دیگ بخار سونا خانگی چیست؟ + بررسی جامع عملکرد و نکات طلایی خرید

دیگ بخار سونا خانگی

دیگ بخار سونا خانگی چیست؟

دیگ بخار سونا خانگی از جمله دیگ های بخار پرکاربرد موجود است که به واسطه ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، روز به روز به طرفداران آن ها افزوده می شود. به طور کلی دیگ بخار خانگی در مقایسه با دیگ هایی که در استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد، دارای ابعاد کوچکتری بوده و از همین رو فضای کمتری را اشغال می کند. اما دیگ بخار سونا خانگی چگونه کار می کند؟ پیش از خرید دیگ بخار سونا باید به چه نکاتی توجه شود؟

نحوه عملکرد دیگ بخار سونا خانگی

به طور کلی طراحی و ساخت دیگ بخار سونا خانگی پیچیده نیست و با اندکی تامل می توان به راحتی نحوه عملکرد این سیستم را تحت ارزیابی قرار داد. همانطور که مشخص است، دیگ بخار سونا خانگی وظیفه دارد تا بخار و گرمای مورد نیاز سونا را ایجاد کند‌ عمدتا این سیستم ها این کار را به وسیله تبخیر آب انجام می دهند.

به طور کلی دیگ های به کار رفته در سونا های خانگی به وسیله یک پمپ آب را به سمت مشعل حرکت می دهند‌. مشعل موجود در این سیستم وظیفه دارد تا حرارت مورد نیاز را برای تبخیر شدن آب فراهم کند. به طور کلی دیگ های بخار خانگی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • دیگ های بخار واتر تیوب
  • دیگ های بخار فایر تیوب

دیگ بخار سونا خانگی چه کاربردی دارد؟

در دیگ های بخار واتر تیوب آب درون لوله هایی جریان پیدا می کند که اطراف آن ها را آتش مشعل فرا گرفته است. این در حالی است که در دیگ بخار سونا خانگی فایر تیوب آب درون یک مخزن جریان دارد و حرارت مشعل به وسیله لوله های به خصوصی به تمام آب موجود در مخزن انتقال پیدا می کند.

به این ترتیب آب بخار شده از طریق لوله ها به سمت مخزن نگهداری بخار هدایت می شود و در صورت نیاز از مخزن به اتاق سونا هدایت می شود.

پیش از خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی دیگ بخار سونا خانگی تنها در صورتی می تواند نیاز سوناهای خانگی را برطرف کند که تمامی استاندارد های موجود را رعایت کرده باشد. به طور کلی یک دیگ بخار خانگی مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد.

داشتن استاندارد های لازم

یکی از مهمترین ویژگی های دیگ بخار سونا خانگی، داشتن استاندارد های لازم است. به طور کلی رعایت این مورد در طراحی و ساخت دیگ بخار سونا سبب می شود تا علاوه بر بالا رفتن کیفیت و بازدهی دستگاه، هزینه های ناشی از تعمیرات و نگهداری استخر و سونا به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

قابلیت کنترل دما و رطوبت

یکی از مهمترین مشخصه های یک دیگ بخار سونا خانگی مناسب، کنترل دما و رطوبت است. در صورتی که در دیگ مورد نظر تجهیزات کنترلی به منظور کنترل این دو پارامتر وجود نداشته باشد، عملا بازدهی سیستم به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

بهینه در مصرف انرژی

از دیگر پارامتر هایی که پیش از خرید دیگ بخار سونا خانگی باید مد نظر قرار داد، میزان مصرف انرژی است. به طور کلی دیگ بخار مورد نظر باید به گونه ای طراحی شده باشد که با مصرف انرژی بسیار پایین بتواند عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان دهد.

ظرفیت دیگ بخار

از دیگر عواملی که پیش از خرید دیگ بخار سونا خانگی باید مد نظر قرار داد، می توان به ظرفیت دیگ بخار اشاره کرد. به طور کلی ظرفیت دیگ های بخاری که در سوناها مورد استفاده قرار می گیرند، بر اساس تعداد نفرات حاضر در سونا و نیز ابعاد سونا تعیین می شود.

از آنجایی که عمدتا سوناهای خانگی ابعاد زیادی ندارند، عمدتا دیگ هایی با ظرفیت نسبتا کم برای آن ها انتخاب می شود.

دیگ بخار سونا خانگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دارا بودن تجهیزات ایمنی و ضروری

به طور کلی دیگ بخار سونا خانگی به دلیل آنکه عمدتا در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد باید از تجهیزات ایمنی مناسبی برخوردار باشد. یکی از این تجهیزات، شیر اطمینان است.

این شیر یک عملگر مکانیکی که وظیفه دارد تا به محض افزایش فشار بخار موجود در مخزن دیگ، مقداری از آن را تخلیه کند. به این ترتیب دیگ با فشار زیادی روبرو نشده و طول عمر آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

دارا بودن سیستم کنترلی

به طور کلی دیگ بخار سونا خانگی باید از تجهیزات کنترلی گوناگونی برخوردار باشد. از جمله این تجهیزات می توان به پرشر سوئیچ ها، دماسنج ها، مانومتر ها و … اشاره کرد. به طور کلی سیستم کنترلی مرکزی به کار رفته در دیگ بخار باید بتواند اطلاعات مورد نیاز را از سنسور های مختلف دریافت کرده و آن ها را با اطلاعات ورودی توسط اپراتور تطبیق دهد.

در صورتی که اطلاعات ارسال شده حد مجاز را عبور کرده باشد، سیستم کنترلی باید بتواند با ایجاد تغییر در شرایط حاضر وضعیت سیستم را در حالت پایدار قرار دهد.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *