مراحل ساخت استخر و جکوزی چیست؟ + صفر تا صد طراحی و اجرا

مراحل ساخت استخر و جکوزی

مراحل ساخت استخر و جکوزی چیست؟

مراحل ساخت استخر و جکوزی تقریبا یکسان است. چرا که در هر دو این سازه ها شرایط تقریبا یکسانی وجود داشته و از همین رو می توان ساخت هر دو آن ها را به طور همزمان پیش برد. اما به منظور ساخت استخر و جکوزی مراحلی باید طی شود که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

رعایت اصول مراحل ساخت استخر و جکوزی چه مزایایی دارد؟

پیش از آنکه به بیان مراحل ساخت استخر و جکوزی بپردازیم، بهتر است در وهله اول با مزایای رعایت این مراحل بیشتر آشنا شویم. به طور کلی زمانی که ساخت و ساز یک مجموعه به خصوص استخر و جکوزی اصولی انجام شود، هزینه تعمیر و نگهداری استخر و جکوزی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

چرا که مجموعه مورد نظر در بهترین حالت خود طراحی شده و در طول فرآیند ساخت آن تمام اصول و قواعد رعایت شده است. به این ترتیب طول عمر مجموعه بیشتر خواهد بود. از دیگر مزایای رعایت اصول در مراحل ساخت استخر و جکوزی می توان ایمنی بیشتر اشاره کرد.

از آنجایی که مجموعه هایی مانند استخر و جکوزی به طور مستقیم با انسان ها در ارتباط هستند، این احتمال وجود دارد که در صورت عدم رعایت اصول طراحی و ساخت علاوه بر حوادث مالی، حوادث جانی نیز را به دنبال داشته باشد. از همین رو می توان گفت که رعایت اصول در ساخت و ساز استخر ها امری لازم و ضروری به شمار می رود.

مراحل ساخت استخر و جکوزی چیست؟

برای ساخت استخر و جکوزی باید چه مراحلی طی شود؟

همانطور که گفته شد، برخی از مراحل ساخت استخر و جکوزی با یکدیگر یکسان است. در ادامه به بیان این مراحل خواهیم پرداخت:

طراحی

اولین گام در مراحل ساخت استخر و جکوزی ، طراحی آن است. به طور کلی پیش از هر کاری باید طرح و نقشه مورد نیاز فراهم شود. عمدتا در طراحی نقشه استخر و جکوزی باید به عوامل متعددی توجه شود که از جمله آن ها می توان به فضای موجود اشاره کرد. فضای موجود میزان اختیار طراح استخر را مشخص می کند. از همین رو توجه به این پارامتر از اهمیت زیادی برخوردار است.

دومین عاملی که در طراحی استخر باید مدنظر قرار داده شود، ارتفاع استخر است. به طور کلی امروزه با توجه به گسترش شهر ها در برخی از ساختمان های بزرگ ساخت استخر و جکوزی در ارتفاع امری رایج است. از همین رو در هنگام ساخت استخر در چنین شرایطی باید میزان فشار وارد بر اسکلت اصلی ساختمان برآورد شود.

خاک برداری

گام بعدی ساخت استخر و جکوزی، خاک برداری است. به طور کلی در این مرحله باید بر اساس میزان ارتفاع و عمق مجاز استخر ها که عمدتا متناسب با فاصله دیواره ها ارزیابی می شود، انجام بپذیرد.

به طور کلی تمامی استخر ها و جکوزی ها عمدتا از شیب های ملایمی برخوردار هستند و ناحیه کم عمق و پر عمق دارند. بنابراین در هنگام گود برداری و بتن ریزی باید شیب بندی استخر به طور کامل رعایت شود.

مسلح سازی استخر

سومین مرحله از مراحل ساخت استخر و جکوزی که عمدتا در استخر ها و جکوزی های بتنی رایج است، مسلح سازی استخر است. به طور کلی بتن موجود نمی تواند در برابر بارهای کششی و برشی و حتی خمشی از خود مقاومت خوبی نشان دهد.

به همین دلیل عمدتا در استخر های بتنی پیش از ریختن بتن، ستون ها، دیواره ها و حتی کف استخر به وسیله آرماتور و میلگرد پوشانده می شود. این عمل سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان مقاومت سازه طراحی شده در برابر نیروهای کششی و فشاری افزایش پیدا کند.

اجرای تاسیسات

مهمترین گام در ساخت استخر و جکوزی، اجرای تاسیسات است. به طور کلی تاسیسات یک استخر و جکوزی شامل بخش های مختلفی می شود که از جمله آن ها می توان به لوله کشی، پمپ، فیلتر، سبد مو و … اشاره کرد.

به طور کلی اجرای تاسیسات پیش از بتن ریزی استخر و جکوزی امری بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود. به گونه ای که در صورت بروز اشتباه در این تاسیسات هزینه بسیار سنگینی متحمل فرد سازنده خواهد شد.

اصول ساخت استخر و جکوزی

بتن ریزی

گام بعد ساخت استخر و جکوزی مربوط به بتن ریزی است. پس از آنکه فرآیند مسلح سازی استخر و جکوزی به اتمام رسید، باید اطراف آن ها به جهت بتن ریزی قالب بسته شود.

پس از بستن قالب ها فضا برای بتن ریزی فراهم می شود. بتن ریزی باید به گونه ای انجام شود که تمامی فضاها از بتن پر شود و هیچگونه حفره ای وجود نداشته باشد. به طور معمول یک هفته پس از بتن ریزی باید سایر عملیات ها انجام شوند.

نازک کاری و آب بندی

مرحله آخر از مجموعه مراحل ساخت استخر و جکوزی، ناز کاری و آب بندی است. به طور کلی در استخر ها و جکوزی ها به علت آنکه محیط به طور کامل در معرض رطوبت قرار دارد، معمولا از متریال های مقاوم در برابر رطوبت مانند کاشی و سرامیک استفاده می شود.

پیش از اجرای نازک کاری و کارهای تزئینی استخر عمدتا با استفاده از مواد مخصوص مانند چسب بتن باید دیواره ها کاملا آب بند شوند تا به این ترتیب نشتی در سازه به وجود نیاید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *