استخر بدون موتورخانه + هر آنچه باید درخصوص موتورخانه استخر بدانید

استخر بدون موتورخانه

استخر بدون موتورخانه نمی تواند باشد!

موتورخانه برای استخر حکم قلب را دارد. در دنیای امروز، استخر بدون موتورخانه نمی‌‌تواند پاسخگوی نیازهای شناگران باشد. حال چرا موتورخانه برای استخر اینقدر مهم است؟ زیرا سیستم گرمایشی و سرمایشی استخر توسط موتورخانه تامین می‌گردد.

اگر به آیین نامه و ضوابط بهداشتی استخرها مراجعه کنید، خواهید دید آب استخر باید در دمای خاصی قرار داشته باشد. این دمای استاندارد از سوی سازمان بهداشت تعیین گردیده و باید توسط مسئولان استخرها رعایت شود. موتورخانه برای استخر و تجهیزاتی که درون آن است، وظیفه کنترل دمای آب را برعهده دارند.

البته این فقط یکی از وظایف موتورخانه است. تصفیه آب نیز از دیگر وظایف مهم موتورخانه برای استخر محسوب می‌شود. آب ورودی به استخر چه آب شهری و چه آب چاه باشد، باید وارد موتورخانه شده و تصفیه گردد. استخر بدون موتورخانه آنگونه که باید نمی‌تواند شرایط استاندارد شنا را برای شناگران در استخر فراهم آورد.

علاوه بر درجه حرارت آب و تصفیه آب استخر، میزان دمای محیط نیز بسیار مهم می باشد. مسئولیت تهویه هوا و مناسب نگه داشتن دما و رطوبت فضای استخر بر عهده موتورخانه است. تمام این موارد و وظایف ذکر شده در یک استخر باید فراهم و رعایت شود.

در صورتی که استخر بدون موتورخانه باشد و از تجهیزات ساده و ابتدایی برای گرمایش استفاده نماید، شناگران از محیط و آب استخر راضی نخواهند بود. آنچه در گذشته وظیفه موتورخانه را برعهده داشته: لوله کشی های آب سرد ورودی ، فاضلاب و لوله های تخلیه شونده بوده اند. اما امروزه با تجهیزات و سیستم های جدیدی که در موتورخانه ها تعبیه می شود، شرایط استخرها بسیار بهتر شده است.

انواع موتورخانه برای استخر:

راه اندازی موتورخانه برای استخر بستگی به نوع استخر دارد. یک تقسیم بندی کلی از استخرها وجود دارد، شامل: استخر رو باز و استخر سرپوشیده. با توجه به این دسته بندی باید گفت که تجهیزات موتورخانه به صورت سیستم های گرمایشی و سرمایشی طبقه بندی می شود.

آنچه برای همه ی استخرها یکسان است، سیستم تصفیه و گرمایش آب است. اما در صورتی که موتور خانه را برای استخری سر پوشیده می خواهید، باید سیستم گرمایشی، سرمایشی و تهویه محیط را نیز در نظر بگیرید.

تدارک این موارد درون موتورخانه لازم است و موجب بهبود شرایط استخر و کیفیت تفریح شناگران می شود. زیرا هر چه شناگران از دما و رطوبت محیط استخر راضی تر باشند و همچنین دما و کیفیت اب نیز مطلوب باشد، رضایتشان از استخر افزایش می یابد و سلامت شان نیز تامین می گردد.

یک نمونه موتورخانه استخر

با بخش های مختلف موتورخانه برای استخر آشنا شوید:

وقتی تدارک موتورخانه برای استخر تان را فراهم کردید و پیمانکاران و افراد متخصص کار خود را شروع کردند، در نهایت موتورخانه استخر باید دارای بخش های زیر باشد:

 •  بخش اول: واحد گرمایش
 •     بخش دوم: تصفیه آب
 •     بخش سوم: پمپاژ

سه بخشی که ذکر گردید، جزء بخش های کلی موتورخانه استخر هستند. اما اجزای جزئی تر موتورخانه برای استخر شامل موارد زیر می شود:

 

 • دیگ بخار
 • دیگ آبگرم
 • سختی گیر
 • فیلتر شنی
 • مبدل حرارتی
 • منبع کویل دار
 • موگیر
 • پمپ
 • شیرآلات و اتصالات

اجزایی که نام برده شد، هر کدام وظیفه ای دارند تا تمام استاندارد های آب و دمای استخر برای شناگران فراهم شود. توجه داشته باشید استخر بدون موتورخانه به راحتی قابل تشخیص است. زیرا سیستم های لوله کشی ابتدایی و قدیمی به اندازه تجهیزات موتورخانه نمی توانند گرمایش و سرمایش لازم را برای استخر فراهم کنند.

فضای مناسب جهت احداث موتورخانه:

همانطور که هر یک از بخش های استخر مانند: سالن استخر، استخر شنا، جکوزی، سونا بخار، سونا خشک، حوضچه آب سرد، ورودی، رختکن، دوش ها و دستشویی ها باید در قسمت های مناسبی ساخته شوند، موتورخانه نیز باید در جایی امن راه اندازی گردد. در این بخش به مواردی می پردازیم که برای اجرای موتورخانه ضروری هستند:

دسترسی به موتورخانه: جایی که برای راه اندازی موتورخانه تعیین می شود باید فقط برای پرسنل استخر قابل دسترسی باشد.

امنیت: امنیت موتورخانه برای استخر بسیار مهم است. زیرا هر اتفاقی در موتورخانه رخ دهد بر روی شرایط استخر نیز تاثیر می گذارد. پس امن ترین جای ساختمان باید برای موتورخانه در نظر گرفته شود.

خطرات احتمالی: درون موتورخانه باید عاری از هرگونه وسیله آتش زا باشد. از نگهداری هرگونه ماده شیمیایی درون موتورخانه جلوگیری نمایید و از این فضا به عنوان انبار استفاده نکنید.

تهویه: فضای موتورخانه به تهویه مناسب نیاز دارد. زیرا بسیاری از اقلام برقی به دمای هوا و رطوبت فضای موتورخانه وابسته هستند. در صورتی که وضعیت دمای موتورخانه تغییر یابد احتمال قطعی برق یا خطرات دیگر وجود دارد.

تجهیزات ایمنی: سیستم هایی مانند: ردیاب های گاز کلر ، ردیاب های آتش سوزی و دود، باید در فضای موتورخانه تعبیه شوند. نوع برنامه ریزی و سلامت این سیستم ها بر روی سلامت تمام ساختمان و حفظ جان شناگران و پرسنل اثرگذار می باشد.

مراقبت و بررسی: لازم است ماهیانه موتورخانه و تمام اجزای آن کنترل و بررسی شود. در صورتی که نقصی وجود داشت؛ حتما پیگیری گردد.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *