آزمایش میکروبی آب استخر چگونه است ؟ + استاندارد آب استخر

آزمایش میکروبی آب استخر

از آنجایی که درون استخرهای شنا افراد زیادی شنا می کنند باید بعد از مدتی آب استخر را از نظر میکروب شناسی به خوبی آزمایش کنید تا میکروب های درونی استخر را از بین ببرید. در واقع شما باید به خوبی بدانید که نگهداری از استخر بعد از ساخت استخر اهمیت بسیار زیادی دارد.

اینکه آب درون استخر همیشه تمیز باشد بسیار مهم است و شما هم باید به این مسئله دقت زیادی داشته باشید.  برای گندزدایی آب درونی استخر باید آزمایش های میکروب شناسی متنوعی را درون استخر اجرا نمایید.

برخی از اصلی ترین و مهمترین استانداردهای که برای میکروب شناسی آب درون استخر به کار گرفته می شود را باید بشناسید تا بتوانید با شناخت آنها آزمایش های میکروب شناسی را برای آب استخر  اجرا نمایید.

استخر شنا به این دلیل که مورد استفاده افراد زیادی در رده های سنی متنوع و جنسیتهای مختلف قرار می‌گیرد، همیشه به مراقبت های ویژه و خاصی نیاز دارد دارد. اگر منبع تأمین کننده آب درونی استخر به طور کامل سالم باشد هم باید بدانید که ورود مقادیر کمی از  باکتری های بیماری زا به وسیله شناگران ممکن است موجب انتقال بیماری به دیگر افراد شود.

آزمایش میکروبی آب استخر

استاندارد آب استخر چیست ؟

برخی از پارامترهای بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی و … که کیفیت آب استخر را نشان می دهد و شما باید برای آزمایش میکروب شناسی این استانداردها را بشناسید عبارت است از :

  1. پی اچ :

پی اچ درون آب استخر باید بین تا تا ۸ باشد که این درجه اگر تغییر کند موجب عوارضی برای شناگران خواهد شد. سوزش و تحریک چشم شناگران یکی از اصلی ترین اثرات پایین بودن PH آب درون استخر می باشد.

اگر شما مقدار کمی کلر را برای گندزدایی آب درون استخر استفاده کنید ممکن است آب درون استخر کدر شود. در واقع باید بدانید بالا بودن میزان پی اچ درون آب موجب کدر شدن آن می گردد و باید به خوبی این مسئله مهم را در نظر داشته باشید.

  1. دما :

در استخرهایی که سرپوشیده هستند باید بدانید کنترل دمای آب درونی استخر اهمیت بسیار زیادی دارد. توصیه می‌ گردد دمای هوای استخرهای سرپوشیده حدود ۳ درجه گرمتر از دمای آب درونی استخرهای سرباز باشد.

دمای آب اعلام شده برای استفاده بیشتر شناگران ۲۷ درجه است.  درجه مطلوب درون استخر ۲۴-۲۳ است. همچنین باید بدانید در وضعیت بسیار مطلوب ۲۸-۲۶ درجه سانتیگراد دمای استاندارد می باشد.

  1. کدورت :

یکی از مهمترین ویژگی های ظاهری که آب درون استخر دارد کدورت آن می باشد. جنبه های متنوعی برای کدروت آب وجود دارد که باید به خوبی آنها را بررسی کنید و بشناسید. برخی از جوانب و جنبه های کدورت آب عبارت است از :

–  عدم وجود داشتن ذرات معلق که آنها  مانع تماس مستقیم و مناسب برای گندزدایی میکروب ها می شوند. این عامل را باید درون استخرها فراهم نمایید.

– ایجاد کردن شرایط دلپذیر، مطلوب و خوشایند درون آب استخر همراه با جنبه‌ های زیبایی برای شناگران از دیگر موارد حائز اهمیت جهت از بین بردن کدورت آب می باشد.

– شفافیت آب درونی استخر باید به گونه ای باشد که یک صفحه سیاه و سفید به اندازه ۱۵ سانتیمتر در عمیق‌ترین بخش استخر به راحتی توسط افراد دیده شود.

شما با شناخت این عوامل و نکات به خوبی قادر خواهید بود که آزمایش میکروب شناسی را انجام دهید و به وسیله این آزمایش ها هر یک از جوانب بیماری و گندزدایی آب را تشخیص دهید.

آزمایش میکروبی آب استخر

آزمایش میکروب شناسی درون آب استخر چگونه است ؟

کیفیت میکروبی آب درون استخرهای شنا یکی از مهمترین عوامل در استفاده سالم از استخرهای شنا به شمار می رود. بیشتر میکروب هایی که در آب درونی استخر پیدا می ‌شوند خطرناک نیستند. علاوه بر این شما باید به خوبی بدانید که در فرآیند گندزدایی آب درون استخر و از بین بردن میکروب ها  تمامی میکروارگانیسم ‌های آب درون استخر نابود می گردند.

مسئله اصلی که آلودگی ثانویه آب درون استخر را به دنبال دارد ناشی از تماس ترشحات دهان و بینی می باشد. البته که باید بدانید از آلودگی های پوست هم نمی توانیم غافل شویم، چرا که این مسئله هم در آلودگی آب درونی استخر اهمی بسیار زیادی دارد.

برای گند زدایی و آزمایش میکروب شناسی آب هر یک از انواع استخرهای شنا روش های متنوعی مانند استفاده کردن از کلر، ید، برم، لامپ‌های اشعه ماوراء بنفش و سیانورات‌ های کلره و …. استفاده می گردد.

در استانداردهای ملی که برای گند زدایی آب درون استخر به کار برده می باشد عدد ۱۱۲۰۳ اهمیت دارد و  استاندارد ملی ۹۴۱۲ هم باید بدانید کیفیت آب هر یک از استخرهای شنا را مورد مطالعه قرار می دهد.

تنها به وسیله آزمایش میکروبی آب استخر ممکن است مشخص گردد که کیفیت آب یک استخر چگونه می باشد. آب موجود در هر یک از انواع استخرهای شنا از نظر میکروبی باید ویژگی ها و خصوصیات خاصی داشته باشد.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *