استخر های فایبرگلاس + بررسی استخرهای فایبرگلاس و بتنی و سمی بودن آن

خرید استخر های فایبرگلاس

آیا استخر های فایبرگلاس سمی هستند؟

استخر های فایبرگلاس از جمله استخر های پر کاربرد و پر طرفدار موجود هستند که با توجه به ویژگی هایی که دارند، روز به روز به طرفداران آن ها اضافه می شود. به طور کلی در ساختار این استخر ها به جهت افزایش استحکام و مقاومت در برابر فشار آب موجود در استخر، از ترکیب الیاف و رزین استفاده می شود.

رزین سبب می شود تا الیاف از سطح جدا نشود و الیاف موجود سبب می شود تا آستانه تحمل دیواره ها در برابر نیروهای کششی افزایش پیدا کند. اما سوالی که پیش می آید این است که آیا رزین موجود در استخر های فایبرگلاس برای بدن ضرری دارد؟ آیا می توان از این استخر ها استفاده کرد؟ در ادامه به طور مفصل راجع به این موضوع به بحث خواهیم پرداخت.

استخر های فایبرگلاس بهتر هستند یا استخر های بتنی؟

پیش از آنکه به بررسی ویژگی ها و معایب استخر های فایبرگلاس بپردازیم بهتر است در وهله اول با تفاوت بین استخر های بتنی و فایبرگلاسی بیشتر آشنا شویم. به طور کلی استخر های بتنی استحکام بسیار زیادی داشته و در هر طرح و اندازه ای قابل تولید هستند. هزینه تعمیر و نگهداری استخرهای بتنی بسیار بالا است چرا که در سطح آن ها حفره های بسیار زیادی وجود دارد.

وجود این حفره ها در استخرهای بتنی سبب می شود تا شرایط برای رشد باکتری ها و جلبک ها فراهم شود. در مقابل استخر های پیش ساخته تولید شده در برابر ضربه از خود مقاومت بسیار کمتری نشان می دهد اما این استخر ها به علت سطح صاف و صیقلی که دارند امکان رشد جلبک و باکتری در سطح آن ها وجود ندارد.

شایان ذکر است استخر های پیش ساخته هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار پایین تری نسبت به استخر های بتنی دارا هستند.

سمی بودن استخر های فایبرگلاس

همانطور که گفته شد، یکی از مباحثی که بسیاری از مردم در آن تردید دارند، سمی بودن استخر های فایبرگلاس است. به طور کلی استخر هایی که تحت عنوان فایبرگلاس تولید می شوند، در طول فرآیند ساخت بسیار سمی هستند به طور کلی که تماس مستقیم آن ها با پوست بدن می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به بدن وارد کند.

اما این آسیب ها تنها در طول فرآیند ساخت است. زمانی که فرآیند ساخت استخر های فایبرگلاسی تکمیل نمی شود، رو سطوح داخلی این دسته از استخر ها پوششی از مواد سازگار با بدن قرار داده می شود. به این ترتیب با استفاده از این مواد استخر های فایبرگلاس برای استفاده هیچ ضرری را به دنبال نخواهند داشت.

ویژگی های  استخر های فایبرگلاس

سمی بودن استخر های فایبرگلاس برای محیط زیست

از دیگر مباحثی که ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول می کند، سمی بودن استخر های فایبرگلاس برای محیط زیست است. به طور کلی استخر های که در ساختار آن ها از فایبرگلاس استفاده می شود، سطح صاف و صیقلی دارند. به همین دلیل امکان رشد باکتری و جلبک در سطح آن ها وجود ندارد. از همین رو این استخر ها به طور کامل با محیط زیست سازگاری دارند.

استخر فایبرگلاسی در زمان شکسته شدن، می تواند مجدد بازیافت شود. اما استخر های بتنی را نمی توان مجدد بازیافت کرده و استفاده کرد.

شکستگی استخر های فایبرگلاس

یکی از دغدغه های مردم بروز شکستگی در استخر های پیش ساخته است. به طور کلی این استخر ها در برابر ضربه و یا حتی خط و خش از خود ضعف نشان می دهند‌ از همین رو با کوچکترین ضربه دچار شکستگی شده و آسیب می بیند. اگرچه این استخر ها به راحتی تعمیر می شوند. اما باز هم نسبت به استخر های بتنی در برابر ضربه از خود مقاومت بسیار کمتری نشان می دهند.

به طور کلی استخر های پیش ساخته قادر هستند تنها نیروهای فشاری آب استخر را ناشی از نیروهای هیدرواستاتیک تحمل کنند و قادر به تحمل ضربه نیستند.

سلامت استخر فایبرگلاسی

به طور کلی استخر های فایبرگلاس از لحاظ سلامت و ایمنی، در رده استخر های بتنی قرار می گیرد. این استخر ها در برابر فشار آب موجود در استخر از خود مقاومت نشان داده و به همین دلیل از استحکام بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که گفته شد، استخر های پیش ساخته عموما برای استفاده بسیار ایمن هستند و سلامت افراد را به خطر نمی اندازند.

 

به طور کلی این استخر ها برای سلامت افراد تولید کننده آن ها سمی و خطرناک هستند ولی برای استفاده هیچ خطری را متوجه شنا گران نخواهد شد. به طور کلی در صورتی که در استخر پیش ساخته شکستگی به وجود آید و قطعات بدنه به درون آب بریزید، تا حد زیادی درجه سمی بودن آب استخر افزایش پیدا کرده و در نتیجه امکان شنا کردن در آب وجود نخواهد داشت.

از همین رو افرادی که از استخر های فایبرگلاس استفاده می کنند باید از استخر خود در برابر نیرو ها و ضربه های شدید مراقبت نمایند. تا به این واسطه ضمن افزایش طول عمر استخر مورد نظر امکان شنا کردن در استخر نیز فراهم شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *