دیگ بخار چگونه کار می کند؟ + آشنایی با نحوه عملکرد و اجزای دیگ بخار

دیگ بخار چگونه کار می کند؟

دیگ بخار چگونه کار می کند؟

دیگ بخار چگونه کار می کند؟ پاسخگویی به این سوال می تواند تا حد قابل توجهی در سهولت تعمیر و نگهداری استخر و سونا تاثیر گذار باشد. به طور کلی این دیگ ها عمدتا در سونا های بخار مورد استفاده قرار می گیرند.

عمدتا سونا هایی که در استخر ها به خصوص استخر های عمومی قرار دارند باید دارای دمایی بین ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد و رطوبت ۱۰۰ درصد باشند. این دو پارامتر عمدتا در سونا های بخار توسط دیگ بخار کنترل می شود.

اما این سیستم چگونه می تواند دما و رطوبت موجود در محیط را افزایش دهد؟ دیگ های بخاری که در سونا ها مورد استفاده قرار می گیرند، به چند نوع تقسیم بندی می شوند؟

اجزای دیگ بخار کدامند؟

پیش از آنکه به سوال دیگ بخار چگونه کار می کند؟ پاسخ دهیم بهتر است در وهله اول با اجزای این سیستم بیشتر آشنا شویم. به طور کلی دیگ های بخار برای افزایش دما و رطوبت موجود در سونا های بخار عمدتا از بخش های مختلفی کمک می گیرند که در ادامه به توضیح عملکرد مهمترین این بخش ها در دیگ های بخار خواهیم پرداخت:

شیر اطمینان

از جمله مهمترین بخش های دیگ بخار می توان به شیر اطمینان اشاره کرد. به طور کلی این بخش از دیگ های بخار به صورت مکانیکی می تواند در صورت لزوم فشار بخار موجود در دیگ را کاهش دهد.

مشعل

از جمله مهمترین بخش های دیگ بخار مشعل ها هستند. به طور کلی مشعل های به کار رفته در دیگ بخار وظیفه دارند تا دمای آب موجود در سیستم را تا نقطه جوش افزایش داده و به این واسطه بخار و گرمای لازم را برای سونا ایجاد کنند.

گفتنی است مشعل ها را می توان به عنوان قلب تپنده دیگ های مورد استفاده در سوناها دانست.

نحوه عملکرد دیگ بخار

پرشر سوئیچ

از دیگر بخش های بسیار مهم دیگ بخار می توان به پرشر سوئیچ ها اشاره کرد. به طور کلی هر کجا که حرف از افزایش دما و فشار به میان باشد باید از وسایل اندازه گیری استفاده نمود.

به طور کلی پرشر سوئیچ ها وظیفه دارند تا فشار موجود در سیستم را به طور مداوم تحت اندازه گیری قرار دهند و اطلاعات و داده های مورد نظر را در اختیار سیستم های کنترلی قرار دهند. از همین سلامت این بخش از دیگ بخار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پمپ

پمپ ها از دیگر اجزای دیگ بخار هستند که در تکمیل چرخه تولید بخار نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند. به طور کلی پمپ هایی که در دیگ های بخار مورد استفاده قرار می گیرند وظیفه دارند تا آب موجود در شبکه لوله کشی را به سمت مشعل هدایت کرده و بخار آب تولید شده را به سمت سونا هدایت کند.

نحوه عملکرد دیگ بخار

حال که با اجزای مختلف دیگ بخار آشنا شدیم، بهتر است به این سوال بپردازیم که دیگ بخار چگونه کار می کند؟ بر اساس آنچه که گفته شد، عمدتا پمپ موجود آب را از طریق لوله ها به سمت شعله ها هدایت می کند. در این هنگام مشعل حرارت مورد نیاز را برای افزایش دمای آب ایجاد کرده و به این ترتیب آب تبخیر می شود.

بخار آب حاصل از طریق لوله ها به مخزن به خصوصی فرستاده می شود. مخزن مورد نظر عمدتا از استحکام بسیار خوبی برخوردار بوده و در برابر فشار از خود مقاومت نشان می دهد. اما در صورتی که فشار این مخازن از حد مجازی فراتر رفت، شیر اطمینان اندکی از بخار موجود را به سمت خارج از مخزن دیگ بخار هدایت می کند تا به این واسطه تعادل به سیستم باز گردد.

به طور ‌کلی دیگ های بخاری که در سونا ها مورد استفاده قرار می گیرند بر اساس نوع ساختاری که دارند به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیگ بخار واتر تیوب

دیگ بخار واتر تیوب از جمله دیگ های بخار پر کاربرد در سونا های بخار است. به طور کلی در این دسته از دیگ های بخار آب از طریق لوله ها وارد محفظه ای می شود که شعله های مشعل قرار دارد. از آنجایی که دمای این محفظه به طور چشمگیری زیاد است، بر اساس قوانین انتقال حرارت، آب موجود در لوله ها گرما را دریافت می کند. به این ترتیب تبخیر شده و از محفظه به سمت مخزن حرکت می کند.

دیگ بخار چگونه کار می کند؟

دیگ بخار فایر تیوب

دیگ بخار فایر تیوب عملکردی متفاوت از دیگ های بخار واتر تیوب از خود نشان می دهند. به طور کلی در این دیگ ها بر خلاف دیگ بخار واتر تیوب، آب ارسال شده توسط پمپ درون محفظه قرار داشته و شعله ها از طریق لوله های به خصوصی به تمام بخش های محفظه انتقال داده می شود.

بنابراین در این دیگ ها عمدتا کویل هایی وجود دارد که وظیفه انتقال شعله و حرارت را به بخش های مختلف مخزن بر عهده دارد. به طور کلی چه در دیگ های بخار واتر تیوب و چه در دیگ بخار فایر تیوب به جهت افزایش راندمان از لوله هایی با ظرفیت انتقال حرارت بالا استفاده می شود.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با دیگ بخار و نحوه عملکرد آن، آشنا کنیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *