس انواع دیگ استخر عبارتند از:

انواع دیگ‌ها بر اساس جنس بدنه

انواع دیگ‌های استخر بر اساس جنس بدنه و متریالی که با آن تولید می‌شوند به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم بندی می‌شود. جنس چدنی، سبک، مقاوم، پره مانند و… است و به دلیل نصب و جابجایی ساده بیشتر مناسب استخرهای خانگی و شخصی است. نوع فولادی اما از فلز مستحکم فولاد ساخته شده و وزن بیشتر و مقاومت بالاتری دارد. وزن بالاتر این دیگ موجب می‌شود که جابجایی آن کار نسبتا سختی باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که نصب این دیگ دقیقا جایی انجام شود که محل دائمی دیگ استخر است و دیگر قصد تغییر فضای نگهداری آن را ندارید.

انواع دیگ‌ها بر اساس مسیر دود

دود حاصل از حرارت و گرمایی که در دیگ‌های بخار تولید می‌شود، به بیرون از دیگ جریان پیدا می‌کند. به عبارت دیگر در مسیر دیگ‌های استخری چندین محفظه تهویه قرار دارد تا دود و… از آن‌ها خارج شده و در داخل دیگ تجمع پیدا نکنند. تجمع دود در داخل دیگ مشکلات متعددی به همراه دارد که یکی از آن‌ها احتمال انفجار دیگ به دلیل تجمع دید و بخار و فشار ناشی از دود و بخار جمع شده در دیگ است. مسیر عبور و خروج دود از دیگ بخار یک مسیره یا چند مسیره است.

دیگ بخار استخر ایستاده

تعمیر دیگ استخر براساس مسیر دود متفاوت است. به علاوه در صورتی که دیگ از نوع یک مسیره باشد، دوده‌ها پس از تولید به سمت انتهای کوره و تهویه‌های خروجی می‌روند و در صورت چند مسیره بودن که دیگ‌ها را به عنوان تک پاس و دو پاس و سه پاس تبدیل می‌کنند، دود پس از یک یا چند بار جریان یافت در داخل کوره و تجهیزات از آن خارج شده و از خطرات بعدی تجمع دود جلوگیری می‌کند.

انواع دیگ‌ها بر اساس سوخت

هر وسیله‌ای که گرما تولید می‌کند نیاز به تجهیزات خاص برای تولید گرما دارد. برای مثال در فر گازهای برقی از المنت‌ها برای تامین گرمای مورد نیاز استفاده می‌شود یا بخاری‌های برقی نیز به همین صورت از المنت یا هیتر برای تولید گرما استفاده می‌کنند. در بعضی تجهیزات و وسایل اما مستقیما از آتش برای تولید گرما استفاده می‌شود. در این شرایط نیاز به ماده‌ای سوختنی است تا با تکمیل مثلث آتش، شعله مورد نیاز فراهم شود. بهترین ماده سوختنی به این منظور گازوئیل و نفت است اما امکان استفاده از گاز شهری هم برای گرم کردن دیگ استخر و ایجاد شعله جهت تولید این گرما وجود دارد.

انواع دیگ بر اساس ظرفیت

یکی از نکاتی که در تعمیر دیگ استخر به آن توجه می‌شود اما در معرفی آن اشاره چندانی به این موضوع نشده است، ظرفیت دیگ مصرفی است. دیگ‌ها تا حد مجازی قادر به تولید گرما و آب گرم هستندکه در اصطلاح به آن ظرفیت گرمایی دیگ گفته می‌شود. دیگ‌های استخر بر این اساس انواع مختلفی دارند که به خصوص در زمان تهیه و خریداری باید به آن توجه داشت. به طور کل دیگ‌های استخر با ظرفیت محدود مناسب مصرف خانگی و دیگ‌های حرفه‌ای و صنعتی با ظرفیت بالا مناسب استخرهای صنعتی و عمومی هستند که نیاز بیشتری به آب گرم دارند.

سیستم دیگ استخر

انواع دیگر بر اساس برند

نه فقط در مورد دیگ‌های استخر بلکه در مورد هر وسیله دیگری، برندها حرف اول را می‌نند. بیشتر ما حتی زمانی که تجربه‌ای از خرید یک محصول نداریم هم مستقیما به سراغ برندهای آن می‌رویم. هر چقدر برندهای موجود از یک محصول معتبرتر باشند، احتمال خرید و انتخاب دیگ با کیفیت هم بیشتر می‌شود.

مشکلات رایج در دیگ‌های استخر و تعمیر دیگ بخار استخر

دیگ‌های استخر هم مانند دیگر انواع تجهیزات دارای خرابی و مشکل می‌شوند و به منظور رفع این خرابی ابتدا باید، مشکل آنها را تشخیص داد. آشنایی با مشکلات دیگ استخر چند وضعیت مختلف دارد که یکی از آنها تشخیص جدی بودن میزان آسیب و اهمیت مراجعه سرویس‌کار یا بررسی و رسیدگی شخصی است. در صورتی که دیگ استخر شما یکی از مشکلات زیر را داشته باشد، باید جهت رفع فوری آن اقدام کنید.

در اینجا باید به یک نکته مهم دیگر هم دقت داشته باشید که هر چقدر سریع‌تر برای تعمیر دیگ استخر و برطرف کردن مشکل آن اقدام شود، هزینه رسیدگی به دیگ نیز کمتر خواهد شد. به علاوه در صورت تعمیر به موقع، امکان تعمیر بخش آسیب دیده وجود دارد اما در صورتی که این کار را دیرتر از زمان لزوم انجام داد، در بسیاری از موارد باید دیگ را کاملاً تعویض کرد و دیگر تعمیر به تنهایی پاسخگو نخواهد بود.

دیگ افقی یا خوابیده استخر مناسب استخرهای شخصی

۱- عدم تهیه آب گرم

وظیفه اصلی دیگ استخر، تامین آب گرم مورد نیاز آن است. در مواردی اما دیگ استخر به ظاهر فعال است اما آب گرم تولید نشده و آب استخر کماکان سرد باقی می‌ماند. این مشکل معمولا در اثر خرابی دریچه دیگ، گرفتگی یا فشردگی هوا در داخل دیگ و خرابی ترموستات اتفاق می‌افتد. به علاوه در بسیاری از موارد پایین آمدن آب موجود در بویلر هم می‌تواند عامل بروز این مشکل باشد.

۲- نشتی دیگ

یکی دیگر از مشکلات رایج در دیگ‌های آب گرم و استخر، نشتی دیگ است. در صورتی که دیگ شما به این مشکل دچار باشد احتمالا در قسمتی از ناحیه زیرین آن، آب خارج شده و تجمع پیدا می‌کند. البته در مواردی ممکن است نشتی و بسیار جزئی باشد و تنها رطوبتی نسبی در اطراف بدنه دیگ ایجاد کند و به گونه‌ای نباشد که جریان آب در زیر دیگر را تشخیص داد. موارد زیادی ممکن است در بروز این مشکل تاثیر داشته باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به اتصالات شل، فشار بالای آب یا معیوب شدن یکی از تجهیزات و تاسیساتی است که در جریان انتقال گرما با آب نقش دارند.

۳- سر و صدا در دیگ

یکی دیگر از مشکلاتی که نیاز به تعمیر دیگ بخار را جدی‌تر می‌کند، سر و صدا در آن است. در حالت عادی صدای ایجاد شده از دیگ، صدای مشعل آن  صدای آبی است که در دیگ جریان دارد. در بعضی موارد اما دیگ شروع به صداهای عجیب مانند کوبیدن، سوت زدن و.. می‌کند. این موضوع نشانه یک وضعیت غیر عادی است و در صورت مشاهده یا بروز آن باید در کمترین زمان به یک سرویس‌کار مجاز مراجعه کرد. در بعضی موارد بهتر است تا زمان قطع کامل صداها، موتور را خاموش کرد.

رسوب زدگی مشکل رایج دیگ‌های استخر

از آنجا که هوا گرفتن سیستم می‌تواند موجب پدیده خوردگی دیگ بخار و رادیاتورها هم باشد باید این مشکل به سرعت برطرف شود. همچنین صدای سیستم ممکن است در اثر کم شدن ارتفاع آب، کم شدن فشار آب دیگ بخار یا عملکرد بد پمپ رخ داده باشد.

۴- خاموش شدن مشعل

تمام فرآیند تولید آب گرم در دیگ‌های بخار با کمک مشعل انجام می‌شود و زمانی که مشعل خاموش باشد، گرم شدن آب و دیگ هم اتفاق نخواهد افتاد. در بیشتر موارد معمولا مشکل خرابی ترکوموبل آن است. همچنین گاهی ممکن است اتصال خود شمعک دچار خرابی و آسیب‌دیدگی شده باشد که در این شرایط باید فورا آن را تعویض کرد.

۵- کم شدن فشار آب

یکی از مشکلات رایج در موتورخانه‌ها که در مورد دیگ استخر هم دیده می‌شود و لزوم تعمیر دیگ استخر را بیشتر می‌کند، کم شدن فشار آب است. دلایل زیادی برای کم شدن فشار آب وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آسیب دیدن شیر تخلیه و کنترل فشار، به هم خوردن دمای متعادل فشارسنج، عدم اتصال صحیح لوله‌های وصل شده به دیگ، ترک خوردن و آسیب‌دیدگی مبدل حرارتی، فرسایش قطعات داخلی و تخریب دیافراگم اشاره کرد. هر کدام از این مشکلات روش تعمیر به خصوص خود را دارند و تنها توسط سرویس‌کار مجاز قابل انجام هستند.

دیگ استخر مناسب استخرهای سرپوشیده

۶- یخ زدن اتصالات

تمام دیگ‌های چگالشی، دارای لوله میعاناتی هستند که آب اسیدی را که ناشی از گازهای زاید است، به بیرون از دیگ بخار منتقل می‌کنند. این لوله‌ها در معرض خطر یخ زدگی در ماه‌های زمستان هستند.

در فصل زمستان و هنگام هوای بسیار سرد اگر سیستم گرمایش مرکزی ساختمان شما بدرستی کار نمی‌کند ممکن است لوله‌های اتصال دیگ بخار یخ زده باشند. در صورتی که مشکل دیگ ناشی از یخ زدن اتصالات به خصوص لوله‌ها باشد، باید تا حد امکان آن را گرم کرد. بستن یک لایه پشم شیشه یکی از راه‌های کمکی در این زمینه است.

۷- خاموش شدن دیگ استخر

گاهی دیگ استخر به دلیل خرابی‌های متعدد یا جدی مانند نشتی دچار مشکلاتی می‌شود که برای جلوگیری از جدی‌تر شدن آن‌ها ابتدا باید دیگ را خاموش کرد. در بسیاری از موارد خاموشی دیگ استخر به صورت  دستی و با خواسته کارفرما انجام می‌شود که در این شرایط قصد کارفرما جلوگیری از جدی شدن مشکلات دیگر استخر است اما در بعضی موارد دیگ استخر به دلیل نرسیدن انرژی لازم و… به طور ناگهانی خاموش می‌شود که در بیشتر موارد مسائلی مانند نرسیدن جرقه یا عامل آتش‌زا، عامل بروز این مشکل است.

۸- رسوب گرفتن

یکی دیگر از مشکلات رایج در دیگ استخرها و به طور کل هر محصول دیگری که مستقیما با آب سر و کار دارد، رسوب گرفتن دیگ استخر است. حتی در صورتی که از بهترین جنس دیگ برای تهیه و ساخت دیگ بخار استخر استفاده شده باشد هم رسوب گرفتن یک مشکل رایج است و باید به موقع برای رفع آن اقدام کرد. هر چقدر این مشکل سریع‌تر برطرف شود، از تجمع دوباره رسوب‌ها روی هم و ورود آن‌ها به سیستم تجهیزات جلوگیری می‌شود. در غیر این صورت حتی ممکن است رسوب‌ها جلوی ورود و خروج  آب را نیز بگیرند.

دیگ استخر قابل اجرا برای استخرهای روباز

فرآیند و شیوه تعمیر دیگ استخر

پس از آشنایی با مشکلات دیگ استخر، نوبت به آشنایی با شیوه تعمیر آن می‌رسد. به منظور تعمیر دیگ استخر باید چند اقدام مهم را انجام داد. این اقدامات تاثیر زیادی در تعمیر به موقع و راحت دیگر استخر دارند. در بعضی از موارد همچنین اقدام به موقع جهت تعمیر و رسیدگی، علاوه بر سرعت انجام کار و در اختیار گذاشتن هر چه سریع‌تر دیگ استخر برای استفاده مجدد، هزینه‌ها نیز تا حد زیادی مدیریت شده و کاهش پیدا کنند. این در حالی است که به طور کل هزینه تعویض دیگ استخر کمتر از تعویض آن است. مراحل تعمیر دیگ بخار استخر به شرح زیر است:

بررسی اولیه

در نخستین قدم به منظور تعمیر و رفع مشکل دیگ استخر ابتدا باید بررسی اولیه انجام داد و نوع یا محل مشکل و مشکلات را مشخص کرد. هرچند تعمیرکار مجاز به صورت حرفه‌ای و تخصصی تمام بخش‌های دیگر استخر و تجهیزات مربوط به آن را بررسی می‌کند اما باز هم بهتر از قبل از اینکه تعمیرکار به محل موتورخانه یا دیگ استخر مراجعه کند ابتدا شخصاً نوع و میزان مشکلات را تعیین کرد. بررسی اولیه علاوه بر کمک به سرویس‌کار، در مواردی مانند تخمین بودجه و برنامه‌ریزی برای آن ضروری است.

عیب‌یابی

حتی اگر مشکل دیگ بخار خود را شناسایی کرده باشید و به طور دقیق به سرویس‌کار اعلام کرده باشید، باز هم این امکان وجود دارد که مشکل در بخشی دیگر هم وجود داشته باشد یا چیزی عامل بروز مشکل شده باشد که فکرش را هم نمی‌کردید. به همین دلیل سرویس‌کار یا تعمیرکار متخصص پس از مراجعه به محل دیگ استخر شما، به منظور شروع کار خود ابتدا عیب‌یابی انجام می‌دهد و در انجام این کار هم به تمام نشانه‌ها، علائم و مسائلی که نشانه‌ای از خرابی دیگ و هر چند جزئی باشند هم توجه خواهد کرد.

تعمیر دیگ استخر با بررسی جزئیات

 شروع تعمیر دیگر بخار استخر

پس از اینکه مشکل یا مشکلات دیگ استخر به طور کامل تشخیص داده شد، نوبت به شروع تعمیر می‌رسد. در بعضی موارد مشکل دیگ به گونه‌ای است که باید آن را از محل قرارگیری خود جدا کرد و به تعمیرگاه یا کارگاه برد تا تعمیر را به درستی انجام داد.

در بعضی موارد دیگر اما گاهی بخشی از دیگ یا موتورخانه دچار آسیب دیدگی می‌شود چه امکان جابجایی آن نیست که در اینصورت بهتر است تعمیر را متناسب با شرایط و در محل انجام داد و تمام تجهیزات مورد نیاز را با خود همراه کرد.

تعمیر یا تعویض

تعمیر دیگ استخر و مشکلات آن در ابتدا با هدف تعمیر و رسیدگی و برطرف کردن مشکل انجام می‌شوند. به عبارت دیگر ابتدا تلاش می‌شود که از طریق مرمت و ترمیم مشکل را برطرف کرد اما در صورتی که مشکل بسیار جدی باشد گاهی باید قطعه را تعویض کرد. در این شرایط سرویس‌کار ابتدا قطعه مورد نظر را خریداری کرده و سپس آن را با قطعه معیوب جایگزین می‌کند. این جایگزینی ممکن است همراه با تعمیر بخشی دیگر یا تعویض کامل یکی از بخش‌های موتورخانه و دیگ استخر باشد که در این صورت روش کار متفاوت خواهد بود.

تست قطعه

بعد از اینکه تعمیر دیگ استخر به هر نوع تعویض یا تعمیر به اتمام رسید، قطعه آسیب دیده تست می‌شود. در صورتی که تشخیص آسیب دیدگی از خود دیگ باشد و دیگ تعمیر یا تعویض شده باشد ابتدا با فشار کم تست می‌شود تا در صورت مشاهده مشکل جدید اقدام لازم به موقع انجام شود اما در صورتی که تشخیص از دیگر بخش‌ها بوده و تعمیر در دیگر قسمت‌های موتورخانه انجام شده باشد، متناسب با بخش آسیب دیده، تست انجام می‌شود. برای مثال اگر نشتی یکی از لوله‌ها علت بروز مشکل در دیگ استخر شده باشد، بررسی نشتی از طریق قرار دادن لوله در آب و… انجام می‌شود.

استفاده از چند دیگ برای بهبود راندمان

هزینه تعمیر دیگ استخر

هزینه‌ها همیشه دغدغه‌ای جدی هستند چه زمانی که قصد خرید و نصب یک قطعه یا نوعی تجهیزات خاص را داشته باشید و چه زمانی که برای تعمیر قطعه و تجهیزات اقدام کنید. در هر حالت باید تخمینی از هزینه‌ها داشته باشید تا آن را با سرمایه خود مطابقت داده و بودجه خود را بر این اساس آماده کنید. در مورد تعمیر دیگ استخر هم هزینه انجام این کار دغدغه بسیاری از افراد است. در بعضی موارد هزینه تعمیر و برطرف کردن مشکل حتی از نصب و راه‌اندازی یک سیستم جدید هم بیشتر می‌شود که در این شرایط تعویض کل قطعات و تجهیزات، به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه تعمیر دیگ بخار استخر و به طور کل موتورخانه‌هایی با فعالیت مشابه به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

نوع خرابی

نوع خرابی در زحمت نیروی کار، مدت زمانی که نیروی کار یا سرویس‌کار باید برای تعمیر و رفع مشکل صرف کند و بسیاری موارد دیگر تاثیرگذار است. گاهی اوقات خرابی یا مشکل، خطرناک است و رفع آن ریسک بالایی دارد که در این صورت هم سرویس‌کاران هزینه بیشتری برای تعمیر دیگ استخر در نظر ‌می‌گیرند.

انجام یا عدم انجام سرویس دوره‌ای

یکی دیگر از موارد تعیین کننده هزینه تعمیر دیگ بخار استخر، انجام یا عدم انجام سرویس‌ دوره‌ای است. در صورتی که موتورخانه شما برنامه و چک لیستی منظم برای سرویس داشته باشد، احتمال خرابی قطعات کمتر خواهد بود و در صورت بروز مشکل در یکی از قطعات با مراجعه به چک لیست می‌توان از سلامت دیگر بخش‌ها اطمینان حاصل کرد. این موضوع زحمت سرویس‌کار را کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه انجام کار نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

فضای مناسب موتورخانه دیگ استخر

روش تعمیر

بسته به اینکه تعمیر دیگ بخار، به چه شیوه‌ای انجام شود هزینه انجام آن متفاوت خواهد بود. در بعضی موارد تعمیر در حد یک رسوب‌گیری جزئی یا رفع نشتی و درزگیری است که در این صورت هزینه انجام آن چندان زیاد نخواهد بود اما در بعضی موارد نیاز است که یک بخش از موتورخانه یا دیگ استخر به طور کامل باز شده، سرویس و تعمیر شود یا با قطعه جدید تعویض و جایگزین شود و سپس روی بخش اصلی سوار شود. طبیعتا چنین پروسه‌ای زحمت و زمان زیادی نیاز دارد و همین موضوع باعث می‌شود که هزینه تعمیر دیگ استخر هم افزایش پیدا کند.

تجهیزات مورد استفاده

نوع تجهیزاتی که برای تعمیر یا تعویض قطعه معیوب در دیگ استخر استفاده می‌شوند هم در هزینه تعمیرات موثر است. به خصوص اگر این تجهیزات نیاز به حمل تا محل موتورخانه داشته باشند یا نیاز به حمل قطعات سنگین مانند دیگ استخر تا محل تعمیرگاه باشد، هزینه‌ها بیشتر خواهند شد.

قیمت ارز

یکی دیگر از مسائل تاثیرگذار در قیمت تعمیرات موتورخانه و دیگ در استخرها، نوسانات قیمت ارزی است. خرید هر کدام از قطعات آسیب دیده برای تعمیر دیگ استخر نیاز به پرداخت هزینه دارد و این در حالیست که قیمت گذاری بیشتر این قطعات بر اساس نرخ ارز انجام می‌شود. بنابراین در مورد هزینه و بودجه‌ای که برای تعمیر و رسیدگی به استخر خود در نظر دارید باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

مدت زمان انجام کار

یکی دیگر از مسائلی که در قیمت گذاری تعمیرات دیگ استخر تاثیر زیادی دارد، مدت زمان انجام کار است. در صورتی که نیاز به تعمیر فوری دیگ استخر خود داشته باشید، هزینه انجام این کار بیشتر خواهد شد زیرا فرایند تعمیر نیاز به دقت و سرعت عمل بالاتری خواهد داشت اما اگر زمان کافی برای تعمیر و رفع مشکل داشته باشید و قصد استفاده فوری از دیگ استخر را نداشته باشید، امکان انجام تعمیرات با هزینه کمتر هم وجود دارد.

تفکیک دیگ‌های استخر برای تعمیر راحت‌تر

نقش سرویس‌کار در تعمیر دیگ استخر

یکی از نکات مهمی که در تعمیر دیگ استخر به آن تاکید می‌شود، مراجعه به سرویس‌کار معتبر و متبحر در این زمینه است. دیگ استخر سازه‌ای گران قیمت است و در صورتی که حین تعمیر دچار آسیب دیدگی شود، هزینه تعویض و تعمیر مجدد آن چندین برابر خواهد شد. به همین دلیل در صورت بروز مشکل در این قطعه تنها باید به سرویس‌کاری مراجعه کرد که در زمینه تعمیرات آن تجربه کافی داشته باشد.

به منظور انتخاب بهترین سرویس‌کار برای تعمیرات دیگ استخر بهتر است چند نکته مهم زیر را در نظر داشته باشید و از مشاوره با کارشناسان گروه مهندسی استخرینو نیز غافل نشوید.

تجربه و سابقه کاری سرویس‌کار

سرویس‌کاران با تجربه، با انواع مشکلات دیگ استخر آشنایی دارند و حتی با مشاهده مشکل نیز می‌توانند روش تعمیر را تشخیص دهند. بنابراین در درجه اول برای انتخاب یک سرویس‌کار به تجربه او توجه داشته باشید و فردی را انتخاب کنید که با مدل‌های مختلف این محصول آشنایی داشته و تجربه تعمیر تمام آن‌ها را داشته باشد.

مهارت کار

علاوه بر تجربه و سابقه کاری، مهارت کار هم موضوعی است که در انتخاب سرویس یا تعمیرکار باید به آن توجه کنید. گاهی‌اوقات سرویس‌کارانی که چندین سال در یک زمینه فعالیت دارند هم قادر به کار حرفه‌ای و تخصصی نیستند زیرا مهارت کافی برای انجام آن را ندارند. به منظور بررسی مهارت سرویس‌کار مورد نظر می‌توانید نتایج کاری او را بررسی کنید. یک نگاه به رزومه کاری فرد مورد نظر مشخص می‌کند که در چند درصد خدمات ارائه شده خود موفق بوده و نتیجه مثبتی دریافت کرده است.

آشنایی با متدها و تجهیزات روز

در دنیای امروز همه چیز با سرعت در حال پیشرفت است و بخش زیادی از این پیشرفت در حوزه ابزارآلات و تجهیزاتی است که برای تعمیر و رسیدگی به وسایل مختلف استفاده می‌شوند. یک سرویس‌کار معتبر و متبحر، با انواع متدهای روز آشنایی داشته و بهترین تجهیزات موجود برای تعمیر دیگ استخر را در اختیار دارد.

ضرورت به کارگیری سرویس‌کار مجرب برای تعمیر دیگ استخر

تجربه کار با برندهای مختلف

کمی قبل گفتیم که دیگ استخر هم مانند تمام سازه‌های صنعتی توسط برندهای مختلف تولید می‌شود. با وجود ساز و کار و ساختار یکسان دیگ‌های استخر در انواع مختلف، هر برند ویژگی‌های خاص خود را دارد و در مورد تعمیر و رسیدگی به محصولات آن باید به این موضوع توجه شود. برای مثال نحوه برقراری اتصالات دیگ در برندهای مختلف، متفاوت است. بنابراین در صورتی که آسیب دیدگی دیگ در محل اتصالات باشد باید تعمیر آن را بر اساس برند و نحوه اتصالات آن انجام داد. یک تعمیرکار متبحر با تمام برندهای تولید کننده این محصول آشنایی داشته و با جزئیات و ویژگی‌های این محصولات نیز مطلع است.

نکاتی برای نگهداری از دیگ استخر پس از تعمیر

اگر هزینه زیادی را صرف تعمیرات دیگ استخر خود کرده‌اید اما مجددا آن را راه‌اندازی کرده‌اید باید با چند نکته مهم در استفاده از این محصول آشنایی داشته باشید تا بدون هیچ گونه آسیب مجدد و نیاز به تعمیر دوباره‌ای قادر به استفاده از آن باشید. این نکات مسائل ایمنی و نکات نگهداری از دیگ استخر هستند که رعایت آن‌ها تا مدت‌ها شما را از تعمیر مجدد این تجهیزات بی‌نیاز می‌کنند. از مهم‌ترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرویس دوره‌ای

حتی اگر دیگ استخر شما هیچ نشانه‌ای از خرابی ندارد و در واقع نیازی به تعمیر دیگ استخر نیست هم بهتر است یک برنامه منظم برای سرویس و چکاپ دوره‌ای آن داشته باشید. گاهی اوقات فرسایش و آسیب دیدگی تجهیزات و تاسیسات دیگ استخر به مرور زمان اتفاق می‌افتد و تشخیص آن برای شما امکان‌پذیر نیست اما یک سرویس‌کار مجرب با این فرسایش آشنایی داشته و قادر به تشخیص آسیب در این وسیله است. در صورتی که چکاپ و سرویس به طور منظم انجام شود قبل از بروز حادثه‌ای که نیاز به تعمیر داشته باشد، اقدامات مورد نیاز انجام شده و در نتیجه زحمات و مشکلات تعمیر از بین می‌روند.

انواع دیگ استخر

توجه به ظرفیت دیگ

به ظرفیت دیگ توجه داشته باشید و استفاده از آن را متناسب با ظرفیت انجام دهید. گاهی اوقات افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و پایین آوردن قیمت از دیگی با ظرفیت کم برای استخری با مساحت زیاد استفاده می‌کنند که در این شرایط، فشار زیادی به دیگ وارد می‌شود. در صورتی که ظرفیت دیگ متناسب با مساحت استخر باشد، علاوه بر راندمان و بازدهی بهتر دیگ احتمال آسیب دیدگی آن هم، کمتر خواهد شد.

استفاده از تکنسین ماهر

کار با دیگ استخر و رسیدگی روزانه به آن جهت کنترل حجم و… نیاز به تکنسین ماهر دارد تا هر زمان دیگ دچار مشکلی غیر عادی شد، گزارش لازم را به موقع ارائه کرده و قبل از جدی شدن مشکل برای رفع آن اقدام شود. به خصوص برای استخرهای عمومی و مجتمع‌های آبی، اپراتور یا تکنسین دیگ استخر و موتورخانه باید فردی باشد که با تمام جزئیات و قطعات و نحوه استفاده و کنترل آنها آشنایی کامل داشته باشد.

شستشوی به موقع دیگ

یکی دیگر از نکاتی که کمتر کسی در مورد نگهداری و مراقبت از دیگ استخر به آن توجه می‌کند ولی در سلامت و طول عمر این محصول اهمیت زیادی دارد، شستشو و تمیزکاری به موقع دیگ استخر است. این کار، نیاز به تعمیر دیگ استخر را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به خصوص در مناطقی که آب آن‌ها دارای رسوب است، شستشو و تمیزکاری به موقع دیگ اهمیت زیادی دارد. کمی قبل گفتیم که لایه رسوبی علاوه بر اینکه کیفیت آب خروجی را تحت تاثیر قرار می‌دهد گاهی باعث گرفتگی لوله‌ها و مسیر خروجی آب می‌شود که شستشوی به موقع  مانع بروز این مشکل خواهد شد.

بهترین دیگ استخر چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مسائلی که نیاز به تعمیر دیگ بخار استخر را کاهش داده و موجب افزایش طول عمر این محصول می‌شود، انتخاب بهترین نوع دیگ با توجه به ویژگی‌های آن، میزان استفاده و نیاز شما به این محصول است. برای انتخاب بهترین نوع دیگ ویژگی‌ها و پارامترهای مختلفی را می‌توان مد نظر قرار داد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

راندمان مناسب

یکی از ویژگی‌هایی که دیگ استخر خوب باید از آن برخوردار باشد و در این صورت نیاز به تعمیر و رسیدگی را کاهش می‌دهدف راندمان مناسب است. راندمان در دیگر استخر به معنی داشتن بهترین عملکرد است و این موضوع نیز زمینه‌های مختلفی را شامل می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به کم سر و صدا بودن دیگ، جرقه و مشعل سریع و واکنش فوری نسبت به تغییر تنظیمان اشاره کرد. مسائل مختلفی در تعیین راندمان دیگر استخر تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع سوخت دیگ اشاره کرد. در یک مقایسه کلی، دیگ‌هایی که از نوع گازسوز هستند راندمان بالاتری دارند زیرا سوخت و ساز گاز، به عنوان ماده آتش‌زا راحت‌تر از دیگر مواد مانند گازوئیل است.

ایمنی

دیگر ویژگی یک دیگ خوب که نیاز به تعمیر و رسیدگی را تا حد زیادی کاهش داده یا فرآیند تعمیر را ساده‌تر و کم هزینه‌تر می‌کند، میزان ایمنی دیگ است. این موضوع نیز به مسائل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها تناسب حجم و اندازه دیگ با فضایی است که در آن قرار گرفته و استخری است که برای تامین آب گرم آن تعبیه شده است. اگر ظرفیت دیگ، متناسب با ظرفیت و حجم آب استخر انتخاب شود، عملکردی طبیعی خواهد داشت و فشاری به آن وارد نمی‌شود. به علاوه اگر محلی برای دیگ انتخاب شود که جریان هوا در آن مناسب بوده و مشکلاتی مانند داغ شدن دیگ در آن اتفاق نیفتد هم ایمنی بالاتر خواهد بود و در نتیجه احتمال بروز مشکلاتی که به تعمیر دیگ استخر شوند، کمتر خواهد شد.

نصب راحت و سریع

طبیعتا محصولی که نصب راحت و سریع دارد، تعمیری به نسبت ساده نیز خواهد داشت و با توجه به اینکه تعمیرات بخش جدایی ناپذیر استفاده از موتورخانه‌ها و سرویس‌های مشابه هستند، در زمان انتخاب دیگ استخر باید محصولی را انتخاب کرد که نصب آن پیچیدگی خاصی نداشته باشد. البته به طور کل نصب و راه‌اندازی دیگ استخر چه به صورت مجزا و چه به صورت یک پکیج کامل موتورخانه کاری تخصصی است و توسط تکنسین‌های متخصص قابل انجام است اما گاهی این کار برای تکنسین هم پیچیده خواهد بود. برای مثال نصب و راه‌اندازی دیگ‌های افقی یا خوابیده عمدتا از نصب دیگ‌های عمودی یا ایستاده ساده‌تر است.

متناسب با حجم استخر

همان‌طور که بارها و بارها گفته شد، یکی از مسائلی که به دیگ بخار فشار وارد کرده و باعث بروز مشکل و آسیب در آن می‌شود، عدم تناسب ظرفیت آن با حجم و مساحت استخر است. در صورتی که یک دیگ کوچک را برای استخری بزرگ انتخاب کنید، دیگ ناچار به فعالیت بیشتر از ظرفیت خود خواهد بود تا آب گرم را تامین می‌کند.

علاوه بر این نصب دیگ بزرگ روی استخری کوچک هم اقدامی اشتباه است و موجب کاهش راندمان دیگ می‌شود. به همین دلیل بهتر است این کار را کاملا متناسب انجام داد و پیش از خرید دیگ مساحت استخر خود را در نظر گرفت. در این زمینه می‌توانید از راهنمایی کارشناسان هم استفاده کنید. کارشناسان تخصصی استخرینو آماده پاسخگویی شما در زمینه محاسبه دیگ استخر، ظرفیت مناسب و مجاز آن با توجه به مساحت استخر شما و راهنمایی خرید بهترین محصول هستند.

نمایشگر و نشانگر دما

یکی از مسائل جدی که باعث آسیب به دیگ بخار شده و نیاز به تعمیر این وسیله را افزایش می‌دهد، بالا رفتن دمای دیگ است. دیگ‌های قدیمی نشانگر مشخص و واضحی برای افزایش دما نداشتند و اپراتور باید با بررسی درجه‌ای که در بدنه دیگ قرار داشت میزان دما را بررسی می‌کرد. این موضوع گاهی با خطا مواجه می‌شد زیرا بدنه دیگ زودتر از فضای داخلی آن گرم می‌شد و درجه را بالا می‌برد و این در حالی بود که حرارت داخل دیگ هنوز به اندازه مطلوب نرسیده بود.

در دیگ‌های جدید اما این مشکل برطرف شده و یک نشانگر یا نمایشگر دما روی آنها تعبیه شده است که دمای داخلی را به طور دقیق مشخص می‌کند. این ویژگی کمک می‌کند که کنترل فشار و دمای دیگ برای اپراتور ساده‌تر شده و در نتیجه احتمال فشار وارد شدن به دیگ یا کار کردن آن کمتر از راندمان کاهش پیدا کند.

نکات ایمنی در تعمیر دیگ استخر

  • در نهایت برای تعمیر دیگ استخر چند نکته ایمنی بسیار مهم وجود دارد که باید به آن توجه داشت و این نکات عبارتند از:
  • در صورتی که در دیگ استخر خود نشانه‌ای غیر عادی مشاهده می‌کنید تا زمان رسیدن به سرویس‌کار آن را خاموش کنید.
  • پیش از مراجعه سرویس‌کار به هیچ وجه اقدامی برای باز کردن درب دیگ یا تغییر در تاسیسات نکنید.
  • جریان آب را قطع کنید و ورودی‌های آب به دیگ را به طور کامل مسدود کنید.
  • موتورخانه را تخلیه کنید و تا زمان رسیدن سرویس‌کار از حضور نیروها در این بخش خودداری کنید.
  • در صورت داغ شدن بدنه دیگ تلاش کنید دمای محیط را به طور مطلوب کاهش دهید اما از سرد کردن بیش از حد آن خودداری کنید.
  • به هیچ عنوان اقدام به جابجایی دیگ نکنید.
  • در صورتی که سرویس‌کار مجاز در دسترس نبود، راهنمایی‌های لازم جهت اقدامات اولیه را تلفنی دریافت کنید.

نتیجه گیری

تعمیر دیگ استخر به منظور عملکرد صحیح آن از اهمیت زیادی برخوردار است. دیگ و تمام تجهیزات موتورخانه استخر باید هر چند وقت یکبار سرویس شده و در صورت وجود مشکل یا خرابی فورا برطرف شود. البته این موضوع که تعمیر و سرویس دوره‌ای توسط چه مجموعه یا تکنسینی انجام شود هم موضوعی بسیار مهم است. در این مطلب از استخرینو به معرفی مزایا، ویژگی و نحوه تعمیر دیگ بخار استخر پرداختیم. جهت اطلاعات بیشتر در مورد راه‌اندازی موتورخانه و شرایط رسیدگی به آن کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نشانه‌های خرابی دیگ استخر چیست؟

سر و صدا، داغ کردن، عدم انتقال آب با فشار مناسب و... از جمله علائم و نشانه‌های خرابی و مشکل در دیگ استخر هستند.

تعمیر دیگ استخر چند مرحله دارد؟

به منظور تعمیر دیگ استخر ابتدا باید آن را عیب‌یابی کرد، سپس یک چک لیست از مشکل تهیه کرد و براساس آن برای تعمیر یا تعویض بخش آسیب دیده اقدام کرد.

بعد از تعمیر دیگ استخر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

رسیدگی دوره‌ای به دیگ، مراقبت از استفاده به اندازه، به کارگیری اپراتور ماهر برای کار با آن و... از جمله نکاتی هستند که بعد از تعمیر به ماندگاری دیگ استخر کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *