مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی جذاب و مدرن

مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی

مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی

مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی جذاب و مدرن نیاز به تخصص و تجربه خاصی دارد. به طور کلی مزایای استفاده از استخر ها سبب شده تا امروزه اکثر مردم بخواهند تا این فضاها را در خانه های خود ایجاد کنند. عمدتا استفاده از استخر سبب می شود تا عضلات و ماهیچه های بدن در بهترین وضعیت خود قرار گیرند‌.

اما طراحی و ساخت استخر خانگی همواره نیاز به نکات متعددی دارد در صورت رعایت نکردن هر یک از این نکات ممکن است که خسارات بسیار شدیدی به ساختمان ها وارد شود. به این ترتیب هزینه های بسیار سنگینی به افراد برای اجرای استخر وارد می شود. اما به منظور طراحی و ساخت استخر خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟ نکاتی که پیش از طراحی استخر باید در نظر گرفت کدامند؟

نکاتی که پیش از طراحی و ساخت استخر باید در نظر گرفت!

به طور کلی علاوه بر آنکه در حین طراحی و ساخت استخر خانگی باید به نکاتی توجه کرد، باید پیش از ساخت استخر خانگی نیز به نکات متعددی توجه شود. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع استخر مورد نظر

یکی از مهمترین نکاتی که پیش از طراحی و ساخت استخر خانگی باید در نظر گرفت، نوع استخر است. به طور کلی عموم مردم تنها دو نوع از استخر های موجود را انتخاب می کنند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استخر بتنی

استخر های بتنی در هر ابعاد و اندازه ای قابل طراحی و ساخت هستند. همانطور که از نام این استخر ها مشخص است، در ساختار استخر های بتنی عمدتا از بتن استفاده می شود. نکته ای که بیش از طراحی و ساخت استخر خانگی بتنی باید در نظر گرفت آن است که این استخر ها عمدتا هزینه ساخت و تعمیر و نگهداری بسیار بالایی دارند.

  • استخر فایبرگلاسی

از دیگر انواع استخر های مورد علاقه مردم می توان به استخر های فایبرگلاسی اشاره کرد. به طور کلی این استخر ها به صورت پیش ساخته هستند و تنوع طرح آن ها بسیار محدود است.

به طور کلی استخر های فایبرگلاسی نسبت به استخر های بتنی هزینه ساخت و تعمیرات بسیار کمتری دارند. اما این استخر ها در برابر اجسام نوک تیز آسیب پذیر بوده و عرض آن ها بیشتر از ۵ متر نمی شود.

پیش از طراحی و ساخت استخر خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

فضای موجود

از دیگر نکاتی که پیش از طراحی و ساخت استخر خانگی باید تحت بررسی قرار داد، فضای موجود است. شما باید بدانید که استخر را می خواهید در چه فضای بسازید. آیا ساخت استخر در این محیط سبب آسیب زدن به سایر نقاط خانه می شود؟ به یاد داشته باشید که در هنگام تعیین فضای استخر باید فضایی را به تاسیسات به کار رفته در استخر اختصاص دهید.

متریال به کار رفته در استخر

از دیگر نکاتی که پیش از طراحی و ساخت استخر خانگی باید مد نظر قرار داد، می توان به تعیین متریال به کار رفته در استخر اشاره کرد. به طور کلی در استخر های بتنی، بتن متریال اصلی را تشکیل می دهد. اما برای تکمیل فرآیند ساخت استخر متریال های دیگری مانند سرامیک، عایق و … نقش ایفا می کنند. در استخر هاب فایبرگلاسی نیز عمدتا رزین، الیاف و روکش داخلی اهمیت دارد.

مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی جذاب و مدرن

در هنگام طراحی و ساخت استخر خانگی باید چه مراحلی را طی کرد؟

گود برداری

پس از آنکه نوع استخر، موقعیت آن، متریال به کار رفته در آن و طراحی استخر انجام شد، حال نوبت گودبرداری استخر است. گود برداری عموما بر اساس طراحی انجام شده و عمق مورد نیاز استخر انجام می شود.

شیب بندی

مرحله دوم از مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی جذاب و مدرن، شیب بندی است. البته این مسئله بیشتر در استخر های بتنی مطرح هستند و استخر های پیش ساخته فایبرگلاسی از انجام این مراحل معاف هستند. شیب بندی عموما سبب می شود تا ناحیه کم عمق و پر عمق در استخر ایجاد شود.

مقاوم سازی استخر

به طور کلی بتن به کار رفته در استخر های بتنی عموما در برابر بار های کششی از خود مقاومت نشان نمی دهد. از همین رو در طراحی و ساخت استخر خانگی عموما آرماتور و یا میلگرد در ساختار آن ها در نظر گرفته می شود. پس از آرماتور بندی باید بتن مورد نظر ریخته شود.

اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی

پس از آرماتور بندی که از مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی بشمار می رود، باید تاسیسات لوله کشی مورد نیاز در استخر ها انجام شود. این تاسیسات باید به گونه ای طراحی و توزیع شوند که ضمن اتصال به پمپ و تجهیزات برقی تمام استخر را پوشش دهند.

ساخت دیواره ها

پس از بتن ریزی باید دیواره های استخر آماده شوند. به طور کلی به منظور تکمیل فرآیند استخر از کاشی و سرامیک در بدنه استفاده می شود. پس از کاشی کردن بدن باید تمامی درز های موجود در استخر آب بندی شوند. تا به این واسطه در هنگام استفاده از استخر آب به درون سایر بخش های خانه نفوذ نکند. به این ترتیب از عدم آسیب رسیدن به بخش های مختلف خانه می توان اطمینان حاصل کرد.

در این مقاله در خصوص نکاتی که پیش از طراحی و در حین طراحی استخر خانگی باید در نظر رفته شود توضیح دادیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران خبره ما در مجموعه استخرینو در ارتباط باشید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *