عایق رطوبتی استخر + معرفی انواع عایق های رطوبتی بهمراه مراحل ساخت آن

عایق های رطوبتی

عایق رطوبتی استخر برای استخر های بتنی

عایق رطوبتی استخر یکی از مهمترین مراحل ساخت یک استخر را تشکیل می دهد. یکی از مشکلات رایج استخر های ساختمانی، نفوذ نم و رطوبت به درون دیوار ها است. این نم و رطوبت سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان طول عمر ساختمان ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه هزینه نگهداری آن افزایش پیدا کند. به همین دلیل بسیاری از معماران برای جلوگیری از نفوذ آب و نم موجود در ساخت استخر از عایق های رطوبتی استفاده می کنند.

به طور کلی عایق های رطوبتی که در ساختار استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد، برای استخر های بتنی کاربرد دارند. سایر استخر ها مانند استخر فایبرگلاسی به دلیل وجود رزین در ساختار خود، به خودی خود در برابر نفوذ آب از خود مقاومت نشان می دهند.

اما انواع عایق رطوبتی استخر به کار گرفته شده در استخر های بتنی کدام هستند؟ هر یک از این عایق ها چه ویژگی هایی دارند؟

زمان استفاده از عایق رطوبتی استخر

همانطور که گفته شد، عایق رطوبتی استخر ها وظیفه دارند تا از نفوذ آب به درون زمین ها و دیوارهای اطراف جلوگیری کنند. عمدتا در صورتی که افراد بخواهند به صورت اصولی از عایق های استخری استفاده کنند، باید از همان ابتدای ساخت و ساز استخر از عایق های گوناگون استفاده کنند. در ادامه به بیان مراحل عایق بندی استخر ها خواهیم پرداخت.

انواع عایق رطوبتی استخر

به طور کلی به منظور عایق کاری استخر ها، از عایق های گوناگونی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عایق های پلیمری
  • عایق های اپوکسی
  • عایق های اکریلیکی
  • عایق های ترکیبی از سیمان و پلیمر

عایق رطوبتی استخر بتنی

آیا می توان از قیر به عنوان عایق رطوبتی استخر استفاده کرد؟

علاوه بر عایق های رطوبتی ذکر شده، در کف استخر ها از قیر و گونی استفاده می شود. این عایق ها بیشتر در استخر هایی با آب جاری استفاده می شود. در صورتی که در استخر های با آب تقریبا راکد از قیر و گونی به عنوان عایق رطوبتی استخر استفاده شود، عایق مورد نظر پس از مدتی دچار آسیب دیدگی شده و از جداره های استخر جدا می شود.

لازم است بدانید که عمدتا در استخر های مسکونی از قیر به عنوان عایق رطوبتی استخر استفاده نمی شود.

مراحل ساخت عایق رطوبتی استخر

همانطور که گفته شد، در هر مرحله از ساخت استخر می توان آن را عایق بندی کرد. از جمله مراحل عایق بندی استخر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لاشه ریزی

اولین گام در ساخت عایق رطوبتی استخر، لاشه ریزی است. به طور کلی منظور از لاشه ریزی، سنگ هایی با ابعاد نسبتا درشتی است که آب و رطوبت را به خود جذب نمی کنند. برای عایق بندی استخر ها عموما این سنگ ها را در کف استخر ها می ریزند تا به این ترتیب میزان رطوبت موجود در استخر ها از طریق کف به زمین منتقل نشود.

پرسازی لاشه ها

دومین مرحله از ساخت عایق رطوبتی استخر، پر سازی لاشه های موجود در کف استخر است. همانطور که گفته شد، عمدتا لاشه ریزی به واسطه سنگ های نسبتا بزرگ انجام می شود. به این ترتیب همواره بین این سنگ ها منفذی وجود دارد. به منظور تکمیل فرآیند عایق کاری باید با استفاده از سیمان یا مواد پلیمری ضد آب پر گردند. به این ترتیب تا حد قابل توجهی میزان نفوذ آب به درون خاک زیر استخر ها کاهش پیدا می کند.

انواع عایق رطوبتی استخر

چه موادی را در فرآیند ساخت عایق رطوبتی استخر ها به کار بگیریم؟

همانطور که گفته شد، عایق رطوبتی استخر ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند. در ادامه به بیان برخی از انواع پر کاربرد آن ها در استخر ها خواهیم پرداخت.

پودر آب بند و چسب بتن

از جمله پر طرفدار ترین نوع عایق رطوبتی استخر ها می توان به پودر آب بند و چسب های بتنی اشاره کرد. به طور کلی این مواد عموما در استخر های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. استخر های بتنی عموما از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. اما به کار گیری ان ها به تنهایی نمی تواند گزینه مناسبی برای عایق بندی باشد.

به طور کلی استفاده از پودر آب بند و چسب بتن در ساختار بتن مورد نظر، می تواند تا حد قابل توجهی در افزایش استحکام و نیز چسبندگی بتن تاثیر گذار باشد. به طور کلی به کار گیری این مواد باعث می شود تا یتن مورد نظر خاصیت ارتجاعی پیدا کرده و به این ترتیب آستانه تحمل آن در برابر حجم آب موجود در استخر افزایش پیدا کند.

مواد پلیمری

از جمله مواد پلیمری پر‌کاربرد در عایق های رطوبتی موجود در استخر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پلی اورتان ها
  • پلیمرهای اپوکسی
  • پلیمر های اکریلیک
  • پلیمر های نانویی

این پلیمر ها در سطح بتن قرار گرفته و از نفوذ آب درون استخر به دیوارهای اطراف جلوگیری می کنند‌. عمدتا پلیمر های ذکر شده دارای خاصیت آب گریزی بوده و در تماس با آب واکنشی نشان نمی دهند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *