سونا چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟ + بررسی تفاوت میان سونای خشک و بخار

سونا چیست

سونا چیست؟

سونا یکی از پر کاربرد ترین تاسیسات موجود در استخر ها است که به واسطه ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد امروزه در معرض توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. به طور کلی استفاده از این دسته از تاسیسات سبب می شود تا همواره مردم احساس خوشایندی را به دست آورند و از بسیاری از بیماری های روحی و جسمی دوری کنند.

عمدتا سونا به سیستم و اتاقی گفته می شود که در آن با افزایش درجه حرارت بدن انسان تحت تاثیر قرار می گیرد.

عموما این واژه از واژه های فنلاندی گرفته شده است. به طور کلی این سیستم ها به صورت خشک و مرطوب وجود دارند. عمدتا استفاده از این اتاق ها سبب می شود تا افراد به آرامش روحی، روانی رسیده و درد های جسمی خود را نظیر درد های عضلانی، درد های غضروفی و استخوانی و بسیاری از درد های دیگر خود را تسکین دهند. اما انواع سونا کدامند؟ استفاده از این سیستم چه مزایایی را به دنبال دارد؟

انواع سونا

پیش از آنکه به بیان ویژگی ها و مزایای استفاده از این سیستم ها بپردازیم بهتر است در ابتدا با انواع آن ها بیشتر آشنا شویم. همانطور که گفته شد، سونا به دو دسته بخار و خشک تقسیم بندی می شود که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت.

سونا بخار

یکی از پر طرفدارترین نوع سوناها از نوع بخار آن ها است. این نوع از سیستم ها از ایام قدیم در ایران و سایر کشور های اروپایی و آسیایی رواج داشته است و در قدیم تحت عنوان حمام بخار شناخته می شده است. به طور کلی در این سیستم ها آب در یک اتاق در بسته توسط افشانه ها به درون فضا پاشیده می شود.

عمدتا در سونای بخار سیستم ها دمای اتاق در حدود ۶۰ درجه سانتی گراد تخمین زده شده و میزان رطوبت موجود در هوا بسیار زیاد است.

عمدتا در این دسته از سیستم ها دو ردیف برای نشستن افراد وجود دارد. دیواره ها و سکو های نشست عمدتا از کاشی ها و سرامیک های نسوز و مقاوم به حرارت و رطوبت ساخته می شوند تا به این ترتیب طول عمر اتاق افزایش پیدا کند.

سونا چیست؟

سونا خشک

از دیگر انواع اتاق های گرم می توان به سونا خشک اشاره کرد. به طور کلی نحوه عملکرد این دسته از سیستم ها با نوع بخار کاملا متفاوت است. در این نوع از سیستم ها عموما رطوبتی وجود ندارد و همانطور که از نام آن ها مشخص است درصد رطوبت موجود در اتاق بسیار پایین است. از طرفی این نوع از اتاق ها دمای بسیار بالایی دارند.

عموما در این اتاق ها دمای محیط گاهی به ۱۲۰ درجه سانتی گراد می رسد‌. به طور کلی در این نوع از اتاق ها دو ردیف برای نشستن وجود دارد.

از آنجایی که در این نوع از اتاق ها عموما رطوبتی وجود ندارد، در دیواره ها و بدنه عمدتا از متریال های گوناگونی استفاده می کنند که از جمله پر طرفدار ترین آن ها می توان به چوب اشاره کرد. چوب ها به خوبی می توانند گرمای موجود در اتاق را به بدن افراد منتقل کنند و حس خوشی را برای آن ها فراهم کنند.

ویژگی ها و مزایای استفاده از سونا

به طور کلی هر یک از اتاق های ذکر شده از مزایا و ویژگی های به خصوصی برخوردار هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش درد های عضلانی

یکی از مزایای استفاده از سونا کاهش درد های عضلانی است. به طور کلی زمانی که افراد وارد این اتاق ها می شوند، به علت دمای بسیار بالای این اتاق ها، رگ ها و عضلات بدن منبسط می شوند. به این ترتیب با منبسط شدن بدن، خون درون رگ ها و عضلات جریان پیدا کرده و درد های شدید موجود در بدن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به طور کلی با منبسط شدن شریان های بدن میزان اکسیژن بیشتری به سلول ها رسیده و عملکرد عضلات بهبود پیدا می کند.

انواع سونا

بهبود سلامت پوست

از دیگر مزایای استفاده از سونا می توان به بهبود سلامت پوست بدن اشاره کرد. به طور کلی زمانی که افراد در معرض رطوبت قرار می گیرند، پوست بدن، سطح تعرق آن ها افزایش پیدا می کند. به همین دلیل حضور در محیط هایی با درجه رطوبت بسیار بالا به تمامی مردم توصیه می شود.

افزایش رشد مو

به طور کلی بهبود رشد مو از دیگر مزایای استفاده از سونا است. همانطور که گفته شد، افزایش دمای بدن سبب می شود تا به طور قابل توجهی خون رسانی به تمام نقاط بدن بهبود پیدا کند. پوست سر بدن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با بهبود خون رسانی به پوست سر ریشه های مو موجود در سطح سر به خوبی می توانند تغذیه شوند. به این ترتیب رشد مو های سر بهبود پیدا کرده و ریزش مو سر افراد به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خودخواهد بود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *