تاثیر شنا در سلامتی + بررسی مهمترین اثرات شنا بر سلامت روان و جسم

تاثیر شنا در سلامتی

تاثیر شنا در سلامتی چیست؟ آیا شنا کردن بدن را سالم نگه می دارد؟

تاثیر شنا در سلامتی انسان چگونه است؟ این سوالی است که هر فردی پیش از ورود به استخر و شنا از خود می پرسد. در پاسخ باید بگوییم که شنا یکی از ورزش های مفید است به نحوی که اکثر پزشکان شنا کردن در استخر را راه حل بسیاری از بیماری ها می دانند. به همین دلیل امروزه اکثر مردم به فکر ساخت استخر های گوناگون در منزل خود هستند تا به این ترتیب بتوانند هر زمان که نیاز داشتند از آب استخر بهره ببرند. اما چرا شنا کردن توصیه می شود؟ تاثیر شنا در سلامتی افراد چیست؟

تاثیر شنا بر فیزیک بدن

به طور کلی شنا کردن به افراد این امکان را می دهد که تا همواره بدنی ورزیده داشته باشند. مهمترین تاثیر شنا در سلامت فیزیک بدن است‌. چرا که در هنگام شنا آب با تمام ماهیچه های موجود در بدن درگیر می شود. به این ترتیب ماهیچه ها برای مقابله با آب انرژی و کالری می سوزانند و پس از مدتی ورزیده می شوند. به همین دلیل اکثر کسانی که به صورت حرفه ای به ورزش شنا می پردازند، عمدتا از وضعیت جسمانی و فیزیکی بسیار مطلوبی برخوردار هستند.

شنا کردن بر مفاصل چه تاثیری می گذارد؟

به طور کلی فایده شنا برای سلامتی مفاصل و استخوان های موجود در بدن، امری قبول شده است. عمدتا در استخر ها وزن انسان به یک دهم وزن اصلی اون در زمین می رسد. از این رو تمامی مفاصل بدن تحت فشار هیدرواستاتیک آب قرار می گیرد. فشار هیدرواستاتیک در واقع بیانگر مقدار نیروی است که در تمامی جهات و به طور مساوی به بدن وارد می شود. به طور کلی شنا کردن به افراد این امکان را می دهد که درد های مفصلی، استخوانی و همچنین دردهای ناشی از جراحت جراحی را تسکین دهند.

تاثیر شنا در سلامتی با کاهش وزن افراد

تاثیر شنا بر سلامتی انسان محدود به تقویت ماهیچه ها و استخوان ها نمی شود بلکه در کاهش وزن افراد و نیز چربی سوزی نیز تاثیر گذار است. مگر می شود افراد ورزشی با درصد تحرک بالا انجام دهند و کالری ها و چربی های خود را نسوزانند! به طور کلی افراد بر حسب فعالیتی که دارند، در استخر ها به کالری سوزی می پردازند. عمدتا هرچه وزن افراد و درصد تحرک آن ها بیشتر باشد، میزان چربی سوزی آن ها نیز بیشتر خواهد بود. نتایج تحقیقات زیر به خوبی می توانند این موضوع را نشان دهند:

  • فردی با وزن ۸۰ کیلوگرم با درصد تحرک متوسط می تواند ۴۲۳ کیلو کالری بسوزاند.
  • فردی با وزن ۱۰۰ کیلو گرم با درصد تحرک متوسط می تواند ۶۰۰ کیلو کالری بسوزاند.

تاثیر شنا در سلامتی مفاصل افراد

شنا بر سلامت روان چه تاثیری می گذارد؟

بسیاری از مردم گمان می کنند که شنا بر سلامت جسمی افراد تاثیر می گذارد‌. این در حالی است که امروزه تاثیر شنا در سلامتی روان افراد امری اثبات شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده در صورتی که افراد به مدت نسبتا طولانی مثلا ۱۲ هفته به شنا کردن در استخر بپردازند، از لحاظ روانی در بالاترین و بهترین سطح خود قرار می گیرند. از همین رو اکثر روانشناسان به بیماران خود توصیه می کنند که برای آرامش بیشتر به شنا کردن بپردازند.

تاثیر شنا بر عملکرد اعضای داخلی

تاثیر شنا در سلامتی ریه ها

از دیگر مزایای شنا کردن در آب استخر ها می توان به بهبود عملکرد ریه ها اشاره کرد. به طور کلی شنا کردن در آب استخر ها می تواند به طور موثر در سلامت ریه ها تاثیر گذار باشد. زمانی که افراد در استخر ها به شنا کردن می پردازند، ریه ها برای تامین اکسیژن لازم بیشتر فعالیت کرده و به این ترتیب حجم ریه ها به مرور زمان افزایش پیدا می کند.

تاثیر شنا در عملکرد عروق

به طور کلی زمانی که افراد به شنا کردن می پردارند، رگ های موجود در بدن ورزیده شده و انعطاف بیشتری از خود نشان می دهند. به همین دلیل احتمال گرفتگی عروق در بدن به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

تاثیر شنا در سلامتی قلب

همانطور که گفته شد، زمانی که افراد در استخر ها قصد شنا کردن دارند، تمامی اعضا و ماهیچه های بدن آن ها با آب موجود درگیر می شوند. درگیری این اعضا با آب سبب می شود تا قلب بیش از پیش به فعالیت بپردازد و در نتیجه بیشتر عمل پمپاژ کردن خود را انجام دهد.

بر اساس آمار های اعلام شده، افرادی که به شنا کردن در استخر ها می پردازند، بسیار کمتر از افرادی که در آب شنا نمی کنند، دچار بیماری های قلبی عروقی نظیر سکته های قلبی می شوند.

به همین دلیل اکثر متخصصان به مردم توصیه می کنند که حداقل هفته ای یک مرتبه به شنا کردن در استخر ها بپردازند.

تاثیر شنا در سلامتی ریه ها

نتیجه گیری

بر اساس آنچه که گفته شد، تاثیر شنا در سلامتی به حدی است که می تواند انسان ها را از دکتر ها بی نیاز کند. به طور کلی افرادی که به شنا کردن می پردازند، می توانند زندگی عاری از هر گونه بیماری را تجربه کرده و به طور موثر از زندگی خود بهره ببرند. به این ترتیب اکثر پزشکان توصیه می کنند که مردم شنا کردن را جزئی از زندگی روزمره خود قرار دهند.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با اثرات شنا در سلامتی، آشنا کنیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *