آشنایی با مهمترین اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

اجزای دیگ بخار

آشنایی با مهمترین اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

شناخت اجزای دیگ بخار سبب می شود تا افراد در هنگام نگهداری استخر های عمومی و سایر بخش های آن ها به خصوص سونا های بخار بهترین عملکرد را داشته باشند. همانطور که از نام این سیستم مشخص است، دیگ بخار وظیفه تولید بخار را در مجموعه دارد. عمدتا این دیگ ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به توضیح هر یک از اجزای دیگ بخار خواهیم پرداخت.

ظرفیت دیگ بخار چقدر است؟

پیش از آنکه درباره اجزای دیگ بخار به بحث بنشینیم بهتر است در وهله اول با مشخصات این سیستم بیشتر آشنا شویم. به طور کلی ظرفیت دیگ بخار به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابعاد سونا
  • دمای محل احداث سونا
  • تعداد افراد حاضر در سونا

به طور کلی هر چه ابعاد سونا بیشتر باشد، اتلاف حرارتی بیشتر خواهد بود. به این ترتیب بخار به خوبی نمی تواند در فضای سونا پخش شود و عملا سونا مورد نظر بازدهی مناسبی نخواهد داشت.

به این ترتیب باید از دیگر بخاری با ظرفیت زیاد استفاده کرد. البته هنگامی که سونا در محیط سرد تر از محیط استخر قرار داشته باشد، باید از دیگ بخار بزرگتر استفاده کرد. اما در صورتی که تعداد افراد حاضر در سونا زیاد باشد، توصیه می شود دیگ بخار نسبتا کوچکی تهیه شود.

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

همانطور که گفته شد، شناخت اجزای دیگ بخار سبب می شود تا افراد بتوانند به طور قابل توجهی در نگهداری از تاسیسات به کار گرفته شده در هنگام ساخت استخر و سونا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. از جمله بخش های مختلف دیگ بخار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آشنایی با مهمترین اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار

مشعل

یکی از مهمترین اجزای دیگ بخار مشعل است. همانطور که گفته شد، دیگ بخار وظیفه تولید بخار آب را درون سونا ها بر عهده دارد. از این رو در ساختار آن ها عمدتا از مشعل ها استفاده می شود.

مشعل وظیفه دارد تا با افزایش دمای آب، آن را به نقطه جوش برساند تا به این واسطه حجم بخار آب مورد نیاز توسط دیگ تامین گردد.

عمدتا مشعل هایی که در ساختار دیگ های بخار مورد استفاده قرار می گیرند دارای تنوع بسیار زیادی هستند. به طور کلی مشعل ها بر اساس نوع سوختی که برای تولید حرارت مصرف می کنند به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • مشعل های گاز سوز
  • مشعل های گازوئیل سوز
  • مشعل های دوگانه سوز گاز و گازوئیل

وظیفه هر یک از اجزای دیگ بخار

پمپ

از دیگر اجزای دیگ بخار می توان به پمپ ها اشاره کرد. به طور کلی پمپ ها وظیفه دارند تا آب مورد نیاز دیگ ها را به جهت تبخیر شدن فراهم کنند. در همین راستا این تجهیزات با گردش آب از طریق لوله ها و ارسال آن به سمت دیگر بخار می توانند به خوبی از عهده این کار برآیند.

شیر تغذیه

از جمله مهمترین اجزای دیگ بخار می توان به شیر تغذیه اشاره کرد. به طور کلی شیرهای تغذیه از نوع شیر های یک طرفه هستند. به طور کلی زمانی که پمپ ها در مجموعه شروع به کار می کنند، بخش از آب به دلیل به وجود آمدن پدیده قوچ به سمت خروجی پمپ بازگشت داده می شود.

شیر های تغذیه با قرار گرفتن پس از خروجی پمپ می توانند به طور قابل توجهی از برگشت آب به سمت پمپ جلوگیری کنند. به طور کلی در صورتی که آب به سمت پمپ بازگشت داده شود، فشار بیشتری به پمپ وارد شده و به این ترتیب طول عمر آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

از همین رو نصب شیر تغذیه پس از خروجی پمپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فشار سنج

از جمله مهمترین اجزای دیگ بخار می توان به فشار سنج ها اشاره کرد. به طور کلی این دسته از تجهیزات وظیفه دارند تا فشار بخار موجود در سیستم را اندازه گیری کنند. در صورتی فشار موجود در دیگ بخار از حد مجازی فراتر رود، پرشر سوئیچ اطلاعات حاصل از افزایش فشار را به مدار کنترل ارسال می کند.

مدار کنترلی نیز اطلاعات ارسالی را با حد مجاز تعیین شده توسط اپراتور مقایسه کرده و در صورتی که از حد مجاز بالاتر باشد، دستور به خاموشی تمامی اجزای دیگ بخار می دهد. به طور کلی بر حسب نوع و ظرفیت دیگ بخار، عمدتا دو یا سه فشارسنج در نظر گرفته می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرشر سوئیچ مشعل
  • پرشر سوئیچ شعله مشعل
  • پرشر سوئیچ اطمینان

شیر اطمینان

از دیگر اجزای دیگ بخار می توان به شیر اطمینان اشاره کرد. به طور کلی گاهی اوقات فشار سنج های موجود در دیگ به علت به وجود آمدن مشکلات گوناگون به خوبی نمی توانند فشار درون دیگ را اندازه گیری کنند. از همین رو فشار دیگ به طور ناگهانی افزایش پیدا می کند.

وظیفه شیر اطمینان آن است که با تخلیه حجم قابل توجهی از بخار آب موجود در دیگ به صورت مکانیکی فشار موجود در آن را کاهش داده و از انفجار آن جلوگیری کند.

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *