ارزیابی شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرهای شنا

شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرها کدامند؟

اهمیت شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرهای شنا

شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرها یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در استخرهای عمومی بررسی شود. زیرا براساس این شاخص ها، سلامت شناگران تضمین خواهد شد. حال اگر این موضوع مورد بی توجهی واقع شود، تبعات زیادی خواهد داشت. مهم ترین و اولین نتیجه بی توجهی به شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب، بیماری شناگران است.

برخی از این بیماری ها مسری بوده و موجب می شود حتی کسانی که در استخر شنا نکرده اند، به آن بیماری مبتلا شوند. بیماری هایی مثل: کونژکتیویت، خارش پای شناگران، امراض پوستی، بیماریهای تیفوئید، تراخم و بیماریهای قارچی از طریق عدم توجه به شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرهای شنا بروز می کنند.

اگر بخواهیم اهمیت بررسی شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب را به لحاظ مالی نیز ارزیابی کنیم، این موضوع برای متولی و صاحبان استخر نیز گران تمام خواهد شد. زیرا در صورت بیماری شناگران و ثابت شدن این موضوع که به دلیل عدم رعایت شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب این مشکل پیش آمده است، مقامات مربوطه اقدام به پلمپ استخر نموده و خسارت های مالی متوجه شما خواهد بود.

پس به این ترتیب نسبت به کیفیت آب استخرهای شنا، توجه لازم داشته باشید. استفاده از استخر به عنوان یک سرگرمی و ورزش برای بسیاری از خانواده ها مقبول است. با رعایت نکات بیان شده در این مطلب، استفاده از استخر های عمومی به عنوان تفریحی سالم در بین خانواده ها دائمی خواهد شد.

شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرهای شنا کدامند؟

شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب شامل موارد متعددی می شود. مانند: میزان شاخص های pH، دما و کلر آزاد باقیمانده در محل نمونه برداری و میزان شاخص های کدورت و قلیائیت، میزان کلیفرم ها، کلیفرم مدفوعی، استرپتوکوکوس و سودوموناس آئروژینوزا.

در کنار عوامل ذکر شده، شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب تحت تاثیر نحوه شست و شوی استخر ها نیز هستند. زیرا اگر استخر ها به خوبی و با دقت شسته نشوند، امکان باقی ماندن میکروب، جلبک، باکتری و عواملی که موجب انتقال بیماری ها می شود؛ بسیار زیاد خواهد بود. بهتر است استخر ها با مواد شست و شوی باکیفیت و با برس و فرچه های مخصوص شسته شوند تا بعد از پر کردن مجدد استخر ها، آب تمیزِ داخل استخر آلوده نشود.

گند زدایی از دیگر مواردی است که باید در استخر ها توسط مواد گندزدا انجام شود. استفاده از این ماده به شفافیت آب کمک می کند. اکسیداسیون باقی مانده در آب، از جمله عواملی است که اندازه گیری آن میزان استفاده از گندزدا در آب استخر را نشان می دهد.

استخری که شاخص های بهداشتی در آن رعایت نشده است

عوامل موثر بر شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرها:

ارزیابی شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرهای شنا تحت تاثیر عوامل بسیاری است. برخی از این عوامل بر عهده مسئولان استخرهای شنا هستند. برخی دیگر نیز به دلیل عدم رعایت شناگران ایجاد می شود. میزان کلر، مواد ضدعفونی کننده و PH بر عهده مسئولان استخرها می باشد.

این موارد حتما باید بررسی شده و قبل از حضور شناگران به آنها توجه شود. به طور مثال باید در میزان کلر دقت کنند. اندازه گیری کلر آب توسط دستگاه‌ های کلرسنج انجام می شود که لازم است در صورت مهیا بودن شرایط یک نمونه از آن خریداری شود و به صورت مقطعی از آن استفاده نمایند. در غیر این صورت باید آب استخر را به آزمایشگاه فرستاده تا میزان کلر باقیمانده و PH آن اندازه گیری شود.

اگر میزان کلر باقیمانده آزاد در آب استخر از حد استاندارد کمتر باشد، موجب کدر شدن آب می شود. این امر به رشد جلبک ها و میکروارگانیسم ها کمک کرده و باعث آلودگی بیشتر در استخر می گردد.

شناگران نیز بر شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب استخرها تاثیر دارند. رعایت نکات زیر باعث می شود کاهش کیفیت آب استخرها به حداقل برسد:

  • الزام استفاده از سرویس های بهداشتی برای کودکان قبل از ورود به استخر
  • گرفتن دوش برای همه قبل از ورود به استخر
  • شستن بدن بعد از شنا کردن
  • قرار دادن پاها در حوضچه ضد عفونی کننده به مدت ۳۰ ثانیه قبل از وارد شدن به استخر
  • عدم استفاده از مواد آرایشی قبل از شنا زیرا ترکیب این مواد با آب استخر ، کیفیت آب استخر را کاهش می دهد.

همچنین افرادی که دارای بیماری های پوستی یا مسری مانند سرماخوردگی هستند، بهتر است از آمدن به استخر خودداری نمایند تا سلامت سایر شناگران حفظ شود.

نکته آخر:

برخی از فاکتورهایی که برای تعیین کیفیت آب استخر ها باید بررسی شوند، فاکتورهای خاصی هستند که تنها با آزمایش کردن آن ها در آزمایشگاه مقدور است. یعنی حتما باید از آب نمونه برداری شود تا میزان استاندارد بودن شاخص ها مشخص گردد.

مطمئنا این موضوع توسط مسئولان استخر ها پیگیری نخواهد شد. اما آنچه قابل اجرا است که می تواند به پاکیزگی استخر ها و سلامتی شناگران کمک کند، توصیه های ذکر شده در قسمت بالا است

اگر به میزان درست و در زمان های مشخص کلر و مواد ضدعفونی کننده به آب استخر اضافه شود و افراد نیز نکات ذکر شده را رعایت کنند، مطمئنا شاخص‌های بهداشتی کیفیت آب در حالت استاندارد خواهد ماند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *