فواید ساخت استخر های بتنی و فایبرگلاسی + معرفی انواع استخرها

فواید ساخت استخر

فواید ساخت استخر

فواید ساخت استخر بتنی و فایبرگلاس در باغ ها و ساختمان های مسکونی سبب شده شده تا امروزه ساخت استخر به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور کلی استخر هایی که در ساختمان ها و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرند دارای انواع گوناگونی هستند. به همین دلیل پیش از ساخت هر یک باید مزایا و معایب آنها به طور کامل شناسایی گردد.

در ادامه به بیان فواید ساخت استخر بتنی و فایبرگلاس خواهیم پرداخت. این دو نوع از استخر ها به سبب ویژگی هایی که دارند، از جمله پرکاربرد ترین استخرهای موجود در ساختمان ها و باغ ها به شمار می روند.

انواع استخر

پیش از آنکه به بیان معایب و فواید ساخت استخر های بتنی و فایبرگلاس بپردازیم، بهتر است در ابتدا با انواع استخرها آشنا شویم. به طور کلی استخر ها بر حسب نوع فرآیند ساخت و متریالی که در ان ها به کار گرفته می شود، به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

  • استخرهای بتنی
  • استخرهای فایبرگلاسی
  • استخرهای فلزی
  • استخرهای چوبی

از این بین همانطور که گفته شد، استخرهای بتنی و فایبرگلاسی طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کرده اند. اما تقسیم بندی دیگری نیز برای استخرها وجود دارد. استخر ها بر اساس نوع قرارگیری در زمین هم به دو دسته روزمینی و درون زمینی تقسیم بندی می شوند.

از جمله فواید ساخت استخر درون زمینی می توان به دائمی بودن آن ها و بزرگ بودن کاسه استخر اشاره کرد. این در حالی است که استخرهای رو زمینی عمدتا کاسه کوچکتری نسبت به استخرهای درون زمینی دارند.

فواید ساخت استخر بتنی

استخرهای بتنی جزء پرکاربرد ترین استخرها هستند. همانطور که مشخص است، در ساختار این استخرها عمدتا از بتن استفاده می شود. از جمله فواید استخر بتنی می توان به طرح و اندازه دلخواه آن ها اشاره کرد.

به طور کلی برای ساخت این استخرها ابتدا زمین تا عمق و طرح مناسبی و دلخواهی حفر می شوند. سپس قالب بندی مورد نظر انجام شده و عملیات بتن ریزی آغاز می شود. از دیگر مزایا و فواید ساخت استخر بتنی می توان به مقاومت بسیار بالا در برابر حجم‌ آب موجود اشاره کرد.

از آنجایی که در ساختار این دسته از استخرها از بتن استفاده می شود، این استخرها عمدتا از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. به این ترتیب این استخرها می توانند تا حد قابل توجهی آب درون خود ذخیره کنند.

فواید ساخت استخر بتنی

فواید ساخت استخر فایبرگلاسی

استخرهای فایبرگلاسی در شرایطی به خصوص در مقایسه با استخرهای بتنی از مزایای بیشتری برخوردار هستند. از جمله مزایای استخرهای فایبرگلاسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطح صاف و صیقلی

به طور کلی استخرهای فایبرگلاسی در مقایسه با استخرهای بتنی از سطح صاف تری برخوردار هستند. به این ترتیب در این استخرها عمدتا امکان رشد جلبک ها و باکتری ها بسیار کمتر از استخرهای بتنی است.

فواید ساخت استخر فایبرگلاسی

استحکام بالا

از جمله فواید ساخت استخر فایبرگلاسی می توان به استحکام بالای آن ها اشاره کرد. استخرهای فایبرگلاسی در مقایسه با سایر استخرها از مقاومت بالاتری برخوردار هستند اما همچنان این استخرها در مقایسه با استخرهای بتنی استحکام کمتری دارند.

هزینه های نگهداری کمتر

از دیگر فواید ساخت استخر فایبرگلاسی می توان به هزینه های نگهداری پایین تر آن ها اشاره کرد. همانطور که گفته شد، سطح استخر های فایبرگلاسی از سطح صاف تر و صیقلی تری برخوردار هستند. به این ترتیب در سطح دیواره ها لجن و جلبک کمتری می چسبد.

به طور کلی لجن های موجود در دیواره ها در دراز مدت ساختار شیمیایی آب را تغییر می دهند. به این ترتیب آب مورد نظر برای استفاده نامناسب خواهد بود. از این رو باید در طول بازدید های دوره ای آب استخرها از لحاظ شیمیایی به تعادل برسد. از جمله فواید ساخت استخر فایبرگلاسی آن است که طول دوره تنظیم ماهیت شیمیایی آب افزایش پیدا می کند.

معایب ساخت استخر بتنی

به طور کلی ساخت استخرهای بتنی از معایبی برخوردار است و این معایب در کنار فواید ساخت استخر بتنی باید در نظر گرفته شوند. عمدتا استخرهای بتنی از تخلخل فراوانی برخوردار بوده د جایگاه خوبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کنند این استخر ها عمدتا تعمیر و نگهداری زیادی داشته و در برابر نمک موجود در آب مقاومت بسیاری کمی از خود نشان می دهند.

معایب ساخت استخر های فایبرگلاسی

به طور کلی اگر چه فواید ساخت استخر های فایبرگلاسی بیشمار است، اما ساخت این استخرها از معایبی نیز برخوردار است که باید پیش از ساخت استخر تحت بررسی قرار گیرد. به طور کلی استخرهای فایبرگلاسی عمدتا به صورت پیش ساخته هستند. از این رو در طراحی آن ها تنوع چندانی وجود ندارد.

گفتنی است استخر های فایبرگلاسی حجم آب کمتری را نسبت به استخرهای بتنی تحمل می کنند. از دیگر معایب ساخت استخرهای فایبرگلاسی می توان به هزینه بسیار بالای آن اشاره کرد. به طور کلی این استخرها به سبب ویژگی هایی نظیر زمان نصب پایین، آسان بودن نگهداری استخر و سازگاری با نمک از هزینه ساخت بالایی برخوردار هستند.

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *