ابعاد سونا + صفر تا صد آنچه باید در مورد ابعاد اتاقک سونا بدانید

ابعاد سونا

ابعاد سونا

استفاده از سونا تقریبا از زمانی که ساخت استخر در ایران شروع شده، آغاز گردیده است. سونا، استخر و جکوزی سه محیط مختلف اما مرتبط به هم هستند که برای سلامتی بسیار مهم می باشند.

اگر از پیشینه و زادگاه سونا چیزی نمی دانید، باید خدمت تان بگوییم، سونا یک نوع شیوه حمام کردنِ کهن است. یعنی روشی است که در سالیان قدیم به عنوان تامین سلامت جسمی بدن، استفاده می شده است.

مردمانی که پدید آورنده و مالک سونا محسوب می شوند، فنلاندی ها هستند. مردم فنلاند از گذشته های دور با این سبک از حمام کردن که تا حدودی به عنوان یک آیین سنتی نیز از آن یاد می کنند؛ آشنایی دارند. همچنان نیز استفاده از سونا در کشور فنلاند و بین مردمان آن، مرسوم میباشد. ضمن اینکه این آیین باستانی به کشورهای دیگر نیز وارد شده است.

استفاده از سونا فواید بسیار دارد. مهم نیست ابعاد سونا چقدر باشد. مهم طریقه استفاده از این سبک حمام است. به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم حتما استفاده از سونا را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. هرچند عده ای به صورت روزانه از سونا استفاده می کنند.

اما اگر برخی از شما شرایط روزانه استفاده از سونا را ندارید، حداقل به صورت هفتگی استفاده از سونا را فراموش نکنید. مطمئنا تعداد کسانی که در منزل خود سونا دارند، محدود می باشد. پس بهتر است در یک مجموعه استخر عمومی که اتاق سونا و ابعاد آن مورد پسند شماست، از سونا بهره بگیرید.

سونا چیست؟

برای استفاده از سونا باید وارد یک محفظه چوبی شوید و بر روی سکوهای چوبی آن بنشینید. بدن شما با دمایی که در این اتاقک برقرار است، تعریق کرده و سموم بدن تان دفع می شود. در سونا، دمای اتاق بسیار بالا است که گاهی به ۱۰۰ درجه و بیشتر نیز می رسد.

به همین دلیل ریلکس بودن در سونا بسیار مهم است. همچنین باید زمان کوتاهی را در سونا بمانید تا دچار بی حالی نشوید. شاید استفاد از سونا کمی دشوار باشد، زیرا بدن با دمای بالایی رو به رو می شود؛ اما به شدت به سلامت بدن کمک می کند.

ابعاد سونا

آشنایی با ابعاد سونا

از نکات مهم دیگر که درباره سونا باید بدانید، ابعاد سونا است. عموما مساحت هر اتاقک سونا از نوع خشک، باید ۵ الی ۳۰ متر مربع باشد. این اتاقک دارای پنجره، در و سکو است که در ادامه به ابعاد این قسمت ها نیز می پردازیم:

ابعاد پنجره سونا: چارچوب پنجره در اتاقک سونا باید ۵ و پهنای آن بین ۹ تا ۱۲ باشد. همچنین برای جلوگیری از اتلاف گرما، حتما باید از پنجره دوجداره استفاده شود.

ابعاد درب سونا: برای درب سونا نیز باید همان ابعاد را در نظر گرفت. همچنین برای ساخت درب سونا بهتر است از روش گلولام استفاده شود تا چوب ها تاب برندارند.

ابعاد سکوهای سونا: سکوهای سونا گاهی به صورت یک طبقه و گاهی دو طبقه ساخته می شوند. عرض یا پهنای سکوها ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود و طول آن ها نیز یک متر و ۸۰ سانتی متر است.

ارتفاع کلی اتاقک سونا نیز به صورت استاندارد باید دو متر و ۱۳ سانتی متر در نظر گرفته شود. چوبی که برای ساخت سونا استفاده می شود نیز از نکات مهم است. چوب درخت کاج یکی از گونه هایی می باشد که در ساخت سونا کارایی دارد.

چون این فضا به منظور تامین سلامتی و رفع بیماری انسان ها ساخته می شود، نباید با رنگ های شیمیایی رنگ آمیزی گردد. بهتر است چوب اتاقک سونا را با رنگ های مخصوص چوب رنگ آمیزی نمایید.

انواع سونا

سونا را بر اساس درجه حرارت و رطوبتی که دارد، دسته بندی می نمایند. به همین دلیل می توان انواع سونا را به پنج دسته تقسیم کرد:

سونا خشک: درجه حرارت در این نوع سونا ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت نیز ۵ تا ۱۰ درصد است. مدت زمانی که هر فرد می تواند در سونای خشک بماند، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می باشد.

سونا بخار: درجه حرارت در این نوع سونا ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت نیز ۴۰ تا ۶۵ درصد است. مدت زمانی که هر فرد می تواند در سونای بخار بماند، ۶ الی ۱۲ دقیقه می باشد.

سونا مادون قرمز: درجه حرارت این سونا با مادون قرمز، تامین می شود.

سونای مرطوب: درجه حرارت در این نوع سونا ۷۵ تا ۸۵ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت نیز ۱۵ تا ۳۰ درصد است.

حمام بخار: درجه حرارت ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت در این سونا ۱۰۰ در صد می باشد. مدت زمانی که هر فرد می تواند در حمام بخار بماند، ۵ تا ۱۰ دقیقه است.

فواید استفاده از سونا

استفاده از سونا فواید زیادی دارد که به مهم ترین آن ها می پردازیم:

  • باز شدن منافذ بدن
  • دفع سموم بدن از طریق تعریق
  • تسکین دردهای بدن
  • شادابی و نشاط
  • رفع افسردگی و آرامش بخش

 

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *