تاسیسات استخر چیست؟ + همه چیز در مورد تاسیسات استخری

تاسیسات استخر چیست؟

تاسیسات استخر چیست؟

اگر اقدام به ساخت استخر می کنید، باید به فکر تاسیسات استخر نیز باشید. مراحل اجرای تاسیسات استخر بسیار مهم می باشد. در واقع باید گفت بخش فنی ساخت استخر معطوف به بخش تاسیسات استخر می شود.

در رسیدن به جواب سوال اینکه تاسیسات استخر چیست؟، باید ابتدا به طرح مباحثی در خصوص اینکه پیمانکار کیست و وظایف آن چیست پرداخت. پیمانکاری که وظیفه انجام فراهم کردن تاسیسات استخر و این بخش از پروژه را برعهده دارد، باید با توجه به شرایط پروژه، مواد و مصالح مرغوب و مناسبی را تهیه نماید و نصب آن ها را شروع کند. آنچه در این مرحله از کار مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر می شود:

 • پمپ آب
 • انواع شیرآلات
 • دستگاه تصفیه آب
 • فیلتر بزرگ
 • لوله های انتقال آب
 • دستگاه هیتر
 • دستگاه اندازه گیری مواد شیمیایی آب
 • دستگاه کلرزنی
 • مخزن اسید
 • پمپ تزریق
 • سیم برق، چراغ و لامپ

همانطور که مشاهده می کنید؛ نصب و اجرای تمام این تجهیزات به تخصص، تجربه و مهارت کافی نیاز دارد. پس انتخاب یک تیم حرفه ای و باتجربه لازم و ضروری است.

هنگامی که برای ساخت استخر مدنظرتان به سراغ شرکت های احداث استخر و جکوزی می روید، مطمئن شوید این مرحله از پروژه نیز توسط شرکت انجام  میگیرد. ضمن اینکه شرح وظایف شرکت ها و حوزه فعالیتشان کاملا در صفحات سایتشان موجود می باشد. پس در این زمینه تحقیق کنید تا با پیمانکاری با سابقه و متخصص وارد همکاری شوید.

مراحل انجام کار هنگام نصب تاسیسات استخر:

در بخش قبل؛ تجهیزات، وسایل و تاسیساتی که برای راه اندازی استخر نیاز دارید ذکر گردید. حال می خواهیم با مراحلی که هر کدام از این تاسیسات به کار گرفته می شوند، آشنا شویم. در ادامه مبحث تاسیسات استخر چیست ، به معرفی تاسیسات استخری و مراحل نصب آن می پردازیم :

مراحل انجام کار هنگام نصب تاسیسات استخر

بخش اول: وسایل و تجهیزاتی هستند که برای سیستم هیدرولیکی یا بخش گردش آب استفاده می شوند. تجهیزاتی شامل: پمپ آب، انواع شیرآلات، دستگاه تصفیه آب، فیلتر و لوله های انتقال آب برای سیستم گردش آب مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه این بخش در تاسیسات استخر، انتقال آب از طریق لوله کشی به داخل استخر است.

ضمن اینکه قبل از رسیدن آب به درون استخر، باید آب موجود در لوله ها از تجهیزاتی مانند: تصفیه و فیلتر عبور کند و سپس به استخر برسد. همچنین باید آب درون استخر مجدد به لوله ها برگشته و تصفیه شود و دوباره به داخل استخر باز گردد. این سیستم چرخش آب به دلیل مواد زائدی است که هنگام شنا با آب مخلوط می شود. هر چه تعداد شناگران بیشتر باشد، دفعات چرخش آب نیز بیشتر خواهد بود.

بخش دوم: در این مرحله تاسیسات استخر مربوط به راه اندازی و نصب دستگاه هایی می شود که وظیفه اندازه گیری ترکیبات شیمیایی آب استخر را برعهده دارند. این بخش در تاسیسات استخر خیلی مهم می باشد. به خصوص در استخر های عمومی.

البته برخی از افراد برای این بخش نیز هزینه می کنند و در استخر خانگی خود نیز، اقدام به نصب چنین دستگاه هایی میکنند. ولی وجود این تجهیزات برای مجموعه های آبی و استخر های عمومی الزام بیشتری دارد. تجهیزاتی که در این بخش باید نصب گردد، شامل: دستگاه هیتر، دستگاه اندازه گیری مواد شیمیایی آب، دستگاه کلرزنی، مخزن اسید و پمپ تزریق می شود.

بخش سوم: در ادامه مبحث تاسیسات استخر چیست؟ گفتنی است که در این مرحله باید مهندسان برق اقدامات لازم را جهت روشنایی داخل استخر و محوطه استخر انجام دهند. باتوجه به نوع استخر و جکوزی و نظر کارفرما، تعداد چراغ و لامپ های مورد نیاز تعیین می گردد. سپس مسئولین تاسیسلات استخر اقدام به سیم کشی و نصب چراغ ها و لامپها می کنند.

آیا تاسیسات استخر های مختلف یکسان است؟

تاسیسات استخر تقریبا برای همه ی استخر ها یکسان می‌باشد ولی تفاوت های جزئی نیز وجود دارد. باتوجه به انواع استخرها، برخی از تجهیزاتی که نام برده شد، به شکلی متفاوت نصب و اجرا می‌شوند. در واقع باید گفت نوع نصب و راه اندازی وسایل و تجهیزات بر اساس انواع استخر ها متفاوت است.

به طور مثال در استخر هایی که بالاتر از سطح زمین ساخته می‌شوند، تاسیسات استخر به گونه ای انتخاب و نصب می شوند که با موقعیت و سایر ویژگی های استخر تناسب داشته باشد. زیرا اینگونه استخر ها به گونه ای ساخته می شوند که امکان جا به جایی نیز داشته باشند.

یا در صورتی که استخر شما دارای ابعاد کوچکی باشد و برای یک خانه آپارتمانی ساخته شده باشد، از تجهیزاتی در آن استفاده می شود که فضای کمتری را اشغال کند. آنچه در این زمینه مهم است، انتخاب تاسیسات مناسب، متناسب با استخر می‌باشد.

انتخاب تاسیسات استخر به کاربری استخر ها نیز بستگی دارد. به طور مثال برای استخرهای آموزشی و سرپوشیده، تاسیسات استخر باید به گونه ای باشد تا ضمن آماده سازی استخر، شرایط آموزشی نیز به خوبی اجرا شود. همچنین به دلیل حضور کودکان جهت آموزش شنا، باید سیستم های گرمایشی و سرمایشی استخر به خوبی راه اندازی شود.

در استخرهای تفریحی نیز، تاسیسات استخر تا حدودی متنوع تر می باشد. زیرا برخی وسایل جانبی جهت تفریح و سرگرمی افراد باید در استخر نصب شود. وسایلی مانند سرسره جزو تاسیسات استخر تفریحی محسوب می‌شود.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *