ضوابط طراحی استخر خانگی چیست؟ + آیین نامه طراحی استخر

آیین نامه طراحی استخر

طراحی استخر خانگی

طراحی استخر خانگی توسط پیمانکاران مجرب انجام می گیرد. به عبارتی ساخت استخر برای هر کسی مقدور نیست و اصول خاص خود را دارد. قبل از درخواست برای احداث استخر، بهتر است نسبت به ضوابط طراحی استخر خانگی اطلاع یابید.

همچنین از پیمانکارانی استفاده نمایید تا پایبند به این ضوابط هستند. ساخت و طراحی استخر خانگی امروزه به میزان زیادی مورد توجه قرار گرفته و عموما خانواده ها برای فراهم نمودن شرایط سرگرمی و تفریح فرزندان شان اقدام به احداث استخر می نمایند.

ضوابط طراحی استخر خانگی کدامند؟

اولین موردی که باید لحاظ شود و قبل از ساخت استخر به آن نیاز داریم، محوطه ای است که می خواهیم استخر را در آن ایجاد کنیم. البته منظور از محوطه، لزوما زمینی رو باز نیست. بلکه مقصود همان فضایی است که جهت احداث استخر مناسب می دانید.

امروزه در خانه های آپارتمانی نیز اقدام به ساخت استخر می نمایند. اما باید توجه داشت، فضایی که برای استخر در نظر گرفته می شود توسط پیمانکاران تایید گردد و در واقع منزل شما باید فضای کافی برای طراحی و ساخت استخر داشته باشد.

دومین موردی که حتما باید توجه شود، ابعاد استخر می باشد. معمولا استخر ها را به شکل مستطیل می سازند و این شکل هندسی، متداول ترین نوع استخر است. به همین خاطر استانداردی برای ابعاد استخر ها وجود دارد.

طول استاندارد استخر ها که در طراحی استخر خانگی باید رعایت شود، بین ۱۲.۵ تا ۵۰ متر ذکر شده است. به عبارتی هر چه فضای منزل شما برای احداث استخر بزرگتر باشد، طول استخر شما به ۵۰ متر نزدیک تر است. هر چه فضای تان کوچکتر باشد، طول استخرتان هم کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است، طول استخر های آپارتمانی ۱۲.۵ و گاهی کمتر نیز تعیین می شود.

ضوابط طراحی استخر خانگی کدامند؟

از دیگر ضوابط طراحی استخر خانگی، به جز اندازه طول استخر، باید عرض و عمق استخر نیز اندازه استاندارد داشته باشد.

عرض استخر ها در خانه های ویلایی بین ۱۰ الی ۵۰ متر می باشد و برای خانه های آپارتمانی به ۳ الی ۶ متر می رسد. عمق استخر های خانگی باید یک الی دو متر باشد مگر اینکه طول و عرض استخر شما ۵۰*۵۰ بوده و به منظور شنای حرفه ای و شیرجه زدن، اقدام به ساخت استخر کرده باشید. در این صورت شما می توانید از پیمانکار خواسته تا عمق استخر را از ۳ الی ۶ متر افزایش دهد.

سومین مورد در زمینه ضوابط طراحی استخر خانگی، موقعیت آن است. طبق استاندارد ها، آن محوطه یا فضایی که برای ساختن استخر انتخاب می کنید باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • زاویه دید: استخر منزل شما باید در قسمتی از خانه باشد که از آشپزخانه و یا اتاق پذیرایی و نشیمن کاملا رویت شود. این امر به دلیل حفظ سلامتی کودکان در نظر گرفته شده است.
  • باد: اگر استخر شما در فضایی باز احداث خواهد شد، باید حتما در برابر باد حفاظ داشته باشد.
  • عدم وجود درخت اطراف استخر: به منظور نگهداری استخر و تمیز ماندن آب موجود در آن، در اطراف استخر نباید درختان و بوته‌ هایی وجود داشته باشد که برگ شان درون استخر بیفتد.
  • حاشیه استخر: در استخر های مسکونی برای راحتی تردد در اطراف استخر باید دو متر حاشیه در نظر گرفته شود.
  • زاویه تابش خورشید: اگر استخر شما در فضایی رو باز قرار دارد، بهتر است زاویه تابش خورشید به روی استخر باشد. در این صورت آب استخر در طول روز گرم شده و از هدر رفتن انرژی به منظور افزایش دمای آب استخر، جلوگیری می شود.

چهارمین قانون که باید هنگام ساختن استخر رعایت شود، شکل آن است. در برخی از خانه ها برای طراحی و دیزاین منزل از اشکال خاص برای احداث استخر استفاده می شود. هرچند این نوع استخر ها زیبایی جذاب و منحصر به فردی به خانه می بخشند، اما برای سیستم گردش آب مشکلاتی ایجاد می کنند. همچنین به صرفه نیز نیستند.

پنجمین و آخرین مورد ، حفظ ایمنی در استخر است. این موضوع باید از اولین لحظه که ساختن استخر آغاز می شود، رعایت گردد. هر چه ساختن استخر اصولی تر انجام شود، ایمنی استخر افزایش می یابد.

آیین نامه طراحی استخر

براساس فرم آئین نامه مقررات بهداشتی استخرهای شنا، موارد بسیار زیادی باید هنگام طراحی و استفاده از استخر، رعایت شود.

طبق ماده ۱۶ آیین نامه، کف محوطه ای که برای احداث استخر انتخاب می شود، باید:

  •  از جنس مقاوم، صاف، بدون درز و شکاف و قابل شستشو باشد.
  •  دارای کف شور به تعداد مورد نیاز، مجهز به شتر گلو بوده و نصب توری ریز روی آن الزامیست.
  • دارای شیب مناسب بطرف کف شوی فاضلاب رو باشد.
  • بر اساس ماده ۱۷ نیز، دیوار ساختمان باید از کف تا سقف از مصالح مقاوم بوده و طوری باشد که از ورود حشرات و جوندگان جلوگیری بعمل آورد.
  • همچنین با توجه به ماده ۶۳ آیین نامه، وضعیت ساختمانی و شیب بندی موج شکن و سرریز استخر باید به نحوی باشد که مانع برگشت آب به داخل استخر شود.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *