چند روش نگهداری آب استخر + معرفی انواع فیلترهای موجود در سیستم تصفیه آب

روش های نگهداری آب استخر

روش نگهداری آب استخر به چه صورتی است؟

روش نگهداری آب استخر در افزایش طول عمر استخر و نیز کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری موثر است. به طور کلی آب استخر پس از مدتی دچار مشکلات متعددی می شود که در صورت نگهداری نادرست تا حد زیادی می تواند به استخر آسیب وارد کند.

به طور کلی نگهداری استخر بخصوص نگهداری آب استخر امر پیچیده ای نیست و با رعایت چندین نکته بسیار ساده افراد می توانند از استخر و آب موجود در آن به خوبی نگهداری کنند. در ادامه به بیان این نکات خواهیم پرداخت.

به طور کلی پمپ های به کار رفته در استخر ها وظیفه دارند تا جریان آب موجود را به گردش درآورند. جابجا کردن و جریان داشتن آب استخر ها سبب می شود تا به طور قابل توجهی جلوی رشد جلبک ها و باکتری ها گرفته شود. به طور کلی هر یک از انواع روش های نگهداری آب استخر با فعال بودن پمپ آب شروع می شود. این وسیله وظیفه دارد تا با عبور آب از فیلتر های تصفیه، فرآیند تصفیه آب را شروع کند.

نقش سیستم تصفیه در انواع روش نگهداری از آب استخر

به طور کلی در انواع روش نگهداری آب استخر، سیستم های تصفیه آب نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند.

همانطور که گفته شد، پمپ وظیفه دارد تا آب موجود در استخر ها را به گردش در آورده و از سیستم تصفیه موجود در استخر ها عبور دهد. به طور کلی سیستم تصفیه آب استخر، خود از بخش های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فیلتر
  • سبد مو
  • سبد اسکیمر

به طور کلی سبد مو و سبد اسکیمر پیش از فیلتر قرار می گیرند. آب موجود در استخر که از طریق پمپ ها در جریان است از سبد مو و سبد اسکیمر عبور می کند. این دو سبد وظیفه دارند تا ذرات درشت موجود در آب از قبیل شاخه و برگ درختان، موی بدن افراد و … را از آب استخر جدا کنند. اما با این حال آب موجود در استخر همچنان از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و باید از فیلتر ها عبور کند. در ادامه به بیان انواع فیلتر های موجود در هر یک از انواع روش نگهداری آب استخر خواهیم پرداخت.

انواع روش نگهدای آب استخر

انواع فیلتر موجود در سیستم تصفیه آب

به طور کلی در هر یک از انواع روش نگهداری آب استخر، فیلتر ها نقش اساسی را ایفا می کنند. عمدتا فیلتر ها وظیفه دارند تا ذرات بسیار ریز موجود در آب را از آن جدا کرده و آب را تمیز تر کنند. از جمله انواع فیلتر های موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلتر های شنی

به جرات می توان گفت که یکی از پر کاربرد ترین فیلتر ها در انواع روش نگهداری آب استخر، فیلتر های شنی هستند.

همانطور که از نام این فیلتر ها مشخص است، فیلتر های شنی در ساختار خود از شن و سنگ ریزه استفاده می کنند. در این فیلتر ها آب از طریق ورودی وارد فیلتر شده و از خروجی آن خارج می شود. در این بین تمام آلودگی ها و آلاینده های موجود در آب استخر، به شن و ماسه موجود در فیلتر می چسبد و به این ترتیب آب استخر صاف و زلال می شود . با این تفاسیر می توان گفت که فیلتر های شنی پس از مدتی دچار گرفتگی شده و باید تعویض گردند.

فیلتر های کاتریجی

از دیگر فیلتر های پر کاربرد در هر یک از انواع روش نگهداری آب استخر می توان به فیلتر های کاتریجی اشاره کرد. به طور کلی در این فیلتر ها بر خلاف فیلتر های شنی یک پارچه وظیفه تمیز کاری استخر ها را بر عهده دارد. این پارچه در تماس با آب استخر قرار داشته و آلودگی های موجود در آب استخر جدا می شود.

به طور کلی این فیلتر های به کار گرفته شده در استخر ها عمدتا گرفتگی کمتری نسبت به سایر فیلتر ها دارند و به همین دلیل هزینه های ناشی از تعمیر و نگهداری آن ها کمتر است.

فیلتر های دیاموته

فیلتر های دیاموته به علت ویژگی هایی که دارند، کمتر در انواع روش نگهداری آب استخر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی در ساختار این فیلتر ها عمدتا از سیلیس استفاده می شود. سیلیس موجود در این فیلتر ها می تواند کوچک ترین ذرات با ابعاد حدود ۵ میکرون را هم از آب استخر جدا کند.

این فیلتر ها مانند فیلتر های شنی از هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار بالایی برخوردار هستند. از طرفی سیلیس موجود در فیلتر های دیاموته، سرطان زا است. به همین دلیل این فیلتر ها در انواع روش نگهداری آب استخر کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

نقش گندزدایی در انواع روش تصفیه آب استخر

نقش گندزدایی در انواع روش نگهداری آب استخر

گندزدایی در هر یک از انواع روش نگهداری آب استخر، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همانطور که گفته شد، آب استخر ها محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و لجن ها به شمار می رود‌. از این رو عملیات گندزدایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به طور کلی به منظور گندزدایی آب استخر از کلر استفاده می شود. کلر به علت ماندگاری بالا به خوبی می تواند از رشد جلبک ها و باکتری درون آب استخر جلوگیری کند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، مشاوره رایگان، ساخت استخر ، سونا و جکوزی و نیز نگهداری استخر به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *