انواع فیلتر شنی استخر

انواع فیلتر شنی استخر

معرفی فیلتر شنی استخر و انواع آن

فیلتر شنی از جمله پر کاربرد ترین و متداول ترین دستگاه های می باشد که جهت فیلتر آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب قصد داریم انواع فیلتر شنی استخر را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید فیلترهای استخر در یک استخر به اندازه کلیه های شما در بدن شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. برای تمیز کردن آب استخر، از بین بردن باکتری ها را کلرین و دیگر ضدعفونی کننده ها انجام می دهند. اما جدا کردن آن ها از آب در نهایت توسط فیلتر استخر انجام می‌شود.

بدون فیلتر آب استخر کدر و پر از ذرات معلق خواهد شد چراکه در این صورت استخر‌ها کاملا ناخوشایند می باشد. توجه داشته باشید بهترین فیلتر استخر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد که فیلتر ها معمولاً در انواع مختلفی وجود دارد.به طور کلی فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتوم استخر وجود دارد که از نظر قیمت و میزان موثر بودن مفید بودن و …  متفاوت می‌باشد.

انواع فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر از جمله پر کاربرد ترین و متداول ترین فیلترهای می‌باشد که امروزه از محبوبیت بالایی در بین استخرداران برخوردار می باشد. اگر شما قصد ندارید هزینه زیادی را خرج کنید همچنین حداقل زمان را برای سرویس و نگهداری فیلتر به خرج دهید بهترین گزینه استفاده از فیلتر شنی می باشد. در این فیلتر ها معمولاً پمپ استخر آب را توسط به سمت اسکیمر می‌کشد و وارد مخزن پر از شن می‌کند.

انواع فیلتر شنی استخر

توجه داشته باشید معمولاً فیلتر شنی استاندارد از سیلیس شماره ۲۰ پر شده است که ذرات معلق بزرگتر مساوی ۲۰ میکرون را از آب جذب خواهد کرد.

بهتر است بدانید استخر های عمومی بزرگ معمولاً از فیلتر شنی استفاده می‌کنند. چرا که دیگر مدل‌های فیلتر سریعتر دچار گرفتگی خواهد شد اما فیلترهای شنی بسیار دیرتر از انواع دیگر دچار گرفتگی می شود.

نکته بسیار مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که اگر دانه های شن را زیر میکروسکوپ بررسی کنید مشاهده خواهید کرد که این دانه های شن از سطح زبر و زاویه دار تشکیل شده است که توسط آن ها ذرات و ناخالصی ها به دام می اندازند. اما بهتر است به تدریج پس از گذر زمان فرسوده شده و در نهایت مثل روز اول نمی‌تواند ناخالصی ها را به دام می‌اندازد که شما شن فیلتر را تعویض نمایید.

اما نکته مهم دیگر در انتخاب فیلتر شنی به عنوان فیلتر استخر می‌باشد. چرا که یک فیلتر شنی تنها می‌تواند ذرات بزرگتر از ۲۰ میکرون را جذب کرده و باکتری های زیر ۲۰ میکرون اگر توسط ضدعفونی کننده ها از بین نرود از فیلتر عبور کرده و در آب استخر شناور باقی خواهد ماند.

بهتر است بدانید فیلتر شنی معمولاً در دو نوع تولید و روانه بازار می شود که عبارتند از:

فیلتر شنی ثقلی

یکی از انواع فیلتر شنی استخر نوع فیلتر شنی ثقلی می باشند. این نوع فیلتر در دو نوع فیلتر شنی کند و فیلتر شنی تند تولید و روانه بازار می‌شود. فیلتر شنی ثقلی کند فیلتری می باشد که مقدار جریان آب در آن به اندازه کم است و امکان تشکیل لایه بیولوژیکی در سطح ماسه را فراهم خواهد کرد. بهتر است بدانید این لایه باعث جذب و جداسازی مواد معلق در آب خواهد شد.

در شرایطی که مقدار متوسط سالانه مواد معلق کمتر از ۱۰ میلی گرم در لیتر می باشد یا حداکثر ۲۵۰ واحد باشد استفاده از فیلتر شنی ثقلی کند توصیه می‌شود.

یکی از روش های متداول فیلتر کردن آب استفاده از فیلترهای شنی ثقلی تند می باشد. در این فیلترها آب زلال که مقداری کدر است از فیلترهای شنی عبور داده شده و قدرت آن به کمتر از یک فایل جکسون کاهش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید مصالح فیلتر ماسه ای از جنس سنگ سیلیس با درجه خلوص ۹۸ درصد خواهد بود.

انواع فیلترشنی

فیلتر شنی تحت فشار

بهتر است بدانید فیلتر شنی تحت فشار دارای دریچه مناسب برای وارد کردن شن و همچنین بازدید یا خارج کردن در مواقع لازم می باشد. این فیلتر ها معمولاً از یک شیر آب ورودی، شیر خروجی آب، صاف شیر، ورود آب شستشو، شیر تخلیه و خروج آب شستشو و … تشکیل می‌شود. در بالاترین نقطه صافی یک شیر تخلیه هوا تعبیه شده است که امکان دارد به صورت خودکار وارد عمل شود. علاوه بر وسایل بالای صافی امکان دارد دارای فشار سنج و کنتور آب و همچنین دستگاه سنجش افت نیز باشد.

توجه داشته باشید فیلتر شنی تحت فشار از محفظه بسته و معمولا فلزی و فایبرگلاس تشکیل شده است که در مقابل فیلتر شنی با بدنی بتنی و فلزی تولید و روانه بازار می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت انواع فیلتر شنی استخر از نظر جنس بدنه به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که به شرح زیر می باشد:

فیلتر شنی گالوانیزه

برای جلوگیری از زنگ زدگی و همچنین افزایش طول عمر فیلتر شنی معمولا از ورق های گالوانیزه برای ساخت مخزن این دستگاه استفاده می‌شود. فیلتر فولادی گالوانیزه پوشیده شده از فلز روی می باشد که در ضخامت های مناسب روی سطح فولاد قرار دارد و نسبت به زنگ زدگی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

توجه داشته باشید تولید و ساخت فیلتر شنی گالوانیزه و فیلتر شنی فولادی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. استاندارد و ابعاد خروجی حجم سیلیس و تعداد نازل ها همگی در گالوانیزه و فیلتر شنی فولادی به یکسان می باشند. تنها تفاوت آن ها در جنس بدنه ی و نوع پوشش داخلی و خارجی دستگاه می باشد که باعث می شود تا مقداری از لایه فلز از بین رفته و در نقطه جوش کاری می شود که باید توسط رنگ اپوکسی ضد زنگ سطح ان پوشیده شود.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار است این است که ابعاد فیلتر شنی گالوانیزه باید طبق استاندارد باشد. تغییر ارتفاع قطر نیز باید طبق استاندارد این صورت پذیرد تا سطح تماس فیلتراسیون مورد نظر را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد. تغییر در ابعاد فیلتر شنی خارج از استاندارد کیفیت دستگاه را پایین آورده و همچنین هزینه های بالاتری را به همراه دارد.

از دیگر انواع فیلتر شنی در جنس بدنه می توان به فیلتر شنی فولادی سیاه، فیلتر شنی فایبرگلاس و فیلتر شنی Hdpe اشاره کرد.

توجه داشته باشید شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید انواع فیلترهای شنی را از طریق وب‌سایت  https://estakhrino.com/ تهیه کرده و از آن بهره مند شوید. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره جهت طراحی، تعمیر و شستشوی و تعویض فیلتر شنی و … از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان استخرینو در تماس باشید.

انواع فیلتر شنی کدامند؟

فیلتر شنی ثقلی، فیلتر شنی تحت فشار

انواع فیلتر شنی از نظر جنس بدنه کدامند؟

فیلتر شنی گالوانیزه، فیلتر شنی فولادی سیاه، فیلتر شنی فایبرگلاس، فیلتر شنی Hdpe

کاربرد ترین فیلتر برای فیلتر های استخر کدامند؟

فیلتر شنی از جمله پرکاربرد ترین و متداول ترین فیلتر برای استخر ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *