اصول طراحی استخر و جکوزی + استانداردها و نکات مهم در ساخت استخر

اصول طراحی استخر و جکوزی

اصول طراحی استخر و جکوزی

امروزه بسیاری از افراد برای زیبایی ساختمان های مسکونی، هتل، ویلا و بسیاری از دیگر ساختمان ها اقدام به طراحی استخر و جکوزی می نمایند. شما زمانی که می خواهید ساخت استخر و جکوزی را انجام دهید باید به خوبی استانداردهای طراحی استخرها را بدانید و با رعایت کردن اصول مشخص شده ای هر یک از انواع استخرها را طراحی کنید.

از استخر و جکوزی امروزه به عنوان یکی از روش های درمانی استفاده می شود که با سلامتی افراد در ارتباط است. بنابراین شما علاوه بر دانستن نکاتی که مربوط به طراحی استخر می باشد باید به خوبی روش های نگهداری از استخر را هم بدانید.

طراحی استخر و جکوزی تابعی از استانداردهای مشخص شده مهندسی ساختمان می باشد. امروزه ساخت و طراحی استاندارد استخرها به تخصص ویژه ای نیاز دارد. برهمین اساس کارشناسانی که در این حوزه فعالیت می نمایند توصیه می‌کنند که باید ساخت استخر و نصب و راه اندازی تجهیزات درون استخر ها، سونا و جکوزی ها به وسیله افراد متخصص انجام شود.

به طور کلی برای طراحی استخرها از بتن‌های مسلح با آرماتور بندی های اصولی و استاندارد استفاده می‌ نمایند و توجه سازنده به اجرا نمودن آب بندها و درزهای انبساط هم برای ساخت استخر اهمیت زیادی دارد.

اصول طراحی استخر و جکوزی

روش های طراحی استخر و جکوزی

برای طراحی استخر و جکوزی باید به خوبی بدانید که روش ها و استانداردهای متنوعی باید رعایت شود. روش هایی که برای ساخت و طراحی انواع استخرها رعایت می شود و شما باید با آنها آشنا باشید عبارت است از :

  1. ساخت استخر با استفاده از بلوک سیمانی :

یکی از آسان‌ ترین و بهترین روش‌های ساخت و طراحی استخر استفاده از بلوک سیمانی می باشد که به صرفه ‌ترین روش برای ساخت استخرهای ویلایی با حجم کم آب شناخته می شود.

استفاده کردن از مصالح و ملات مناسب برای ساخت استخر و آب بندی اصولی و عایق کاری درست استخر از جمله مهمترین عواملی می باشد که باید در ساخت استخرهای بلوک سیمانی در نظر گرفته شود.

  1. ساخت استخر با استفاده از بتن ریزی و آرماتور بندی :

این روش و طراحی استخر یکی از مطمئن‌ ترین و بهترین روش های ساخت استخرهای حرفه‌ای می باشد. آن دسته از استخرهایی که ابعاد بزرگ ‌تر و حجم بیشتر آب را دارا می باشند با استفاده از این روش طراحی می کنند. ساخت این نمونه از استخرها نیاز به هزینه بیشتری دارد و همچنین تجهیزات و مصالح بیشتر برای طراحی آن مورد نیاز است.

دقت و توجه به اصولی بودن ساخت است استخر هم بسیار مهم است و شما باید به آن توجه داشته باشید. شیب بندی استخر باید به نحوی باشد که آب درون استخر بتنی زمان تخلیه به یک نقطه مشخص شده ای در کف استخر هدایت گردد.

اصول طراحی استخر و جکوزی

طراحی استخر و جکوزی چگونه است ؟

بعد از ساخت و طراحی استخر در صورتی که تمایل داشته باشید می‌ توانید ساخت جکوزی را نیز در برنامه طراحی استخر و جکوزی خود قرار دهید. ساخت  و طراحی جکوزی نیز تا حدودی مانند ساخت استخر است اما باید بدانید که آن را در ابعاد بسیار کوچک‌ تر طراحی می کنند.

همچنین باید به خوی بدانید که فرآیند تصفیه جکوزی نیز تا حدودی با تغییرات جزیی مانند تصفیه کردن آب استخر همراه می باشد. آب  درون جکوزی برای تصفیه باید اول وارد پمپ شود و بعد از خارج شدن از درون پمپ وارد سیستم تصفیه گردد.

پس از آن کدورت و چربی ‌های آب درون جکوزی به خوبی گرفته می ‌شود. پس از آن باید از مبدل عبور کند، آبی که در سیکل تصفیه موجود است در این مرحله گرم می‌ گردد. در انتها کلر را برای از بین بردن میکروب‌ ها به آب اضافه می کنند.

در جکوزی ‌ها پمپ‌ هایی را قرار می دهند که فشار قوی تعبیه دارند. آنها به وسیله آب جت‌ ها وظیفه پرتاب کردن آب به داخل جکوزی را بر عهده دارند. در کنار پمپ فشار نیز به طور معمول از پمپ‌های هوا و یا بلوئرها برای وارد نمودن هوا به داخل آب استفاده می نمایند.

استانداردهای طراحی استخر و جکوزی

طراحی کردن استخرها و جکوزی ها نیز دارای استانداردهای خاص خود می باشند. شما باید به خوبی بدانید که عدم به کارگیری این استانداردها در ساخت استخرهای شنا موجب هدر رفتن هزینه های شما خواهد شد. هر یک از طراحان و معمارانی که ساخت استخر را بر عهده دارند به خوبی قادر می باشند استخرها را طراحی کنند.

آنها تمامی استانداردهای بین المللی ساخت استخر را می شناسند و برای کارایی بیشتر از استخر آنها را به کار  می گیرند. شما هر یک از انواع استخرها و جکوزی ها را که می خواهید تولید و طراحی کنید باید به دست معماران حرفه ای بسپارید. آنها مبنای کار خود روی اصول مشخص شده طراحی استخر و جکوزی می گذارند تا  کارشان را بدون هیچ نقصی قادر باشند انجام دهند و استخر را تحویل مشتریان خود دهند.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *