دیگ بخار چیست و چگونه کار می کند؟

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار چیست و چگونه کار می کند؟ 

دیگ بخار چیست و چه کاربردی در سونا دارد؟ این یکی از سوالاتی است که برای افرادی که می خواهند سونا بخار احداث کنند ایجاد می شود. برای توضیح دیگ های استفاده شده در سونا ها بهتر است در ابتدا به بیان ویژگی های سونا بحار بپردازیم. همانطور که گفته شد، اکثر افراد در کنار ساخت استخر، به ساخت سونا بخار نیز می پردازند.

به طور کلی سونا بخار از یک اتاق نسبتا بزرگ تشکیل شده که در آن دما و رطوبت بسیار زیادی وجود دارد. عمدتا در این اتاق ها دما در حدود ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی در حدود ۱۰۰ درصد است. عمدتا دما و رطوبت نسبی مورد نیاز سونا های بخار، توسط دیگ ها انجام می شود.

به طور کلی دیگ بخار وظیفه دارد تا به خوبی دما و رطوبت مورد نیاز را از طریق تبخیر آب فراهم کند. اما این سیستم ها چه ویژگی هایی دارند؟ ظرفیت دیگ  های بخار بر چه اساسی تعیین می شود؟

دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار از جمله تجهیزات پرکاربرد در صنایع است که وظیفه دارد آب را از مسیر های لوله کشی دریافت کرده و با استفاده از اجزایی که در ساختار خود دارد، آن را به بخار تبدیل کند.

به طور کلی دیگ های بخاری که در سونا ها مورد استفاده قرار می گیرند به دو صورت افقی و عمودی هستند. عمدتا دیگ های بخار به گونه ای طراحی شده اند که تقریبا با هر نوع سوختی سازگار باشند. به طور کلی از جمله سوخت هایی که در ساختار دیگ های بخار استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گاز
 • گازوئیل
 • ترکیب گاز و گازوئیل

دیگ بخار چیست و چگونه کار می کند؟ 

به طور کلی دیگ بخار به منظور ارائه عملکردی مناسب از بخش های گوناگونی تشکیل شده است. هر یک از این بخش ها وظیفه ای را بر عهده داشته و بروز خرابی در هر یک از این اجزا تا حد قابل توجهی می تواند تعمیرات و نگهداری استخر و سونا را با چالش روبرو کند. از جمله مهمترین تجهیزات به کار رفته در دیگ های بخار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشعل
 • فشار سنجی
 • مانومتر
 • شیر تخلیه
 • شیر اطمینان
 • شیر تغذیه
 • سنسور دمای آب خروجی
 • آژیر
 • سیستم کنترل

منظور از سیستم کنترل دیگ بخار چیست؟

به طور کلی هر سیستم عظیم الجثه ای به یک مغز برای کنترل بخش ها نیاز دارد. از آن جایی که درصد خطای انسانی بسیار زیاد است و هزینه های ناشی از استخدام افراد به جهت کنترل بخش های مختلف بسیار سرسام آور است، عمدتا مهندسان تصمیم گرفتند که در سیستم دیگ بخار از یک کنترل مرکزی استفاده کنند.

این سیستم تمامی اطلاعاتی را که از بخش های مختلف مانند پرشر سوئیچ ها و سنسور ها دریافت کرده و با مقادیر مجاز وارد شده توسط کاربران مقایسه می کند. به این ترتیب در صورتی که مقادیر وارد شده از حد مجاز تعیین شده فراتر رفته بودند، این سیستم کنترلی به کار رفته در دیگ بخار تمامی اقدامات لازم را به کار می گیرد. تا به این واسطه حد مجاز تعیین شده توسط اپراتور به طور دقیق رعایت شود.

منظور از شیر اطمینان به کار رفته در دیگ های بخار چیست؟

همانطور که از نام این نوع از شیر های اطمینان مشخص است، این شیر ها عمدتا وظیفه دارند تا به ایمنی دیگ بخار را در بالاترین سطح ممکن قرار دهند. همانطور که گفته شد، سیستم کنترل مرکزی وظیفه دارد تا اطلاعات و داده های دریافتی از سنسور ها را تحت بررسی و ارزیابی قرار دهد.

در صورتی که این داده های ارسال شده توسط این سنسور ها بیش از داده های مجاز باشد، سیستم کنترلی از طریق عملگر ها سعی به کاهش این داده ها خواهد کرد. یکی از این عملگر ها شیر اطمینان است.

به طور کلی در صورتی که فشار وارد شده بر سیستم از حد مجاز فراتر رود، شیر اطمینان که عمدتا به صورت مکانیکی عمل می کند، مقدار بخار هوای زیاد را از مخزن خارج می کند. به این ترتیب به طور قابل توجهی از ترکیدگی مخزن به کار رفته در دیگ بخار جلوگیری می شود.

ظرفیت دیگ بخار به چه عواملی بستگی دارد؟

ظرفیت دیگ بخار به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی ظرفیت دیگ بخار به عوامل متعددی بستگی دارد. توجه به این عواملی پیش از خرید دیگ بخار لازم و ضروری به شمار می رود. به طور کلی به منظور تعیین ظرفیت دیگ های مورد استفاده در سونا های بخار به عواملی نظیر تعداد افراد حاضر در سونا و نیز ابعاد سونا باید توجه کرد.

عمدتا هر چه تعداد افراد حاضر در سونا بیشتر و ابعاد سونا بزرگ تر باشد باید از دیگ هایی با ظرفیت زیاد استفاده شود. تا به این واسطه بازدهی سونا در حد بالایی قرار داشته باشد.

بر اساس آنچه که گفته شد، دیگ بخار عمدتا وظیفه دارد تا بخار مورد نیاز سونا ها را ایجاد کند. ظرفیت دیگ های بخاری که در سونا ها به کار گرفته می شود عمدتا به تعداد افراد و همچنین ابعاد سونا بستگی دارد. بنابراین پیش از خرید دیگ برای سونا حتما به این دو پارامتر باید توجه نمود.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *