تعیین هزینه ساخت استخر + بررسی عوامل تعیین کننده هزینه ساخت استخر

هزینه ساخت استخر

عوامل تعیین هزینه ساخت استخر

تعیین هزینه ساخت استخر امروزه به یکی از چالش های جدی پیش روی کارفرمایان و نیز مجریان قرار گرفته است. چرا که با پیشرفت علم و فناوری استخر هایی با مواد جدید طراحی و تولید شده اند که هر یک از آن ها ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارند. از همین رو فاکتور های تعیین کننده ای در ارزش گذاری استخر ها وجود دارد.

در ادامه به بیان نحوه تعیین هزینه ساخت استخر خواهیم پرداخت تا به این ترتیب کارفرمایان و مجریان بتوانند راحت تر نسبت به نصب یا عدم نصب استخر اقدام کنند.

پرکاربرد ترین نوع استخر ها کدام است؟

پیش از آنکه به نحوه تعیین هزینه ساخت استخر بپردازیم، بهتر است گریزی به پرکاربرد ترین استخر های ساخته شده در ساختمان ها بزنیم. از جمله پرکاربرد ترین نوع استخر های موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استخر بتنی

برآورد هزینه ساخت استخر بتنی نسبت به سایر استخر ها تقریبا پیچیده تر است.

چرا که فرآیند ساخت این استخر ها امری پیچیده را دنبال می کند. اما با این حال به جرات می توان گفت پرطرفدارترین نوع استخر های موجود در ساختمان ها، استخر های بتنی هستند. به طور کلی به منظور ساخت استخر از نوع بتنی در ابتدا نقشه ای دلخواه و با توجه به ابعاد و اندازه های موجود طرح ریزی می شود. سپس قالب بندی انجام شده و بتن ریزی می شود. این استخر ها به نسبت سایر استخر های موجود از هزینه تعمیر و نگهداری بالاتری برخوردار هستند.

نوع استخر چه تاثیری در تعیین هزینه ساخت استخر دارد؟

استخر فایبرگلاسی

فرآیند تعیین هزینه ساخت استخر فایبرگلاسی، پیچیدگی های استخر بتنی را ندارد. این استخر ها بر خلاف استخر های بتنی از محاسبات پیچیده ای برخوردار نیستند چرا که بدنه آن ها از قبل طراحی شده و ابعاد و اندازه مشخصی دارد. عمدتا این استخر ها به صورت کامپوزیتی طراحی و تولید شده و استحکام آن ها با استخر های بتنی برابری می کند.

گفتنی است استخر های فایبرگلاسی هزینه تعمیر و نگهداری بسیار کمتری نسبت به استخر های بتنی دارند. اما این استخر ها را نمی توان متناسب با طرح و ابعاد دلخواه تولید کرد. علاوه بر آن بدنه این استخر ها در تماس با اجسام نوک تیز از خود ضعف نشان می دهد.

نحوه تعیین هزینه ساخت استخر

همانطور که گفته شد، در تعیین هزینه ساخت استخر فاکتور های گوناگونی تاثیر گذار است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع استخر

همانطور که گفته شد، تعیین هزینه ساخت استخر منوط به نوع استخر مورد نظر است. به طور کلی در فرآیند ساخت هر یک از این استخر ها از متریال های گوناگونی استفاده شده است. به همین دلیل عمدتا ارزش گذاری هر یک از این استخرها با یکدیگر متفاوت است. از جمله انواع استخر ها بر اساس نوع ماده مورد استفاده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استخر بتنی
  • استخر فایبرگلاسی
  • استخر فلزی
  • استخر وینیلی

علاوه بر موارد ذکر شده برای تعیین هزینه ساخت استخر، باید به دسته بندی دیگری نیز توجه کرد که از جمله آن می توان به استخر های درون زمینی و استخر های برون زمینی اشاره کرد.

به طور کلی به علت آن که استخر های درون زمینی نیاز به گودبرداری دارند، از هزینه بیشتری برخوردار هستند.

تاثیر جکوزی بر تعیین هزینه ساخت استخر

طراحی استخر

از دیگر فاکتور های مهم در تعیین هزینه ساخت استخر، می توان به طراحی آن اشاره کرد. به طور کلی هزینه تمام شده برای استخر های فایبرگلاسی و حتی استخر های بتنی، با توجه به طراحی انجام شده متفاوت است. از همین رو پیش از ساخت استخر باید به طراحی استخر توجه کافی کرد.

حجم آب موجود

علاوه بر مواد به کار رفته در ساختار استخر، حجم آب قابل تحمل نیز جزء عوامل تاثیر گذار در تعیین و برآورد هزینه ساخت استخر به شمار می رود. همانطور که گفته شد، هر یک از انواع استخر های موجود، دارای ابعاد و اندازه متفاوت است.

به طور کلی هر چه حجم آب موجود در استخر بیشتر باشد، استخر مورد نظر از هزینه ساخت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. چرا که با افزایش حجم آب موجود در استخر نیاز به تاسیساتی با توان بیشتر خواهد بود که نتیجه آن افزایش هزینه ها است.

نورپردازی استخر

از دیگر فاکتور های تاثیر گذار در تعیین هزینه ساخت استخر، می توان به نورپردازی استخر ها اشاره کرد. به طور کلی نورپردازی استخر ها چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ ایمنی اهمیت بسیار زیادی دارد. به خصوص اگر استخر مورد نظر روباز باشد. در استخر های روباز عمدتا نورپردازی مورد نظر به صورت کلاسیک است تا ضمن داشتن زیبایی، برای صاحبان منازل مشکلاتی را ایجاد نکند‌.

جکوزی و سونا

از دیگر عوامل تعیین هزینه ساخت استخر، می توان به ساخت جکوزی و سونا اشاره کرد. امروزه ساخت این سازه در کنار استخر به وفور انجام می شود. اما ساخت و طراحی این سازه ها به علت داشتن هزینه بالای تاسیسات و نیز طراحی نوع محیط مورد نظر موجب افزایش هزینه تمام شده ساخت استخر خواهد شد‌.

در این مقاله تلاش کردیم تا درخصوص هزینه ساخت استخر توضیحاتی ارائه دهیم. در صورتی که برای طراحی و ساخت استخر و نیز نگهداری استخر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *