بهترین روش استفاده از جکوزی چیست؟

بهترین روش استفاده از جکوزی

بهترین روش استفاده از جکوزی چیست؟

قبل از اینکه بپردازیم به بهترین روش استفاده از جکوزی، ابتدا باید بدانیم جکوزی چیست و جایگاه آن کجاست؟ جکوزی همانند چشمه های آب گرم اما به شیوه ای مدرن است که خاصیت درمانی بسیاری دارد و این بهترین روش استفاده از جکوزی در دنیای امروز است.

در گذشته استخرهای آب گرم برای استراحت و کاربردهای درمانی مورد استفاده قرار می گرفتند که برای ساخت استخر های آن زمان، از چوب استفاده می شد. اما به مرور زمان با نشت آب از بدنه ی آن دیگر این استخرها کارایی خود را از دست دادند و با گذشت زمان حذف شدند.

امروزه جای آنها را استخرهای آب گرم جدیدی گرفت که به حمام های گردابی نیز معروف بودند و امروزه در بسیاری از استخرهای عمومی و خصوصی از آن به عنوان جکوزی یاد می شود. در ایران نیز عموماٌ با همین نام تجاری “جکوزی” از آن یاد می شود. با توجه به موقعیت و فضای قرار گیری جکوزی در هر مجموعه ای، طراحی آن متنوع می باشد و در ابعاد و ظرفیت های گوناگونی نیز ساخته می شود.

با وجود فواید بسیاری که جکوزی دارد و بر همگان روشن است مضراتی را نیز در پی دارد که در این میان برای آنکه بهترین روش استفاده از جکوزی را در برنامه ریزی خود در جهت ارتقاء سلامت جسم و روان قرار دهیم آگاهی از آن بسیار لازم است.

بهترین روش استفاده از جکوزی چیست؟

علت وجود جکوزی در استخر چیست؟

در زمان های گذشته از آب گرم به عنوان هیدروتراپی در جهت مقاصد درمانی استفاده می شده است. بنابراین می توان به این نکته اشاره کرد که روش استفاده از جکوزی دارای اصولی است  که برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب باید از آن آگاهی لازم را داشته باشیم. اکثر افرادی که برای تفریح یا شنا به استخر می روند از جکوزی نیز استفاده می کنند.

جکوزی همانند یک حمام لوکس دارای وان بزرگ داغی است که سیستم جت های آب موجود در آن بدن را ماساژ می دهند. اما نکته ی حائز اهمیت در روش استفاده از جکوزی این است که حتماٌ افراد بعد از فراغت از انجام شنا برای رفع خستگی و یا تسکین دردهای مزمن مفصلی و عضلانی از جکوزی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه استفاده کنند.

نکات مهم در راستای بهترین روش استفاده از جکوزی:

در ادامه مبحث بهترین روش استفاده از جکوزی چیست؟ باید اشاره کرد که قبل از ورود به محیط جکوزی برای حفظ بهداشت و سلامت خود و دیگران بدن را با مواد شوینده شستشو دهیم. قرار گرفتن در محیط گرم جکوزی گردش خون در بدن را افزایش می دهد و باعث شل شدن عضلات بدن می شود و گرفتگی یا کوفتگی احتمالی را کاهش می دهد و التهابات مفصلی را نیز درمان می کند.

اما در این میان نکات منفی که جزء روش استفاده از جکوزی محسوب می شود و باید به آن توجه داشت این است که انتقال بیماری و میکروب در آب های گرم به خصوص در محیط جکوزی بیشتر است و  این به دلیل کاهش تاثیر مواد ضدعفونی و کلر در آب های گرم است و همچنین استفاده مکرر از جکوزی خطر ابتلا به واریس و ناباروری در مردان را تشدید می کند.

انواع جکوزی:

جکوزی ابتدا در سال ۱۹۰۰ توسط برادران جکوزی که از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کردند به منظور آب درمانی با استفاده از قدرت فشار آب طراحی و ساخته شد. بهترین روش استفاده از جکوزی برای رفع خستگی و آلام جسمانی و رسیدن به آرامش روحی است که در این میان ساخت جکوزی باید به گونه ای باشد که بتوان بیشترین بهره را از آن برد .

حوضچه های آب باید به گونه ای طراحی شوند تا بدن افراد به شیوه ی صحیح  با فشار آب ماساژ داده شود. بر طبق روش استفاده از جکوزی دو نوع متفاوت  از جکوزی را داریم که در این میان جکوزی های خانگی و پیش ساخته نیز برای استفاده ی هر چه بیشتر افراد به بازار آمده اند. تهیه هر کدام از این جکوزی ها به سلیقه و محوطه ای که جهت ساخت جکوزی در نظر گرفته اید، بستگی دارد.

بعد از طراحی  و ساخت جکوزی متناسب با فضای استخر و خانه به انواع روش های استفاده از جکوزی می پردازیم:

  • روش استفاده از جکوزی از نوع خوابیده به این ترتیب است که در استخرهای عمومی حوضچه های کوچک به شکل وان ساخته می شود که جنس آن سرامیک یا کاشی است و از نظر ظرفیت به دو دسته ی یک نفره یا چند نفره تقسیم می شود و فواره های پرفاشری از آب و هوا عمل ماساژ ماهیچه و عضلات بدن را به وجود می آورند.
  • روش استفاده از جکوزی ایستاده نیز به این صورت است که دمای آب آن یا گرم است یا سرد و دارای سیستم های پمپی است که آب را با فشار زیاد به بدن فرد می کوبد و به گونه ای حکم ماساژ دهنده ی بدن را دارد. جکوزی خانگی یا پیش ساخته که نام دیگر آن حوض آب چرخان است نیز شامل وانی است که به گونه ای طراحی شده است که دارای پمپ هایی برای رانش آب و تنظیم دما و تسویه ی آب است.

در این مقاله سعی کردیم تا درخصوص جکوزی توضیح دهیم و به این پرسش پاسخ دهیم که بهترین روش استفاده از جکوزی چیست؟ . در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در مجموعه استخرینو در ارتباط باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *