مزایای استخر بتنی چیست ؟ + بررسی نحوه ساخت استخر بتنی

مزایای استخر بتنی چیست؟

مزایای استخر بتنی چیست؟ این استخرها چگونه ساخته می شوند؟

مزایای استخر بتنی سبب شده تا بسیاری از مردم فرآیند ساخت این نوع از استخر ها را در دستور کار خود قرار می دهند. همانطور که می دانید با گسترش شهر ها میل مردم به داشتن استخر افزایش پیدا کرده است. چرا که در شهرها میزان دسترسی مردم به آب کاهش پیدا کرده و امکان شنا کردن برای آن ها فراهم نیست.

از همین رو بسیاری از معماران برای رفع این مشکل سعی می کنند که در صورت امکان در هر خانه و یا محله ای استخری بنا کنند تا به این واسطه امکان شنا کردن برای مردم فراهم باشد.

برای ساخت استخر عمدتا روش ها و متریال های گوناگونی استفاده می شود. اما از بین تمام استخر هایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، استخر های بتنی طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کرده اند. اما مزایای استخر بتنی در چیست؟ نحوه ساخت این استخر ها به چه صورتی است؟

نحوه ساخت استخر بتنی

به طور کلی استخر هایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته استخر های درون زمینی و رو زمینی تقسیم بندی می شوند. عمدتا استخر های بتنی بر حسب نوع شرایط ساخت و مزایایی که دارند، در گروه استخر های درون زمینی قرار می گیرند. از جمله مزایای استخر بتنی می توان به طراحی دلخواه اشاره کرد.

مزایا و معایب ساخت استخر بتنی چیست؟

به طور کلی به منظور ساخت استخر بتنی در ابتدا طرح مورد ترسیم شده و گود برداری لازم انجام می شود. پس از آنکه گود برداری انجام شد، به منظور مقاوم سازی استخر در برابر فشار آب موجود، قالب بندی انجام می شود. در مرحله بعد بتن از طریق دستگاه های به خصوص در محل های قالب بندی شده پاشیده می شود.

به این ترتیب تمام سطح دیواره و نیز منافذ موجود بتن قرار می گیرد. در این هنگام به منظور خشک شدن بتن، حدود یک هفته تا ۱۰ روز باید صبر کرد. پس از گذشت این مدت قالب ها باز شده و قالب کلی استخر آماده می شود. در پایان به منظور زیبا سازی، دیواره ها و کف استخر با استفاده کاشی های به خصوصی پوشیده می شود.

مزایای استخر بتنی چیست؟

همانطور که گفته شد استخر های بتنی در مقایسه با سایر استخر های موجود در بازار نظیر استخر های فایبرگلاسی از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند. اگر چه این استخر ها از معایب متعددی نیز برخوردار هستند، اما مزایای استخر بتنی نقش پر رنگ تری را نسبت به معایب آن ایفا می کنند. به همین دلیل امروزه در بسیاری از ساختمان ها و نیز استخر های عمومی، از استخر های بتنی استفاده می شود از جمله مزایای استخر بتنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طرح بندی دلخواه

همانطور که گفته شد، یکی از مهمترین مزایای استخر بتنی، طرح بندی دلخواه آن است.

به طور کلی در ابتدا طرح مورد نظر با توجه به شرایط محیط و نقشه ساختمان ترسیم شده و سپس عملیات ساخت آغاز می شود. این در حالی است که در استخر های دیگر به خصوص استخر های فایبرگلاسی، قالب های پیش ساخته ای طراحی و تولید شده اند. در این حالت خریداران باید ار بین طرح هایی که از پیش طراحی شده اند، قالب مورد نظر خود را انتخاب کنند. به این ترتیب این احتمال وجود خواهد داشت که قالب مورد نظر با شرایط محیط اطراف تطبیق پیدا نکند.

مقاومت بسیار بالا

از دیگر مزایای استخر بتنی می توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر فشار آب موجود در استخر اشاره کرد. به طور کلی به منظور افزایش مقاومت بتن موجود در استخر ها عمدتا از آرماتور استفاده می شود. این تجهیزات با قرار گرفتن در بتن سبب می شوند تا علاوه بر افزایش آستانه تحمل نیروهای فشاری در برابر نیروهای کششی نیز مقاومت استخر افزایش پیدا کند.

این در حالی است که در برخی از استخرهای موجود مانند استخر های وینیل، آستانه تحمل پایین است و در صورت برخورد اجسام نوک تیز، سطح استخر دچار آسیب دیدگی می شود. اما استخر های بتنی در برابر اجسام نوک تیز مقاومت خوبی نشان داده و به راحتی دچار آسیب دیدگی نمی شوند. به همین دلیل است که امروزه استخرهای بتنی جزء محکم ترین استخر های موجود به شمار می روند.

مزایای استخر بتنی، آیا این استخرها صرفه اقتصادی دارند؟

زیبایی

از جمله مزایای استخر بتنی می توان به زیبایی آن اشاره کرد. از آنجایی که استخر های بتنی متناسب با خواسته افراد طراحی می شوند و هیچ گونه محدودیتی به جز ابعاد و اندازه محیط مورد نظر، وجود ندارد می تواند هر آنچه که از یک استخر زیبا بر می آید را برآورده سازند.

آیا مزایای استخر بتنی، از لحاظ اقتصادی آن را توجیه کند؟

اگر چه استخر های بتنی در مقایسه با سایر استخرها بیشتر دچار آلودگی می شوند و به تعمیرات و نگهداری بیشتری نیاز دارند و نگهداری استخر نوع بتنی اندکی دشواری دارد اما می توان گفت که تعمیر و نگهداری صحیح از این استخر ها می تواند به خوبی خواسته افراد را برآورده سازد. به طور کلی مزایای استخر بتونی به نحوی است که این استخر ها به گزینه های مناسبی برای استفاده تبدیل کرده است.

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *