چگونگی آماده سازی یک استخر شنا + معرفی اجزای یک استخر

چگونگی آماده سازی یک استخر شنا

چگونگی آماده سازی یک استخر شنا

چگونگی آماده سازی یک استخر شنا از جمله مهمترین اقداماتی است که پیش از استفاده از استخر باید در نظر گرفته شود. به طور کلی پس از ساخت استخر نباید آن ها را به حال خود رها کرد. به همین منظور باید برنامه ای مدون جهت نگهداری استخر ها در نظر گرفته شود. چرا که استخر ها به طور پیوسته در حال آلوده شدن هستند چه به واسطه عوامل بیرونی مانند ریزش برگ ها و بارش باران در استخر و یا عوامل درونی مانند عرق کردن شناگران و ریزش موی سر آن ها درون استخر.

هر یک از این عوامل می توانند به طور قابل توجهی در بیماری های پوستی افراد تاثیر گذار باشد. به همین دلیل آماده سازی یک استخر شنا پیش از استفاده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما چگونه یک استخر را برای شنا کردن آماده کنیم؟ چه عواملی در تمیزی آب استخر تاثیر گذار هستند؟

یک استخر شنا از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

پیش از آنکه به بیان چگونگی آماده سازی یک استخر شنا بپردازیم، بهتر است در وهله اول با اجزای تشکیل دهنده استخر ها بیشتر آشنا شویم تا به این واسطه بتوان در آماده سازی یک استخر شنا بهترین عملکرد را از خود نشان داد. از جمله بخش های مختلف یک استخر شنا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پمپ ها

پمپ ها از جمله مهمترین بخش های استخر ها هستند که وظیفه گردش آب درون استخر ها را بر عهده دارند.

به طور کلی پمپ ها سبب می شوند که آب از فیلتر های گوناگونی عبور کرده و به طور کامل فرآیند پاکسازی روی آن ها انجام شود.

چگونگی آماده سازی یک استخر شنا

دیواره

از دیگر بخش های استخر ها می توان به دیواره ها اشاره کرد. این بخش باعث تجمع آب درون استخر شده و پیش از آماده سازی یک استخر برای شنا حتما باید تحت بررسی قرار گیرند.

سبد مو

این بخش از استخر وظیفه دارد تا به طور قابل توجهی مو جمع شده در استخر ها را به خود جذب کند و مانع از وارد شدن آن به پمپ گردد. به طور کلی سبد مو در مسیر مکش پمپ قرار می گیرد.

فیلتر

از دیگر بخش های بسیار مهمی که در چگونگی آماده سازی یک استخر شنا تاثیر دارد می توان به فیلتر ها اشاره کرد. به طور کلی در فرآیند ساخت استخر ها به منظور تصفیه و پاکسازی آب از انواع باکتری ها و مواد ریز موجود در استخر ها از فیلتر های گوناگونی استفاده می شود.

از جمله مهمترین این فیلتر ها می توان به فیلتر های شنی اشاره کرد که به خوبی می توانند مواد جامد ریز را از آب جدا کنند.

مراحل طراحی و چگونگی آماده سازی یک استخر شنا :

همانطور که گفته شد، چگونگی آماده سازی یک استخر شنا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از همین رو ما نکاتی را برای آماده سازی یک استخر در نظر گرفته ایم. رعایت این نکات نه تنها سبب آماده شدن استخر می شود، بلکه به طور قابل توجهی می تواند در افزایش طول عمر و بازدهی استخر ها تاثیر گذار باشد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برداشتن روکش استخر

به طور کلی در استخر های روباز عموما روکشی انداخته می شود تا به این واسطه برگ و شاخه کمتری وارد استخر گردد. در اولین گام باید روکش موجود در سطح استخر برداشته شود و به دقت سطح دیواره ها و سکو ها بررسی شود.

جداسازی اجسام جامد

به طور کلی دومین مرحله از مراحل آماده سازی یک استخر شنا روباز جداسازی برگ های ریخته شده در استخر است. این برگ ها عموما به وسیله توری های به خصوص از آب جدا می شوند.

بازدید از پمپ

در گام بعدی آماده سازی یک استخر شنا باید پمپ ها و تاسیسات لوله کشی بررسی شوند. باید این اطمینان حاصل شود که در حین کار هیچ گونه ایراد و مشکلی برای پمپ مورد نظر و لوله و اتصالات شبکه آبرسانی به وجود نیاید.

بازدید از سیستم تصفیه

از جمله مهمترین مراحل آماده سازی یک استخر شنا که باید مد نظر قرار گیرد، بازدید از سیستم تصفیه است.

همانطور که گفته شد سیستم تصفیه می تواند شامل فیلتر شنی، سبد مو و اسکیمر باشد. پیش از راه اندازی استخر حتما به تمیز بودن این بخش ها باید توجه شود.

تنظیم شیرها

گام بعدی آماده سازی یک استخر شنا تنظیم شیر ها است. در این مرحله باید تمامی شیر های آب در حالت خروج آب قرار گیرند

هواگیری سیستم

آماده سازی یک استخر شنا تنها به ویژگی های ظاهری و تمیزی استخر ها خلاصه نمی شود. بلکه باید تمامی مسیر های لوله کشی در استخر ها به طور کامل هواگیری شوند. برای اینکار حدود ۳ دقیقه کلید شروع به کار پمپ را در حالت روشن قرار دهید. در این حالت هوا از طریق شیر هواگیری از شبکه لوله کشی تخلیه می شود.

تنظیم شیر شش راهه

به منظور آماده سازی یک استخر شنا حتما شیر شش راهه را در وضعیت مناسب قرار دهید تا آب پس از پمپ به فیلتر سرازیر شود.

مراحل آماده سازی یک استخر شنا

فیلتراسیون استخر

به منظور فیلتراسیون استخر توصیه می شود که پیش از راه اندازی پمپ مورد نظر حدود ۲۴ ساعت به فعالیت خود ادامه دهد.

اندازه گیری مقدار PH

مهمترین قدم در آماده سازی یک استخر شنا، تعیین PH آب است. به طور کلی در استخر های شنا PH آب باید عددی بین ۷.۲ تا ۷.۶ باشد‌.

مقدار مواد گندزدا

به منظور گندزدایی آب استخر عمدتا از کلر استفاده می شود. میزان این ماده در آب استخر باید بین ۱ تا ۲ ppm باشد.

راه اندازی استخر

پس از اطمینان از موارد ذکر شده پمپ را مجدد فعال کرده و از استخر استفاده کنید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *