محاسبه دیگ استخر

محاسبه دیگ استخر

برای این که دیگ استخر مناسبی انتخاب شود، باید محاسبات دقیقی انجام بگیرد. منظور از محاسبه دیگ استخر چیست؟ به هر حال دیگ‌های گرمکن استخر، دارای انواع و ظرفیت‌های متفاوتی هستند. این ویژگی دیگ‌های حرارتی استخر، ممکن است کمی انتخاب را سخت‌تر کنند. محاسبه دقیق دیگ استخر، باعث می‌شود تا بهترین انتخاب صورت بگیرد. در این مطلب به بررسی محاسبات مربوط به دیگ استخر خواهیم پرداخت.

مختصری در مورد دیگ‌های گرمکن استخر

قبل از پرداختن به موضوع محاسبه دیگ استخر، بهتر است نگاهی مختصر به انواع دیگ‌های استخر داشته باشیم. به صورت کلی شنا کردن در استخر، نیازمند مناسب بودن دمای آب است. وقتی دمای آب خیلی پائین باشد، امکان شنا هم وجود نخواهد داشت. به همین دلیل بعد از احداث استخر، باید سیستم گرمایشی مناسب برای آن تعبیه شود. دیگ حرارتی یا گرمکن، یکی از مهم‌ترین تجهیزات تامین آب گرم در استخر محسوب می‌شود.

اهمیت محاسبه دیگ استخر

نوع دیگ مورد نیاز استخر به عوامل متعددی، ازجمله ابعاد استخر بستگی دارد. با این حال دیگ‌های گرمکن استخر به انواع مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و کارایی خاص خود را دارند.

دیگ‌های حرارتی از نظر جنس به دو دسته فولادی و چدنی تقسیم می‌شوند. همچنین از نظر تعداد مسیر خروجی دود هم در انواع یک پاس، دو پاس و سه پاس قرار می‌گیرند.

هزینه نهایی تجهیز و راه‌اندازی دیگ‌های حرارتی هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. نکته مهم در خصوص راه‌اندازی این سیستم است که حتما باید توسط متخصصین این حوزه و در چارچوب استانداردهای مجاز صورت بگیرد.

محاسبه بار حرارتی استخر

بار حرارتی استخر یکی از مهم‌ترین مباحثی است که باید در محاسبه دیگ استخر به آن توجه شود. برای محاسبه دیگ برای استخر و میزان بار حرارتی استخر خانگی، باید موارد مختلفی در نظر گرفته شود. با این حال به صورت کلی به ازای هر متر مکعب استخر سرپوشیده، حدود ۱۱۰۰ کیلو کالری باید در نظر گرفت. برای استخر روباز هم بار حرارتی باید بین ۱۶۰۰ کیلوکالری تا ۲۰۰۰ کیلوکالری در نظر گرفته شود. به طور کلی برای محاسبه مبدل حرارتی در استخرها، فرمول‌های زیر وجود دارند:

  • استخرهای شکل منظم: حجم (متر مکعب) = طول (متر) × عرض(متر) × عمق میانگین (متر)
  • استخرهای نامنظم: حجم (متر مکعب) = مساحت (متر مربع) × عمق میانگین (متر مکعب)

محاسبه میزان جریان آب ورودی به دیگ

یکی دیگر از مواردی که در محاسبه دیگ استخر باید در نظر گرفته شود، مقدار جریان آب ورودی به دیگ است. در صورتی که این مقدرا مورد محاسبه قرار نگیرد، نمی‌توان دیگ با ظرفیت مناسب برای استخر رخریداری کرد. برای این کار باید ابتدا میزان آبی که در سطح مقطع لوله جریان پیدا کرده مورد محاسبه قرار بگیرد.

محاسبه میزان بار ورودی استخر

موضوع مهم دیگر در محاسبه ظرفیت دیگ استخر، بررسی قلیائی بودن یا رسوب‌دهی آب است. در این حالت شدت آب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. شدت آب وقتی بالا باشد، املاح زمان کافی برای رسوب پیدا نمی‌کنند. باید میزان ظرفیت و حجم دیگ، متناسب با شدت جریان آب ورودی باشد.

محاسبه طول و عرض استخر

استخرها بر اساس استانداردهای تعیین‌شده، باید طول و عرض مشخصی داشته باشند. البته این موضوع در مورد استخرهای خانگی خیلی صدق نمی‌کند. با این حال استخرهای آموزشی یا حرفه‌ای، باید طول و عرض مشخصی داشته باشند. به طور کلی استاندارد طول استخرهای کوچک، بین ۱۲.۵ تا ۲۵ متر تعیین شده است. این میزان برای استخرهای بزرگ تا ۵۰ متر خواهد بود. عرض استاندارد استخرهای شنا هم باید بین ۱۰ تا ۵۰ متر باشند.

به هر حال طول و عرض استخرهای مختلف بستگی به عوامل خاصی دارد که باید در محاسبه دیگ استخر به آنها توجه شود. برای مثال استخرهای درمانی با توجه به شرایط خاصی که بیماران دارند، باید عمقی حداکثر ۱.۵ متر داشته باشد. طول این استخرها هم عموما ۱۰.۵ متر در نظر گرفته می‌شود.

در استخرهایی که عمق ۱.۵ متر یا کمتر دارند، باید سطح کاسه به ازای هر نفر ۱.۴ متر باشد. اگر عمق استخر بیش از ۱.۵ متر باشد، باید به ازای هر نفر ۱.۵ متر مربع در نظر گرفت. به هر حال عوامل مختلفی در این موضوع دخالت دارند.

محاسبات مربوط به تبخیر آب

محاسبات مربوط به میزان تبخیر آب استخر

نکته مهم در خصوص محاسبه سرانگشتی ظرفیت دیگ استخر در بخش تبخیر آب، تنظیم دمای محیط است. برای کاهش نرخ تبخیر در استخرها، بهتر است دمای محیط به اندازه ۱ تا ۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای آب باشد. به این ترتیب آب تبخیر شده بسیار کمتر خواهد شد.

نکته مهم در خصوص محاسبه دیگ استخر، اضافه کردن سولفات کلسیم به آب است. این کار با هدف سختی کلسیم انجام می‌شود. برای مثال افزایش سختی کلسیم به اندازه ۱۰ppm به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب به ۱۴۰ گرم سولفات کلسیم و ۱۱۰ گرم کلرید کلسیم نیاز دارد.

محاسبه نرخ حجم گردش آب

به هر حال آب استخرها باید به صورت دوره‌ای تخلیه و تعویض شود. این موضوع روی محاسبه دیگ آب گرم استخر و ظرفیت دیگ استخر تاثیرگذار است. به همین دلیل باید در محاسبه دیگ استخر به آن توجه ویژه‌ای شود. به طور کلی نرخ تعویض آب به شرح زیر است:

  • آب استخرهای آموزشی و تمرینی باید هر ۴ ساعت یکبار تخلیه شوند.
  • آب جکوزی باید هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه یکبار تعویض شود.
  • آب استخر عمومی کودکان باید هر ۲ ساعت یکبار تخلیه و تعویض شود.
  • آب استخرهای خانگی و عمومی باید هر ۶ ساعت یکبار تعویض شوند.
  • آب استخرهای درمانی باید هر ۳۰ دقیقه یکبار تعویض شوند.

انواع دیگ استخر

استخرینو؛ مشاور شما در محاسبه دیگ استخر

برای این که دیگ استخر و سایر محاسبات مربوط به استخر را به درستی و دقیق انجام دهید، باید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. استخرینو با در اختیار داشتن تیم فنی و مشاوره‌ای مجرب، آماده همکاری با شما عزیزان است.

چرا باید دیگ استخر را محاسبه کنیم؟

چون دیگ‌های حرارتی استخرها دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند.

برای محاسبه دیگ استخر چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت؟

برای این کار در قدم اول طول و عرض استخر، میزان جریان آب ورودی، میزان گردش آب و... باید در نظر گرفته شوند.

آیا خودمان می توانیم دیگ استخر را محاسبه کنیم؟

بله با توجه به نکات مطرح شده امکان محاسبه دیگ استخر وجود دارد اما بهتر است از متخصصان این حوزه نیز کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *