کلر استخر چیست؟ + مهمترین نکات کلرزنی استخر

کلر استخر چیست؟

کلر استخر چیست؟

کلر استخر چیست؟ و علت استفاده از آن چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که کلر در استخر یک ماده بسیار مهم محسوب می شود. استفاده از آن در تمام استخر ها به خصوص استخرهای عمومی و مجموعه های آبی ضروری است. این عنصر که از کلر سدیم گرفته می شود، دارای اکسیژن بوده و فواید زیادی دارد.

کلر به شکل خالص در طبیعت یافت نمی شود و همیشه با عناصر دیگر به صورت ترکیبی وجود دارد. به همین دلیل باید از عناصر دیگر استخراج گردد. نمک طعام یکی از موادی است که برای استخراج کلر از آن استفاده می شود. کلر در استخر فقط استفاده نمی شود بلکه کارایی های مختلفی دارد.

از کلر در تولید محصولات کاغذی، مواد ضدعفونی‌کننده، رنگدانه‌ها، مواد غذائی، حشره‌کش‌ها، رنگ‌ها، فرآورده‌های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. ویژگی بسیار مهم این ماده که موجب شده است در موارد گوناگون من جمله کلر در استخر استفاده شود، گندزدا بودن آن است.

به این ترتیب اگر کسی سوال کند: کلر استخر چیست؟ می توان در جواب گفت این ماده به منظور گندزدایی در استخر استفاده می شود. این ماده همچنین خاصیت سفید کنندگی نیز دارد. موادی مانند: سدیم هیپوکلریت، لیتیوم هیپوکلریت و ایزوسیانورات کلرینه حاوی کلر هستند.

با توجه به اطلاعاتی که در این باره ارائه شد، می توان دریافت چرا به آب استخرها کلر می زنند. در واقع کلر استخر به تصفیه و ضدعفونی کنندگی آب کمک می نماید.

یک نمونه دستگاه کلرزنی

کلر استخر چیست و میزان آن چقدر باید باشد؟

همانطور که ذکر گردید، کلر در استخر به جهت شفافیت آب، ضدعفونی کنندگی آب استخر و به منظور نگهداری از آب استخر استفاده می شود. در استخرهای عمومی و مجموعه های آبی بزرگ، امکان تعویض آب استخر ها به صورت مکرر وجود ندارد. به همین دلیل در استخرها برای جلوگیری از هدر رفت آب و همچنین ضدعفونی کردن آب، از کلر استفاده می شود.

کلر عنصری است که بعد از ترکیب با آب، مواد زائد و شیمیایی که وارد آب شده اند را، از بین می برد و آب را ضدعفونی می کند. براساس استانداردها، باید به صورت هفتگی، ۱ تا ۳ ppm کلر وارد آب استخر گردد.

کلر زن استخر چیست و نکات مهم کلر زنی کدام است؟

کلر برای استخر ماده ای تصفیه کننده است. به عملیات وارد کردن کلر به درون آب استخر، کلر زنی می گویند. البته این عمل، قوانین و بایدهای خود را دارد. که در این مقاله به آن ها می پردازیم. یکی از بایدهایی که هنگام کلرزنی وجود دارد، نوع کلری است که به آب استخر اضافه می شود.

علاوه بر مواد ذکر شده، کلر به صورت گاز نیز به آب اضافه می گردد. بعد از وارد شدن کلر در استخر، میکروارگانیسم ها از بین رفته و آب ضدعفونی می گردد. هنگام اضافه کردن کلر در استخر، میزان و اندازه آن بسیار مهم می باشد.

یکی از مهم ترین نکات هنگام اضافه کردن کلر به آب استخر میزان استاندارد آن است. این میزان با توجه به حجم آب استخر باید تعیین شود. پس مسئولان استخر حتما باید نسبت به میزان کلر در استخر دقت نمایند.

کلر در استخر به صورت: پودری، قرص و گرانول اضافه می شود. که هر کدام از این موارد اصول کلرزنی مخصوص به خود را دارند. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر از کلر به صورت پودر استفاده می کنید، کار شما بسیار سخت می شود.

زیرا کلر پودری باید کاملا به صورت دستی وارد استخر گردد. اما استفاده از قرص برای کلرزنی آب استخر بسیار موثرتر و راحت تر می باشد. برای اضافه کردن کلر در استخر به صورت قرص نیز دو روش وجود دارد که به صورت کامل در قسمت بعد توضیح داده می شود.

اضافه کردن کلر در استخر به صورت قرص:

در ادامه مبحث کلر استخر چیست؟ و نحوه کلر زنی استخر چگونه است؟ باید گفت که کلر به شکل قرص به دو صورت افزوده می شود. توجه داشته باشید روش کلرزنی در تاثیر ضدعفونی کنندگی کلر در آب، بسیار موثر است. پس روشی را انتخاب نمایید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد و موجب تصفیه و ضدعفونی کنندگی هر چه بیشتر آب گردد.

الف) اضافه کردن قرص کلر در استخر به شکل دستی: در این روش باید قرص ها را درون سبد قرار دهید تا با آب تماس پیدا کرده و کم کم با آب استخر ترکیب شوند. برخی قرص ها را داخل سبد می گذارند و سبد را بر سطح آب شناور قرار می دهند. برخی دیگر نیز سبد را در قسمت پمپاژ آب گذاشته تا زمانی که آب وارد استخر می شود، با کلر ترکیب گردد. این روش زیاد توصیه نمی شود.

ب) استفاده از دستگاه های کلرزنی اتوماتیک: اگر کلر در استخر توسط دستگاه ویژه کلرزنی و به شکل اتوماتیک وارد آب استخر شود، ترکیب آن با آب بهتر بوده و تاثیر بیشتری نیز دارد. درست است خرید دستگاه کلرزنی گران است و نسبت به روش قبل هزینه بیشتری متوجه مسئولین استخر می شود ولی بسیار موثرتر می باشد. همچنین ترکیب کلر درون آب استخر سریع تر صورت می گیرد.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *