الزامات عمومی و مقررات بهداشتی استخرهای شنا

الزامات استخرهای شنا

پیش از ساخت استخر باید به خوبی در مورد برخی از الزامات عمومی و مقررات بهداشتی استخرهای شنا آشنایی لازم را به دست آورید. در واقع بهتر است به خوبی بدانید که جهت نگهداری از استخر باید به خوبی این الزامات را بشناسید تا با رعایت کردن آنها تجربه شنا لذت بخشی داشته باشید.

کودکان و بزرگسالان هر یک به خوبی قادر هستند با رعایت کردن این الزامات تجربه شنای لذت بخشی را درون استخر شنا داشته باشید. هر یک از طراحان استخر به خوبی این الزامات را رعایت می کنند تا استخر به بهترین نحو ممکن طراحی شود. برخی از اصلی ترین و مهمترین این الزامات را که شما باید به خوبی بشناسید و با آنها آشنایی داشته باشید را در ادامه بیان می کنیم.

الزامات عمومی و مقررات بهداشتی استخرهای شنا

آشنایی با الزامات عمومی و مقررات بهداشتی استخرهای شنا

برخی از مهمترین الزاماتی که مربوط به ساخت استخر و نگهداری از استخر می باشد و شما باید زمان طراحی استخرهای شنا با آنها آشنایی داشته باشید عبارت است از :

  1. قوانین و کدهای محلی ساخت استخر :

– در محوطه استخر به هیچ عنوان نباید از تخته غواصی و نردبان ها استفاده شود، همچنین استفاده از از مواد و مصالح لغزنده هم جایز نمی باشد.

– پلکانی که نردبان استخر دارد باید حداقل هشت سانتی متر پهنا برایش طراحی شود.

– نردبان استخر هم نیاز است که در هر دو سمت دستگیره ای برای راحتی شناگران داشته باشد. دستگیره های نربان به اندازه کافی نیاز است که کوچک باشد تا کودکان هم بتوانند آن را به راحتی در دست بگیرند. در هر دو طرف استخر که به انتها می رسد باید یک نردبان طراحی شود.

– تجهیزات الکتریکی که درون استخر وجود دارد باید بر اساس قوانین ایمنی محلی به وسیله یک برقکار مربوط به ضوابط استخر نصب گردد.

– به  وسیله مشورت با بهترین طراحان استخر و بکارگیری پیمانکارانی مجرب که در زمینه ساخت استخر تخصص دارند باید مطمئن شوید که عمق استخر برای قرار دادن یک تخته شیرجه یا سرسره کافی می باشد.

سرسره استخر را باید در قسمت عمیق استخرها نصب کنید. دقت داشته باشید که هرگز این بخش و تجهیزات استخر را در قسمت کم عمق نباید نصب کنید.

– در اطراف دو طرف استخرهای شنا نیاز است که حداقل ۱۲۰ سانتی متر ارتفاع حصار قرار دهید.  این حصار باید همراه یک درب قفل شونده باشد که برای مراقبت از کودکان زمان نظارت مستقیم باید آن را طراحی کنند.

حصار استخر باید به گونه ای ساخته شود تا بالا رفتن از آن مشکل به وجود نیاورد. مبلمان و درختانی که در کنار استخر طراحی کرده اید باید به اندازه کافی نزدیک استخر باشد تا کودکان به راحتی بتوانند از این حصار عبور نمایند.

  1. قوانین مربوط به عمق آب :

برخی از مهمترین قوانینی که مربوط به عمق سازی آب استخر می باشد و شما باید به آن دقت نمایید عبارت است از :

الزامات استخرهای شنا

– استخرهایی که سرپوشیده هستند باید ریل های محکم در اطراف محوطه استخر داشته باشند. روی سطوحی که  تیز است را باید به وسیله پوشش های پلاستیکی محافظ به خوبی بپوشانید. پوشاندن آنها باید به گونه ای باشد که اطمینان حاصل نمایید در صورت اصابت به آنها صدمات خطرناکی به افراد وارد نمی شود.

نردبانی که برای دسترسی به عرشه طراحی می شود باید محکم و بدون پیچ و مهره های اضافی باشد، دیگر لبه های تیز هم برای آن نباید طراحی شود.

– استخر و تجهیزات استخر را باید به صورت دوره ای از نظر پاکیزگی و نگهداری به خوبی بررسی کنید. تمامی لبه های تیز و پیچ و مهره های استخر که دارای لبه های تیز هستند را باید به خوبی پوشش دهید.

زمان ساخت استخر از نردبان هایی که مقاوم هستند در برابر خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند استفاده کنید. در صورت نردبان خراب یا شکسته درون استخر باید آن را تعویض نمایید.

– در کمترین زمان باید به کودکان آموزش شنا دهید تا به خوبی قادر باشند در بخش عمیق استخر هم به خوبی شنا کنند.

– همچنین زمانی که استخر در حال استفاده می باشد، باید مراقب بزرگسالان نیز باشید تا آنها به خوبی شنا کنند و در بخش عمیق الزامات مربوطه را رعایت نمایند.

– هیچ فردی نباید در استخرهای شنا عمومی به تنهایی نباید شنا کند.

– کودکان را باید در برابر خطرات بی احتیاطی که در استخرها به وجود می آید بتوانید به خوبی آموزش دهید.

– هیچ فردی را نباید بدون آمادگی به سمت عمیق استخر هل دهید.

– زمانی که از سرسره آبی استفاده می شود ابتدا باید با پا وارد شوید.

– پیش  از پریدن در آب و یا استفاده از کردن از سرسره آبی، مطمئن گردید که شناگران دیگری در مسیر شما قرار نگرفته اند.

– دستگاه هایی که مربوط به نجات شناگران می باشد و وسیله های کمک های اولیه را باید در نزدیکی استخرهای شنا نگه دارید.

– در مواردی که اورژانسی می باشد باید به خوبی کودکان را آموزش دهید که چه اقداماتی انجام دهند. . وجود زنگ هشدار درون استخر یک ایده خوب می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *