چگونگی نظافت محیط استخر و آب استخر + بهترین روش ها برای نظافت استخر

چگونگی نظافت محیط استخر و آب استخر

چگونگی نظافت محیط استخر و آب استخر

نظافت محیط استخر و آب استخر مهم ترین بحثی است که در تعمیر و نگهداری استخر ها مطرح است. به طور کلی استخر ها پس از ساخت استخر ، نباید به حال خود رها شوند. چرا که آلودگی های موجود در محیط در کیفیت آب استخر ها تاثیر گذاشته، و طول عمر آن ها را کاهش می دهد.

عملا برای آنکه افراد بتوانند از استخر خود بهترین استفاده را ببرند باید به طور کامل نظافت استخر ها را رعایت کنند. به طور کلی برای نظافت محیط استخر و آب استخر باید به نکات متعددی توجه شود که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

عواملی که در آلودگی محیط استخر و آب استخر تاثیر گذار هستند!

پیش از آنکه به نظافت محیط استخر و آب استخر بپردازیم، بهتر است در ابتدا بدانیم که استخر ها تحت چه عواملی دچار آلودگی می شوند و نیاز به نظافت دارند. به طور کلی عواملی که سبب آلودگی استخر ها می شوند، به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

عواملی بیرونی

عوامل بیرونی عواملی هستند که افراد در به وجود آوردن آلودگی های موجود در استخر دخالتی ندارند. تمیز کردن محیط استخر و آب استخر تحت اثر این عوامل عمدتا با روش های فیزیکی و بسیار ساده انجام می شود.

یکی از این عوامل نور خورشید و دمای زیاد آب است. به طور کلی در زمان حضور نور خورشید و دمای زیاد آب، جلبک ها شروع به رشد می کنند. با رشد جلبک و باکتری در استخر، ماهیت اسیدی آب آن به مرور دچار تغییر و تحول می شود تا جایی که امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر آلودگی استخر ها که عمدتا به استخر های روباز مربوط می شوند، می توان به وزش باد و بارش باران اشاره کرد. این عوامل نیز به طور موثر می توانند در تغییر PH آب و در نتیجه نظافت محیط استخر و آب استخر تاثیر گذار باشند.

عوامل درونی

نظافت محیط استخر و آب استخر تنها تحت اثر عوامل بیرونی نیست. بلکه خود شناگران سبب می شوند تا استخر به نظافت بیشتری نیاز داشته باشد. به طور کلی از جمله آلودگی هایی که شناگران می توانند در به وجود آوردن آن ها نقش داشته باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود کرم و سایر لوازم آرایشی و بهداشتی در سطح بدن
 • عرق کردن افراد در هنگام شنا کردن در آب
 • ترشحات بدنی
 • آلودگی های موجود در سطح بدن
 • ریزش موی سر و بدن شناگران در آب

هر یک از این عوامل می توانند به طور موثر در تکرار نظافت محیط استخر و آب استخر تاثیر گذار باشند.

چگونگی نظافت محیط استخر و آب استخر

نظافت محیط استخر و آب استخر به چه نحوی انجام می شود؟

به طور کلی به منظور نظافت محیط استخر و آب استخر روش های متفاوت و گوناگونی وجود دارد. اما عمدتا این روش ها در دو دسته بندی کلی قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های فیزیکی

روش های فیزیکی تمیز کردن محیط استخر و آب استخر عمدتا به روش هایی گفته می شود که در طی آن ها تمامی اجسام و مواد فیزیکی موجود در استخر را خارج می کند. همانطور که گفته شد، در استخر ها به خصوص استخر های روباز امکان ریزش برگ ها درون استخر ها و نیز ریزش موی افراد درون استخر وجود دارد.

حضور هر یک از این عوامل به طور قابل توجهی می تواند آب درون استخر ها را آلوده کند. به طور کلی به منظور تمیز کردن استخر و آب استخر به وسیله روش های فیزیکی باید عملیات های زیر انجام شود:

 • با تجهیزات مخصوص مانند توری هر گونه اجسام خارجی را از سطح آب جدا کنید.
 • با استفاده از فرچه های به خصوص دیواره های استخر و کف استخر به خصوص نقاطی که در آن ها احتمال تجمع آلودگی و جلبک ها وجود دارد، مانند درزهای دیوار ها را تمیز کنید.
 • از دیگر نکاتی که در هنگام نظافت محیط استخر و آب استخر اهمیت دارد سبد مو و اسکیمر است. سبد مو و سبد اسکیمر را بررسی کنید و در صورت نیاز تمیز کنید. این سبد ها عموما در مسیر مکش آب توسط پمپ قرار دارند و وظیفه دارند تا اجسام خارجی ریز موجود در آب را جدا کنند.
 • فیلتر شنی موجود در آب را بررسی کنید و در صورت گرفتگی آن را از طریق شست و شو تمیز کنید.

نظافت محیط استخر و آب استخر چه اهمیتی دارد؟

روش های شیمیایی

از دیگر روش های نظافت محیط استخر و آب استخر که بسیار موثر می باشد، می توان به روش های شیمیایی اشاره کرد. این روش ها عموما ماهیت اسیدی و گندزدایی آب استخر ها را مورد هدف قرار می دهند.

به طور کلی در صورتی که مقدار PH آب و نیز گندزدایی آب در بازه تعیین شده رعایت نشده باشد، احتمال بروز آسیب های پوستی در افراد زیاد خواهد شد. چگونگی نظافت محیط استخر و آب استخر در روش های شیمیایی به صورت زیر خواهد بود:

 • با استفاده از یک تستر PH آب استخر مقدار ماهیت اسیدی آب را بررسی کنید. عدد اندازه گیری شده باید در بازه ۷.۲ تا ۷.۶ قرار داشته باشد. در غیر این صورت توصیه می شود با اضافه کردن مواد شیمیایی استاندارد به آب استخر این میزان را تغییر دهید
 • برای نظافت محیط استخر و آب استخر حتما میزان کلر موجود در آب استخر را بررسی کنید. در صورت کمبود میزان کلر در آب باید با استفاده از قرص کلر، مقدار آن را به حد نرمال بازگردانید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *