ساخت استخر فایبرگلاس + مزایا و معایب استخرهای پیش ساخته فایبرگلاسی

ساخت استخر فایبرگلاسی

ساخت استخر فایبرگلاسی چه مزایا و چه معایبی دارد؟

ساخت استخر فایبرگلاس امروزه با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارد، در دستور کار بسیاری از معماران قرار گرفته است. از دیرباز تا کنون انسان به شنا کردن برای درمان بیماری ها علاقه نشان داده است. اما با گسترش شهر ها و ایجاد فاصله بین انسان ها و دریاچه ها، انسان برای شنا کردن به فکر ساخت استخر ها افتاد. استخر ها شرایط لازم را برای شنای مردم ایجاد می کنند و به همین دلیل امروزه تقریبا در اکثر ساختمان ها استخر ها وجود دارند.

استخرهای فایبرگلاسی و استخرهای بتنی جزء پر فروش ترین استخرهای موجود در بازار هستند. این استخر ها به گونه ای طراحی شده اند که تمام نیاز مردم را مبنی بر داشتن استخر با کیفیت برطرف می سازد اما ساخت استخر فایبرگلاس که برتری هایی نسبت به استخر بتنی دارد؟ استخر های پیش ساخته فایبرگلاسی چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی های استخر پیش ساخته فایبرگلاسی

به طور کلی در ساختار استخر پیش ساخته فایبرگلاسی از رزین و ژلکوت استفاده شده است. در واقع این استخرها دارای یک ساختار کامپوزیتی بوده و به همین دلیل از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

ژلکوت به کار گرفته شده در استخر های فایبرگلاسی خاصیت انتی باکتریال داشته و مانع از رشد جلبک ها و باکتری های مضر در سطح دیواره استخر می شود. این ماده دارای سطح صاف و صیقلی بوده و در برابر نور خورشید از خود مقاومت نشان می دهد. به این ترتیب می توان گفت ساخت استخر فایبرگلاس در محیط های روباز و در معرض نور خورشید هیچ گونه مشکلی را به همراه نخواهد داشت.

از دیگر ویژگی های ساخت استخر های فایبرگلاسی می توان به تنوع طرح و اندازه آن ها اشاره کرد. به طور کلی به منظور ساخت استخر فایبرگلاس در ابتدا قالبی در طرح و اندازه مشخص آماده شده و در سطح آن رزین به همراه تقویت کننده ریخته می شود. پس از آنکه لایه های رزینی آماده شد، ژلکوت در سطح استخر قرار می گیرد. به طور کلی فرآیند ساخت استخر فایبرگلاس بین ۴ تا ۷ روز به طول خواهد انجامید.

مزایای ساخت استخر فایبرگلاس

به طور کلی ساخت استخر های فایبرگلاس از مزایای بیشماری برخوردار هستند. از جمله مزیت های ساخت استخر فایبر گلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طول دوره ساخت کم

همانطور که گفته شد، استخر های فایبرگلاس در صورت آماده بودن قالب مورد نظر در طرح و اندازه دلخواه حدود ۴ تا ۷ روز برای ساخته شدن، به زمان نیاز دارند.

آنتی باکتریال بودن

از دیگر مزایای ساخت استخر فایبرگلاس می توان به آنتی باکتریال بودن آن اشاره کرد. به طور کلی این ویژگی در ساختار استخر های فایبرگلاس سبب می شود تا باکتری به سطح دیواره های استخر نچسبد و ماهیت شیمیایی آب تغییر نکند. به این ترتیب می توان گفت که هزینه های ناشی از تعمیر و نگهداری استخر های فایبرگلاس نسبت به سایر استخر های موجود کمتر است.

استحکام بسیار بالا

از دیگر ویژگی ها و مزایای ساخت استخر فایبرگلاس می توان به استحکام بسیار بالای آن اشاره کرد‌. به طور کلی استخر های فایبرگلاس در برابر تغییرات دمایی و فشار آب داخلی به خوبی مقاومت می کند. به همین دلیل از این استخر ها می توان با آسودگی خاطر در ساختمان های مسکونی و محیط های روباز استفاده نمود.

سازگار با نمک موجود در آب

از دیگر مزایای ساخت استخر فایبرگلاس می توان به سازگاری آن با نمک اشاره کرد. یکی از بزرگترین مشکلات استخر های بتنی ناسازگاری با نمک است. نمک موجود در آب در این استخر ها سبب می شود تا به طور قابل توجهی در سطح دیواره ها شاهد فرسایش باشیم.

اما استخر های فایبرگلاسی به دلیل ساختاری که دارند، در برابر نمک موجود در آب از خود مقاومت نشان داده و دیر تر دچار فرسایش می شوند. از این رو امروزه استفاده از این استخر ها در ساختمان های مسکونی با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

مزایای ساخت استخر فایبرگلاس

معایب ساخت استخر فایبرگلاس

همانطور که ساخت استخر فایبر گلاس از مزایای متعددی برخوردار است، ساخت این مجموعه دارای معایب متعددی نیز هست. به همین دلیل توصیه می شود که پیش از انتخاب و ساخت استخر فایبرگلاس تحت بررسی قرار گیرند. از جمله معایب ساخت استخر های فایبرگلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنوع طراحی محدود

همانطور که گفته شد، استخر های فایبرگلاسی دارای تنوع و طرح محدودی هستند. به همین دلیل امکان دخالت سلیقه در طراحی استخر و یا شرایط ساختمان وجود ندارد.

عدم عریض بودن

از دیگر معایب ساخت استخر فایبرگلاس می توان به عرض کم آن اشاره کرد. به طور کلی قالب ها و کامپوزیت های به کار گرفته شده در آن ها نمی توانند عرض بیشتر از ۵ متر را پوشش دهند. به این ترتیب امکان ساخت استخر های فایبرگلاس در ابعاد و اندازه های بزرگ وجود ندارد.

معایب ساخت استخر فایبرگلاس

 

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *