کاربرد دیگ بخار چیست؟ + بررسی ۶ کاربرد دیگ بخار در صنایع مختلف

کاربرد دیگ بخار چیست؟

 کاربرد دیگ بخار چیست؟

کاربرد دیگ بخار در صنایع بسیار وسیع است. به طوری که امروزه تقریبا در تمامی صنایع حضور دیگ بخار احساس می شود. به طور کلی دیگ بخار وظیفه دارد تا رطوبت و گرمای لازم را برای محصول مورد نظر ایجاد کند. کاربرد دیگ بخار تنها به صنایع منتهی نمی شود.

یکی از کاربرد های بویلر ها و یا دیگ های بخار در سونا های بخار موجود در استخر های خانگی و عمومی است. اما دیگ بخار چه کاربردی در سوناهای بخار دارد؟

نحوه عملکرد دیگ بخار

پیش از آنکه به پاسخ سوال کاربرد دیگ بخار چیست؟ بپردازیم، بهتر است در وهله اول با نحوه عملکرد این سیستم بیشتر آشنا شویم. به طور کلی دیگ های بخاری که در صنایع گوناگون و به خصوص سونا های بخار مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

  • دیگ های بخار واتر تیوب
  • دیگ های بخار فایر تیوب

کاربرد دیگ بخار چیست؟

به طور کلی در دیگ های بخار آب از طریق پمپ ها به سمت مشعل هدایت می شود. در مشعل بر اساس نوع طراحی دیگ بخار که در بالا ذکر شد، حرارت به آب منتقل می شود. هنگامی که آب به بخار تبدیل می شود، از طریق خروجی ها وارد مخزن نگهداری می شود.

در مخزن فشار گاز حاصله افزایش پیدا می کند و در صورتی که در سیستم نیاز به بخار شد، بخار موجود در مخزن به سمت سونا ها صنایع تخلیه می شود. به طور کلی می توان گفت که کاربرد دیگ بخار واتر تیوب و فایر تیوب در صنایع و سونا ها تقریبا یکسان است.

کاربرد دیگ بخار در صنایع

بر اساس آنچه گفته شد، کاربرد دیگ بخار در صنایع بسیار وسیع است و هر صنعتی می تواند متناسب با نیازی که دارد، از آن استفاده کند. از جمله کاربردهای دیگ بخار در صنایع گوناگون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید برق

مهمترین کاربرد دیگ بخار در صنایع، به گردش درآوردن توربین ها است. به طور کلی در صورتی که دمای آب تبخیر شده تا دمای سوپر هیت افزایش پیدا کند، می تواند انرژی و گرمای بسیار مناسبی پیدا کند.

به نحوی که این انرژی و گرما می تواند به راحتی توربین هایی با ابعاد و اندازه بسیار زیاد را به گردش در آورده و به این ترتیب برق تولید شود. دیگ های بخار در چنین سیستم هایی وظیفه افزایش دما و پیش گرمای آب را بر عهده دارند.

سونا های بخار

دیگر کاربرد دیگ بخار، سونا های بخار است. همانطور که می دانید، امروزه استفاده از سونا ها به خصوص سونا های بخار به علت ویژگی ها و مزایایی که دارد، توسط بسیاری از پزشکان توصیه شده است.

به طور کلی در سونا های بخار دمای محیط باید در حدود ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی در محدوده ۱۰۰ درصد قرار داشته باشد تا به این ترتیب بازدهی مناسبی برای بدن داشته باشد. دما و رطوبت عمدتا از طریق بخار تولید شده به وسیله دیگ های بخار تامین می شود.

بنابراین می توان گفت کاربرد دیگ بخار در سونا ها به منظور افزایش دما و رطوبت است.

تمیز کاری

دیگر کاربرد دیگ بخار، تمیز کاری است. به طور کلی بخار آب به جهت داشتن دمای بالا و سرعت در تبخیر می تواند گزینه بسیار مناسبی برای پاکسازی سطوح از انواع چربی ها به شمار رود. به همین منظور بسیاری از هتل ها، رستوران ها، کارواش ها و بسیاری از صنایع دیگر برای تمیز کاری سطوح خود از بخار تولید شده توسط دیگ بخار استفاده می کنند.

تولید محصولات لبنی

دیگر کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی است. به طور کلی در این صنایع به جهت تولید انواع محصولات لبنی به بخار آب با دمای بسیار بالا نیاز است. از همین رو اکثر این صنایع غذایی به خصوص صنایع لبنی از دیگ های بخار استفاده می کنند.

صنایع شیمیایی

دیگر کاربرد دیگ بخار به صنایع شیمیایی مربوط می شود. به طور کلی در این صنایع به جهت تولید ترکیبات مواد شیمیایی مانند انواع پلیمر ها، پلاستیک ها و … به حرارت بسیار بالا نیاز است. به همین منظور عمدتا در صنایع شیمیایی از دیگ بخار استفاده می کنند. تا به این واسطه درجه حرارت مورد نیاز خود را به راحتی تامین کنند.

کاربرد دیگ بخار در صنایع

گرمایش قیر های صنعتی

کاربرد دیگ بخار در صنایع دیگر از قبیل صنایع قیر سازی نیز وجود دارد. در این صنایع عمدتا به منظور گرم کردن قیر از بخار آب استفاده می شود. به طور کلی بخار آبی که توسط دیگ بخار تولید می شود می تواند حجم بالایی از حرارت را به قیر انتقال دهد و به این ترتیب گرمای لازم را برای گرم کردن قیر و روان سازی آن ایجاد کند.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه که گفته شد، می توان کاربرد دیگ بخار را در اکثر صنایع تعریف کرد. به طور کلی دیگ های بخار به جهت تولید بخار آب با دمای بسیار بالا قادر هستند در هر صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. اما به منظور افزایش کارایی و راندمان باید در محلی درست و صحیح از دیگ بخار استفاده شود.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *