تأسیسات استخر شنا

آیا استخر و جکوزی نیاز به بازسازی دارد؟

استخر شنا یک مجموعه کامل از تأسیسات را تشکیل می‌دهد که موتورخانه‌ها در رأس آن می‌باشند و در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم. هموستازی در میان اجزای تشکیل دهنده استخر از اهمیت بالایی برخوردار است بدان معنا که اگر در یک سیستم استخر مشکل به وجود آید، تمام آن دچار بی‌نظمی خواهد شد. منظور از تأسیسات استخر شنا چیست؟ در این مقاله، پرسش مطرح‌شده را به طور کامل پاسخ می‌دهیم.

تأسیسات استخر شنا

تهویه استخر شنا: از مهم ترین بخش‌های مربوط به تأسیسات استخر می‌توان به بخش تهویه استخر اشاره کرد. توجه داشته باشید که این بخش مربوط به استخرهای سرپوشیده‌است و استخرهای سرباز به علت داشتن محیط باز نیازی به تهویه هوا ندارند‌ و هوا در گردش است.

سیستم تهویه استخرها درجه حرارت مطلوبی ایجاد می‌کند و رطوبت را به حد نساب می‌رساند. اگر رطوبت بیش از حد باشد به پوست آسیب می‌رساند و  خفگی ایجاد می‌کند. دراستخرها ناجی‌ها به خوبی افزایش رطوبت را درک می‌کنند زیرا مدت زمان زیادی را در استخر صرف می‌کنند.

تأسیسات استخر شنا

موتورخانه‌ها

سیستم موتورخانه‌های استخر در صورت روباز یا سرپوشیده بودن استخر تفاوت دارد. در استخرهای سرباز نیازی به تنظیم سرمایش و گرمایش نیست. این امر برای استخرهای سرپوشیده صادق نیست و موتورخانه‌ها باید دمای مناسب را تنظیم کنند.

هرساله هزینه‌های زیادی جهت نگهداری، تعمییرات و لوله‌های آسیب‌دیده استخرها می‌گردد.  موتورخانه خود سه بخش اصلی دارند که شامل گرمایش، تصفیه آب و پمپاژ می‌باشد. نکته مهم این است که جهت شناخت موتورخانه‌ها باید تمامی زیرمجموعه‌های آن را بشناسید.

در چند سال اخیر شیوه‌های ساخت تأسیسات استخر شنا تفاوت‌هایی کرده و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه‌شده است.  دیگ آبگرم، دیگ بخار، سختی‌گیر، فیلتر شنی، مبدل حرارتی، منبع کویل دار، موگیر و پمپ همگی بخشی از تأسیسات موتورخانه‌ها هستند.

پمپ استخر

در بخش تأسیسات، پمپ استخر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نقش مهم و اساسی در تصفیه آب خواهد داشت. اگر پمپاژ صورت نگیرد آب استخر تصفیه نمی‌شود زیرا فیلتر نمی‌شود.

هر سیستم سیرکولاسیون استخر دارای دو عدد فیلتر تصفیه و یک پمپ باشد. مکش آب از طریق اسکیمرهای استخر، آب را از نواحی اطراف مکش می‌کنند.  پمپ باید در مدت زمان مشخصی آب را تعویض کرده تا در زمان مناسب آن را به فیلتر برساند. قطعات اصلی پمپ شامل سه قسمت است. موتور، پروانه، محفظه که مهم‌ترین بخش‌‌های تشکیل دهنده سیستم پمپاژ استخر هستند.

آب استخر

بدون شک اصلی‌ترین پارامتر تأسیسات استخر شنا، آب استخر است. ایجاد آب با دمای مناسب دغدغه‌ تمامی استخرهای عمومی و خصوصی می‌باشد.

میانگین دمای آب استخر با توجه به دمای شهر تأیین می‌گردد که بین ۱۰ الی۲۰ درجه سانتی گراد است.

این آب بایستی قبل از ورود به استخر طی مراحلی سختی گیری شود.  همچنین مواد شیمیایی نظیر کلر باید به آن اضافه گردد تا برای بدن ضرری نداشته باشد و آب را ضدعفونی کند.

قابلیت جذب میکروب‌ها و ویروس‌ها در استخر شنا به شدت بالاست و سلامت فرد در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی به خطر خواهد افتاد. جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید از فیلترهای مناسب و مواد شیمیایی بهره برد.

تجهیزات استخر شنا

تنظیم سختی آب نیز یکی از موارد حیاتی مکانیزم آب استخر محسوب می‌شود.  بخار آب در محیط چگالیده می‌شود و با حل شدن کربن دی اکسید موجب به وجود آمدن اسیدی به نام کربنیک اسید می‌شود. این اسید با قطرات باران مجددا به زمین باز می‌گردد، بعد از عبور ازخاک‌های سطحی به سنگ‌های زیرزمینی مانند سنگ آهک می‌رسند. اسیدهای ضعیف با حل کردن آهک در خود، موجب سخت شدن آب استخر می‌شوند. استخرهای شنا برای مقابله با چنین مشکلی از سختی‌گیر استفاده می‌کنند.

تأسیسات شیمیایی استخر

منظور از تأسیسات شیمیایی استخر، کنترل مواد شیمیایی وغلظت ph  است که تندرستی و صحت افراد را تأمین می‌کند. سیستم کنترل مواد شیمیایی غلظت و میزان کلری که در آب استخر باید وجود داشته باشد را تأیین می‌کند.

اندازه گیری ph آب به صورت اتوماتیک است و سیستم‌هایی که در این بخش فعالیت می‌کنند عبارتند از سیستمی که به شکل اتوماتیک میزان مواد شیمیایی موجود در آب را اندازه گیری و آنالیز می‌کند‌. دستگاه مخصوص کلر زنی، مخزن اسیدی که با یک پمپ اسید را تزریق می‌کند.

هیترها

از مهم‌ترین تأسیسات استخر شنا، هیترها هستند که گرمای آب و محیط استخر را فراهم می‌کنند. ایجاد دمای مناسب آب به شناگران احسای مطلوب و آرامش‌بخشی را منتقل می‌کند. این دما برای شنا گران ۲۸ درجه سانتی گراد است. گرمای بدن شنا گران به آب انتقال پیدا می‌کند و اگر دمای استخر کمتر از ۲۶ درجه سانتی گراد باشد موجب آسیب رسیدن به سیستم ایمنی بدن‌ آن‌ها خواهدشد.

امروزه درشهرهایی همانند اصفهان، مشهد و تبریز که آفتاب خوبی در تابستان بر سطح شهر می‌تابد از پنل‌های خورشیدی جهت گرم کردن آب استفاده می‌کنند. البته این مورد در همه استخرها دیده نمی‌شود و به فناوری‌های روزی نیاز دارد.

هزینه تأسیسات استخر شنا

جمع‌بندی؛ همان طور که در این مقاله برسی کردید؛ تأسیسات استخر شنا شامل موتورخانه‌ها، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، سیستم برق و روشنایی، هیتر و… است.

موتورخانه‌ها مهم‌ترین بخش‌ها در استخرهای سرپوشیده محسوب می‌شوند و کوچک‌ترین اختلالی در ساختارآن‌ها کل سیستم استخر را بر هم می‌زند. از این رو سالانه در سراسر دنیا میلیون‌ها دلار صرف تعمیر و نگهداری موتورخانه‌ها و تعویض لوله‌کشی‌ها می‌شود.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده‌باشید و پاسخ پرسش‌های خود را در زمینه تأسیسات استخر شنا دریافت کرده‌باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

سازندگان استخر باید نسبت به چه مواردی آگاهی کامل داشته باشند؟

رنگها، تجهیزات مورد استفاده در استخرها، سطوح، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، نوع فیلتر‌ها، پمپ‌ها و سایر سیستم‌های الکتریکی

مشاوران استخرسازی، سازندگان را به چه عواملی راهنمایی میکنند؟

امروزه ساخت استخرها با توجه به پیشترفت روز تغییراتی کرده و مشاوران در رابطه با چیدمان استخر، استقرار و شکل نهایی آن به سازندگان کمک می‌کنند.

مهندسان تأسیسات چه عواملی را جهت ساخت استخر باید مورد برسی قرار دهند؟

مقتضات جریان و فیلتراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *