بررسی جامع مزایا و معایب استخر های بتنی و فایبرگلاسی

معایب استخر

معایب استخر

مزایا و معایب استخر سبب شده تا امروزه اکثر مردم از ساخت استخر در خانه های خود استقبال کنند. به طور کلی شنا کردن تا حد زیادی می تواند در سلامت روحی و جسمی مردم تاثیر گذار باشد. به همین دلیل بسیاری از مردم شهر های شلوغ به خصوص شهرهایی مانند تهران و اصفهان از استخر و شنا کردن استفاده می کنند.

به طور کلی اکثر مردم دو نوع از استخر ها را در دستور کار خود قرار می دهند که از جمله آن ها می توان به استخر های بتنی و فایبرگلاسی اشاره کرد. در ادامه به بیان مزایا و معایب این دو نوع از استخر ها بپردازیم.

استخر های بتنی و فایبرگلاسی چه استخر هایی هستند؟

پیش از آنکه مزایا و معایب استخر های بتنی و فایبرگلاسی را عنوان کنیم بهتر است در ابتدا با ویژگی های این دو نوع از استخر ها بپردازیم.

استخر های بتنی

همانطور که از نام این نوع از استخر ها مشخص است، در ساختار این استخر ها از بتن استفاده می شود. این استخر ها در طرح ها و اندازه های گوناگون و متناسب با اندازه و فضای موجود طراحی و ساخته می شوند. به طور کلی استخر های بتنی از دوام و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

استخر های فایبرگلاسی

مزایا و معایب استخرهای فایبرگلاسی بسیار زیاد است. اما با این حال اکثر مردم همچنان ساخت و خرید این دسته از استخر ها می پردازند. به طور کلی در ساختار این استخر ها عمدتا از الیاف و رزین استفاده می شود‌. ترکیب این دو ماده سبب به وجود آمدن کامپوزیتی مستحکم و مقاوم می شود.

از همین رو امروزه استفاده از استخر های فایبرگلاسی مانند استخر های بتنی رونق بسیار زیادی دارد. در ادامه به طور مفصل راجع به مزایا و معایب استخر های بتنی و فایبرگلاسی به توضیح خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب استخر های بتنی

مزایا و معایب استخر های بتنی

همانطور که گفته شد، استخر های بتنی به گونه ای طراحی شده اند که ضمن داشتن استحکام بسیار بالا تمام نیاز مردم را مبنی بر داشتن یک استخر با دوام و با کیفیت برآورده سازند. از جمله مزایا و معایب استخر های بتنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت ساخت متناسب با طرحی دلخواه

از جمله مهمترین مزایا استخر های بتنی می توان قابلیت ساخت با طرحی دلخواه اشاره کرد. به طور کلی پیش از ساخت استخر های بتنی در ابتدا طرح ریزی اولیه انجام می شود. این عمل سبب می شود تا کارفرمایان متناسب با فضایی که دارند طرحی دلخواه را طراحی کنند.

می توان گفت که استفاده از استخر های بتنی سبب می شوند تا طرح و اندازه استخر متناسب با خواسته کارفرما انجام شود.

رشد جلبک در دیواره

یکی از بزرگترین معایب استخر های بتنی، رشد جلبک و باکتری ها در سمت دیواره ها است.

به طور کلی بتن ریخته شده در دیواره ها و کف استخر همواره از سوراخ ها و تخلخل های گوناگونی برخوردار است. این سوراخ ها و تخلخل ها فضای خوبی را برای رشد جلبک ها و باکتری های موجود در آب ایجاد می کند. به این ترتیب می توان گفت که در صورتی که افراد از استخر های بتنی در منازل خود استفاده کنند، متحمل هزینه های سنگین تمیز کاری خواهند شد.

مزایا و معایب استخر های فایبرگلاسی

مزایا و معایب استخر فایبرگلاسی

همانطور که گفته شد، علاوه بر استخر های بتنی، استخر های فایبرگلاسی نیز مورد استقبال مردم قرار گرفته است. از جمله مزایا و معایب این استخر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین

همانطور که گفته شد، در ساختار این دسته از استخر های موجود از رزین و الیاف استفاده می شود به همین دلیل در دیواره ها و کف این استخر ها سطحی صاف و صیقلی وجود دارد. وجود این سطح سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان هزینه های ناشی از تمیز کاری کاهش پیدا کند.

آسیب پذیری

یکی از مهمترین معایب استخر های فایبرگلاسی آسیب پذیری در برابر خراشیدگی است. اگر چه ترکیب رزین و الیاف سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان استحکام سازه افزایش پیدا کند، اما رزین به خودی خود نمی تواند در برابر اجسام نوک تیز مقاومت نشان دهد. از همین رو در صورتی که افراد در منزل های خود از سگ‌ نگهداری می کنند توصیه می شود که در منزل های خود از استخر های بتنی نیز استفاده کنند.

ابعاد و طرح پیش ساخته

از دیگر معایب استخر های فایبرگلاسی می توان به ابعاد و طرح ریزی از پیش تعیین شده اشاره کرد. همانطور که گفته شد، این استخر ها بر اساس طرح ها و اندازه های گوناگونی از قبل در طرح ها و اندازه های نسبتا محدودی طراحی می شوند.

به همین دلیل عمدتا مالکان ساختمان ها در انتخاب طرح مورد نظر خود از گزینه های زیادی برخوردار نیستند. از طرفی عمدتا عرض این استخر ها بیشتر از ۵ متر نمی شود که برای خانه های بزرگ به شدت نا کافی است بنابراین در نگهداری استخرها از نوع فایبرگلاسی با مشکلاتی مواجه هستند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *