بهترین ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی

ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی

ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی

نکته ی قابل تأمل که اهمیت ویژه ای دارد این است که پیش از استفاده از استخر و سونا و جکوزی ابتدایی ترین کار حفظ بهداشت فردی از طریق شستشوی بدن با مواد شوینده و دوش گرفتن است. زیرا از تکثیر میکروب ها در فضای سونا و یا جکوزی جلوگیری می شود، که از این طریق علاوه بر حفظ بهداشت محیط استخر و سونا و جکوزی در حفظ سلامت افراد دیگر نیز سهیم خواهیم بود.

همچنین کودکان باید حتما قبل از ورود به استخر از سرویس بهداشتی استفاده نمایند. از نکات مهم دیگری که لازم است بدانید، ترتیب استفاده از سونا، استخر و جکوزی است. ترتیب استفاده از این سه به دلیل تفاوتی که در دمای آن ها وجود دارد و تاثیری که بر بدن انسان دارد، وابسته است. در ادامه این مطلب بهترین ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی را ذکر می کنیم.

ابتدا اولویت در استفاده از سونا است:

در استفاده از استخر و سونا و جکوزی اولویت در استفاده از سونا است که عملاٌ به معنای بهره برداری از هوای گرم است و دارای دو نوع سونای خشک و سونای  بخار است. تأثیر جسمانی استفاده از سونا به گونه ای است که با گرم شدن تدریجی بدن درجه حرارت بدن نیز تغییر می کند.

عمل تعریق آغاز می شود که این عاملی برای دفع سموم بدن است و از نظر روانی نیز باعث شادی، سرزندگی و نشاط می شود. در این میان برای شروع و گرم شدن بدن بهتر آن است که استفاده از سونا را در اولویت قرار دهیم زیرا باعث آماده شدن ماهیچه های بدن برای فعالیت های بدنی آتی در طول استفاده از استخر و سونا و جکوزی می گردد.

 مدت زمان استفاده از سونا از سوی افراد صاحب نظربرای سنین مختلف متفاوت است بدین صورت که برای افراد جوان تازه کار در جلسه ی اول مدت استفاده بین ۵ تا ۶ دقیقه و در دفعات بعدی تا ۱۵ دقیقه است و برای افراد سالمند در حدود ۵ دقیقه پیشنهاد می شود.

نکات قابل ملاحظه که در استفاده از سونا باید آنرا در نظر گرفت بدین منوال است که:

قبل استفاده از سونا باید یک لیوان آب نوشید تا از بروز عوارض احتمالی که ممکن است ناخواسته گریبانگیر افراد بشود پیشگیری کرد و نیز حوله ای مستطیل شکل به همراه داشت تا بتوان روی آن نشست وکه با جذب عرق  از انتشار بوی نامطبوع در فضای سونا کاست.

فرادی که دارای بیماری های خاص هستند نباید از سونای بخار استفاده کنند و اگر شاهد عوارضی چون تنگی نفس، سردرد و تپش قلب بودیم هرچه زودتر محیط سونا را ترک کنیم. بعد از استفاده از سونا باید دوش آب سرد بگیریم تا حرارت بدن را پایین بیاوریم و بتوانیم از عوارض نامطلوبی چون انقباض عضلات و یا سرماخوردگی جلوگیری کنیم.

بهترین ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی

شنا در استخر گام بعدی است:

در ادامه مبحث ترتیب استفاده از استخر و سونا و جکوزی ، اولویت دوم استفاده از استخر است. بر اساس توصیه های اسلامی شنا برای سلامت انسان از هر نظر مفید است و جزو ورزش هایی محسوب می شود که دسترسی به آن آسان است و به جرأت می توان گفت برای درمان بسیاری از بیماری ها همچون دیسک کمر, کنترل فشار خون و قند خون, سوزاندن کالری, افزایش استقامت و تسکین درد مفاصل تاثیرات چشمگیری دارد.

در استفاده از استخر، سونا، جکوزی بعد از استفاده از سونای بخار بدن آماده ی شنا می شود که بر طبق توصیه های علمی بهتر آنست که در حدود ۳۰ دقیقه به انجام شنای مورد علاقه پرداخت که این خود عاملی برای بهبود وضعیت قلبی و عروقی می شود و در این میان بسیاری از پزشکان مدعی هستند با استفاده از استخر و انجام ورزش شنا می توان استرس های ناشی از فعالیت های روزانه را از بدن خارج کرد.

گام آخر استفاده از جکوزی است:

در ادامه مبحث و برای رسیدن به پاسخ این پرسش که به چه ترتیب باید از استخر و سونا و جکوزی استفاده کرد؟ ، آخرین مرحله استفاده از جکوزی است که امروزه جکوزی با ایجاد فضایی آرامبخش رسیدن به تندرستی را تسریع می کند .جکوزی علاوه بر تسکین انواع دردهای جسمانی به افرادی که دچار بی خوابی هستند نیز کمک می کند.

جکوزی دارای دو نوع گرم و سرد است که جکوزی گرم بعد از شنا و در جهت رفع خستگی بدن است و جکوزی سرد در آخرین مرحله ی استفاده از استخر و سونا و جکوزی مورد استفاده است و به طریقی شکی است که به بدن وارد می شود و حالت خنک کنندگی را دارد.

نکات مهمی که در هنگام استفاده از جکوزی باید در نظر گرفت این است که دمای مطلوب جکوزی گرم ۱۰۴ درجه فارنهایت است و زمان استفاده از آن نیز برای افراد در سنین مختلف متفاوت است و اگر مشاهده شد که فردی در حین استفاده از جکوزی بدحال شد باید سریعاٌ او را به خارج از محیط جکوزی منتقل کرد.

همچنین در پایان استفاده از استخر و سونا و جکوزی باید بدن را کاملاٌ خشک کنیم تا درجه حرارت بدن به حد مطلوب برسد و مایعات فراوانی را برای جبران آب از دست رفته ی بدن نوشید.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است. طراحی استخر شامل طراحی ۳D، ۲D ، طراحی تاسیسات الکتریکال و مکانیکال، طراحی ابنیه استخر به صورت محاسبات مهندسی دقیق و اجرا بر اساس طراحی انجام شده می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *