دیگ آبگرم استخر

دیگ آبگرم استخر

به منظور فراهم کردن دمایی مناسب برای استخر و شنا در بهترین دمای ممکن، استفاده از دیگ آبگرم استخر یکی از روش‌های متداول و موثر است. اما اینکه این سری از تجهیزات چگونه عمل می‌کنند و چه انواعی دارند، موضوعی است که نیاز به بررسی دارد. از این رو در ادامه مطلب به بررسی عملکرد و انواع این تجهیزات پرکاربرد در استخر می‌پردازیم.

دیگ آبگرم استخر چیست؟

برای استخرهای روباز در فصل تابستان، در شرایطی که نور خورشید به طور مستقیم در تماس با آب استخر قرار دارد، شرایط دمایی مناسبی برای شنا به وجود می‌آید. در این حالت آب حدودا بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد گرما دارد و بهترین دما برای شنایی ایده‌آل نیز تقریبا همین دما است. اما برای استخرهای سربسته حتی در فصول گرم سال نیز شرایط دمایی مناسبی وجود ندارد. همچنین در روزهای سرد سال نیز ممکن است به دلیل سرما رغبتی برای استفاده از انواع استخر وجود نداشته باشد. به همین منظور برای رساندن دمای استخر به دمایی که برای همه افراد قابل‌استفاده باشد، بهترین و موثرترین راه استفاده از دیگ آبگرم برای استخر است.

استفاده از دیگ آبگرم استخر برای گرم کردن آب

درحقیقت دیگ آبگرم دستگاه به منظور تامین گرما و بخار برای استخر کاربرد دارد و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. این تجهیز به همراه دیگر تجهیزات، دمای آب را برای شنا کردن فراهم می‌کند. محل نصب این دیگ نیز در بخش موتورخانه استخر است و به کمک مشعل و مبدل حرارتی، آب موجود گرم شده و سپس به استخر وارد می‌شود.

انواع دیگ آبگرم استخر

دیگ آبگرم استخر که از آن برای رساندن دمای آب به مقدار مطلوب استفاده می‌شود، در انواع مختلفی تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. یکی از دسته‌بندی‌های موجود برای این سری از تجهیزات، دسته‌بندی بر اساس جنس بدنه است. دیگ آب گرم استخر بر اساس جنس بدنه به دو دسته کلی فولادی و چدنی تقسیم می‌شود. دیگ‌های چدنی بیشتر برای استخر‌های خانگی کاربرد دارند. البته که دیگ‌های فولادی دارای مقاومت و طول عمر بیشتری هستند.

از لحاظ تعداد مسیرهای در نظر گرفته‌شده برای عبور دود نیز دیگ آبگرم استخر را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. درحقیقت این مسیرها به این مورد اشاره دارند که بعد از سوختن مشعل و گرم شدن آب، آب گرم‌شده چند بار مسیر دیگ را طی کند که گرمای خود را از دست بدهد.

نوع سوخت این نوع دیگ‌ استخر نیز ممکن است با هم تفاوت‌هایی داشته باشند. از سوخت‌های مختلفی که برای این منظور استفاده می‌شود می‌توان به گازوئیل، گاز و به شکل دوگانه اشاره کرد. گفتنی است که قیمت دیگ آبگرم استخر نیز بر همین اساس متفاوت خواهد بود.

عملکرد دیگ‌های آبگرم برای استخر

چگونگی کارکرد دیگ آبگرم استخر

اما دیگ آبگرم استخر به چه صورتی کار می‌کند و چه شرایطی برای بهترین عملکرد آن باید فراهم شود؟ به صورت کلی آب بعد از عبور از پمپ تصفیه و فیلتر به منظور رسیدن به دمای مناسب، از مبدل حرارتی عبور داده می‌شود. در ادامه وارد دیگ آب گرم شده و سپس آب گرم تولیدشده، به وسیله لوله‌های موجود وارد استخر می‌شود. اما در اینجا توجه به برخی از نکات اهمیت زیادی دارد.

به دلیل سختی بالای آب، پیش از گرمایش استخر، باید سختی آب گرفته شود. بنابراین وجود سختی‌گیر در پروسه گرم شدن آب استخر ضروری است. همچنین آب باید به وسیله دستگاه تصفیه یا مواد شیمیایی مخصوص به طور کامل تمیز پاکسازی شود. این کار به دلیل جلوگیری از تشکیل رسوب در دیگ بخار صورت می‌گیرد. با ایجاد رسوب داخل دیگ آبگرم استخر، انرژی و گرمای بیشتری برای گرم کردن آب نیاز است و این امر باعث افزایش هزینه‌ها نیز می‌شود.

نحوه عملکرد دیگ های آب گرم برای استخر به منظور گرم کردن آب

چرا باید از دیگ آبگرم استخر استفاده کنیم؟

اما استفاده از دیگ‌های آبگرم چه مزایایی دارد که باعث می‌شود استفاده از آنها برای گرم کردن آب استخر گزینه مناسبی باشد؟ یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دیگ آبگرم برای استخر این است که برای استخر‌ها و مجموعه‌های تفریحی بزرگ امکان استفاده از چندین دیگ وجود دارد و در شرایطی که هر کدام از دیگ‌ها دچار مشکل شد، می‌توان از دیگر دیگ‌ها برای گرم کردن آب استفاده کرد. همچنین مزیت اقتصادی آن نسبت به دیگر روش‌ها برای استخرهای خانگی از دیگر مزایای این تجهیز به شمار می‌رود.

مزایای استفاده از دیگ آبگرم برای استخر

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین موارد در استخرها، رساندن دمای آب به میزان مطلوبی است که همه افراد امکان استفاده از آن را داشته باشند. به خصوص در فصل‌ها و شرایطی که دمای آب دچار تغییراتی زیادی می‌شود، عملا بدون تجهیزات مناسب امکان استفاده از استخر وجود نخواهد داشت. دیگ آبگرم استخر یکی از بهترین روش‌های ممکن است که می‌تواند دمای آب استخر را به شرایط مطلوب برساند و با نصب راحت و عملکردی ساده، گزینه بسیار خوبی برای افرادی است که قصد دارند خانه یا مجموعه خود را به چنین ابزاری مجهز کنند. شما می‌توانید از طریق مجموعه استخرینو، از انواع خدمات ساخت استخر و نگهداری از آن بهره‌مند شوید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

کاربرد دیگ آبگرم استخر در چیست؟

دیگ آبگرم استخر برای گرم کردن آب استخر و رساندن دمای آب به حد مطلوب و مد نظر استفاده می‌شود.

آیا امکان استفاده از دیگ آبگرم برای استخرهای خانگی نیز وجود دارد؟

بله؛ از این تجهیزات می‌توان برای کرم کردن آب استخرهای خانگی نیز استفاده کرد و یکی از روش‌های اقتصادی برای این منظور نیز به شمار می‌رود.

قیمت دیگ آبگرم استخر به چه عواملی بستگی دارد؟

این دیگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که همین تنوع در نوع روی قیمت آن‌ها نیز موثر است. همچنین نوع سوخت و تعداد آن‌ها نیز روی قیمت تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *