راهنمای کامل نحوه استفاده صحیح و نگهداری جکوزی

نگهداری جکوزی

نگهداری جکوزی

نگهداری جکوزی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که جکوزی ها دارای سیستم های حساس تری بوده و دمای بیشتری نسبت به استخر ها دارند. از طرفی به علت دمای نسبتا بالایی که دارند، اکثر مردم استفاده از این سیستم را برای خواص درمانی آن انتخاب می کنند. اما همواره نگهداری از این سیستم نسبت به نگهداری از استخر بسیار پیچیده تر است.

همانطور که گفته شد، در این سیستم دمای آب بیشتر از دمای آب استخر است. به این ترتیب با افزایش دمای آب امکان رشد جلبک ها و باکتری بیشتر است. به این ترتیب نگهداری جکوزی نسبت به نگهداری استخر پیچیده تر و با اهمیت تر می باشد. اما برای نگهداری از این سیستم باید به چه نکاتی توجه کرد؟

نکاتی که در نگهداری از جکوزی باید مد نظر قرار داد!

به طور کلی در صورت داشتن سیستمی تحت عنوان جکوزی، افراد باید به نکات متعددی جهت نگهداری از آن توجه نمایند. چرا که جکوزی ها به طور قابل توجهی در معرض آسیب دیدگی قرار دارند و در صورتی که هر یک از این نکات رعایت نشود، می تواند حوادث جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. اما چه نکاتی برای نگهداری جکوزی لازم و ضروری است؟

تنظیم دمای جکوزی

یکی از مهمترین نکاتی که در حین نگهداری جکوزی افراد باید مد نظر قرار دهند، تنظیم دمای جکوزی است. همانطور که گفته شد، دمای جکوزی بالاتر از دمای استخر است. عمدتا دمای جکوزی بین ۳۷ تا ۴۱ درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود.

در صورتی که دما از این حد بالاتر قرار داشته باشد، افراد پس از مدتی قرار داشتن در استخر دچار سر درد، سر گیجه و حتی حالت تهوع می شوند. به علاوه این احتمال وجود دارد که طول عمر تاسیسات به کار رفته در جکوزی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. از این رو تنظیم دمای جکوزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

گندزدایی آب جکوزی

از دیگر نکات نگهداری صحیح از جکوزی باید در نظر قرار داد، گندزدایی آب استخر است. به طور کلی عمل گند زدایی آب جکوزی و استخر به وسیله کلر زنی انجام می شود. به طور کلی بر اساس آمار ها و استانداردهای موجود باید میزان کلر موجود در استخر بین ۱.۵ تا ۳ ppm باشد. برای سنجش مقدار کلر موجود در جکوزی حتما باید از کیت های به خصوصی استفاده شود.

تاثیر گندزدایی در نگهداری جکوزی

بررسی تاسیسات جکوزی

از دیگر نکاتی که در هنگام نگهداری جکوزی باید تحت بررسی قرار داد، می توان به بررسی تاسیسات جکوزی اشاره کرد. به طور کلی تاسیسات به کار رفته در جکوزی شامل بخش های مختلفی می شوند که از جمله آن ها می توان به سیستم های انتقال آب جکوزی و سیستم گرمایشی اشاره کرد. به طور کلی در سیستم های انتقال آب حتما باید پمپ و اتصالات مرتبط با آن به نحو مطلوبی مورد تست و ارزیابی قرار گیرند.

تنظیم ماهیت اسیدی

از جمله مهمترین نکاتی که در هنگام نگهداری جکوزی باید تحت بررسی قرار داد، می توان به تنظیم ماهیت اسیدی آب موجود در جکوزی اشاره کرد. به طور کلی اکثر کارشناسان توصیه می کنند که پیش از هر بار استفاده از جکوزی میزان PH آب موجود در آن تحت بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

بر اساس استاندارد های موجود باید میزان PH آب عددی بین ۷.۲ تا ۷.۶ باشد. در صورتی که عدد حاصله در این بازه قرار نداشته باشد این احتمال وجود دارد که بیماری های چشمی و پوستی افراد افزایش پیدا کند.

از طرفی افزایش ماهیت اسیدی آب سبب می شود تا اتصالات و سیستم های تاسیساتی دچار خوردگی و پوسیدگی شوند. از همین رو تنظیم ماهیت اسیدی آب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در هنگام استفاده از جکوزی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی به منظور آن که نگهداری جکوزی به بهترین شکل ممکن انجام شود، باید در هنگام استفاده از جکوزی نیز به نکات متعددی توجه کرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شست و شوی بدن

یکی از نکاتی که در نگهداری جکوزی به نحو احسن تاثیر گذار است، شست و شوی بدن قبل از وارد شدن به استخر است. به طور کلی شست و شوی بدن سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان چربی های روی سطح بدن کاهش پیدا کند. این چربی های پوستی سبب می شود تا PH آب تغییر کند.

نکاتی که در هنگام نگهداری جکوزی باید تحت بررسی قرار داد!

از زیاد ماندن در آب خودداری کنید!

از دیگر نکاتی که در نگهداری جکوزی تاثیر گذار است، حضور کمتر در آب جکوزی است. به طور کلی زیاد ماندن در جکوزی نه برای افراد و نه برای جکوزی مناسب نیست.

به طور کلی پیشنهاد می شود برای استفاده از جکوزی نهایت ۱۵ دقیقه زمان صرف کنید.

در صورتی که این مقدار زمان بیشتر شود، دمای سطح بدن افزایش پیدا کرده و احساس تهوع در افراد افزایش پیدا می کند. از طرفی حضور مداوم در آب سبب می شود تا فشار بیشتری به تاسیسات وارد شده و در نتیجه طول عمر آن ها را کاهش دهد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با طریقه نگهداری صحیح جکوزی آشنا کنیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *