ساخت جکوزی شامل چه مراحلی می شود؟ + نکات کلیدی پیش از ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

ساخت جکوزی شامل چه مراحلی می شود؟

ساخت جکوزی نیز مانند ساخت سونا و یا ساخت استخر امروزه به یکی از چالش های معماران تبدیل شده است. به طور کلی امروزه جکوزی به یکی از پر طرفدار ترین سیستم های استخری موجود تبدیل شده است. چرا که با تولید آب گرم و برخورد با فشار آن به بدن، سبب ایجاد آرامش در افراد می شود‌. از همین رو امروزه اکثر مردم به دنبال آن هستند که در خانه های خود از جکوزی استفاده کنند. اما پیش از ساخت جکوزی باید به نکاتی توجه شود که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

فواید جکوزی

پیش از آنکه با نحوه ساخت جکوزی آشنا شویم، بهتر است در وهله اول با فواید جکوزی آشنا شویم. همانطور که گفته شد، جکوزی ها از جمله سیستم های پر طرفدار موجود هستند. در این سیستم ها آب در ابتدا توسط تجهیزات گرمایشی مانند مبدل ها در ابتدا به خوبی گرم شده و سپس از طریق لوله های موجود در تاسیسات آب رسانی به درون حوضچه تعیین شده انتقال داده می شود.

به طور کلی برخورد آب گرم شده با بدن افراد مزایای متعددی را به دنبال دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به کاهش درد مفاصل اشاره کرد. زمانی که افراد در جکوزی ها به استراحت می پردازند، به علت بالا بودن میزان دمای آب، اندام ها و مفاصل موجود در بدن شروع به انبساط می کنند.

با منبسط شدن مفاصل، رگ ها راحت تر می توانند مواد مورد نیاز سلول ها را به جهت ترمیم ارسال کرده و در نتیجه تا حد قابل توجهی درد مفاصل کاهش پیدا می کند.

مراحل ساخت جکوزی

از دیگر دلایلی که سبب شده تا اکثر مردم ساخت جکوزی را در دستور کار خود قرار دهند، می توان به درمان بیماری های قلبی عروقی اشاره کرد. به طور کلی افزایش دما می تواند رگ های انتقال خون اطراف قلب را به خوبی منبسط کند. به این ترتیب خون به راحتی به اندام های مختلف موجود در بدن انتقال پیدا می کند. این بدان معنا است که احتمال بروز سکته های قلبی با استفاده از جکوزی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

پیش از ساخت جکوزی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی ساخت جکوزی نیازمند دانستن نکات متعددی است. در صورتی که افراد پیش از ساخت این سیستم این نکات را رعایت نکنند، به طور قابل توجهی متحمل ضرر خواهند شد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فضای مورد نظر

یکی از مهمترین نکاتی که پیش از ساخت جکوزی باید تحت بررسی قرار گیرد، میزان فضا موجود در ساختمان ها است. اگرچه امروزه جکوزی به صورت وان جکوزی در اختیار مردم قرار داده می شود و فضای زیادی را اشغال نمی کند، اما برای برخی از افراد که می خواهند از جکوزی های بزرگ تر استفاده کنند، در نظر گرفتن جا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

متریال به کار رفته در جکوزی

از دیگر نکاتی که پیش از ساخت جکوزی باید در نظر گرفته شود، می توان به متریال به کار رفته در جکوزی اشاره کرد. به طور کلی در جکوزی آب داغ وجود دارد. به این ترتیب تمامی موادی که در ساختار جکوزی مورد استفاده قرار می گیرند، باید ضمن مقاومت در برابر درجه حرارت بسیار بالا، در برابر رطوبت نیز از خود مقاومت نشان دهند.

دمای آب

از دیگر مهمترین عواملی که پیش از ساخت جکوزی باید مد نظر قرار داد می توان به دمای آب اشاره کرد. به طور کلی در جکوزی دمای آب باید حدود ۴۰ درجه سانتی گراد باقی بماند. به همین منظور تجهیزات گرمایشی باید به نحوی انتخاب گردند که این دما را در حدود ۴۰ درجه سانتی گراد ثابت نگه دارند.

مراحل ساخت جکوزی

به منظور ساخت جکوزی عمدتا باید به ترتیب مراحلی طی شود. از جمله این مراحل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گود برداری

اگر به دنبال آن هستید که جکوزی خود را درون زمین بسازید، باید در ابتدای ساخت جکوزی فضای لازم برای ایجاد آن فراهم گردد. چرا که جکوزی ها به جز وان های جکوزی، باید در عمق مناسبی درون زمین قرار گیرند.

به طور کلی عمق مناسب برای جکوزی ها از ۱ تا ۱.۵ متر در نظر گرفته می شود. اما عمدتا مساحت و ابعاد جکوزی متناسب با تعداد نفراتی که می خواهند در آن قرار گیرند طراحی و می شود.

اجرای تاسیسات

به طور کلی در ساخت جکوزی باید تاسیسات گوناگونی به کار گرفته شود که از جمله آن ها می توان به پمپ، لوله، سیستم گرمایشی و جت های آب اشاره کرد. عدم توجه کافی به قطر لوله های انتخابی در اجرای تاسیسات سبب می شود تا افت فشار در لوله ها به خوبی صورت نگیرد. به این ترتیب استخر نمی تواند عمل ماساژ را به خوبی انجام دهد.

به طور کلی در جکوزی ها از پمپ های دو سرعته استفاده می شود. برای ماساژ بدن از دور موتور روی ۳۴۵۰ دور بر دقیقه و برای گردش معمولی پمپ باید دور آن روی ۱۷۵۰ دور بر دقیقه تنظیم شود.

نصب رینگ

در گام بعدی طراحی و ساخت جکوزی باید رینگ های جت های آب بالا و جت های آبی پایین نصب گردند. به طور کلی رینگ جکوزی تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و طراحی جکوزی دارد. عمدتا متریال که برای این رینگ ها در نظر گرفته می شود، استیل و یا فولاد گالوانیزه شده است. این دو ماده به طور قابل توجهی در برابر رطوبت و خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند.

عمدتا در فرآیند ساخت جکوزی ها دو رینگ با فاصله بسیار کم از یکدیگر قرار می گیرند.

آجر چینی

مرحله بعد ساخت جکوزی آجر چینی است. باید دیواره های جکوزی به طور کامل آجر چینی شوند. به طور کلی در جکوزی ها عمدتا سکو هایی برای نشستن و ماساژ قرار داده می شود. توصیه می شود در هنگام آجر چینی دیواره ها، حتما به ساخت سکو ها نیز توجه کافی شود. سکو ها باید به نحوی ساخته شوند که افراد با نشستن بر روی آن ها بتوانند به خوبی پای خود را در کف جکوزی قرار دهند.

نازک کاری

در مرحله آخر طراحی و ساخت جکوزی باید عملیات هایی نظیر آب بندی، سیمان کاری و کاشی کاری انجام شود‌. این عملیات ها ضمن افزایش دوام و پایداری جکوزی می توانند تا حد قابل توجهی در زیبایی جکوزی نیز تاثیر گذار باشند. در هنگان آب بندی جکوزی باید تمامی از آب بند بودن تمامی درز های موجود در بین کاشی ها و سرامیک ها اطمینان حاصل کرد.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *