تاسیسات استخر و جکوزی

تاسیسات استخر و جکوزی

بهتر است بدانید استخر سازه ای می باشد که آب را همانند مخزن سرباز جهت مصارف مختلف نگهداری می کند. از جمله مهمترین انواع استخر می توان به جکوزی، سونا و … اشاره کرد. از بخش های جانبی استخر سونا می باشد. در این مقاله از وبسایت استخرینو قصد داریم به بررسی مبحث تاسیسات استخر و جکوزی بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

همانطور که شما نیز مشاهده کرده اید؛ شیوه های طراحی استخرها به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی امروزه بسیار تغییر کرده اند. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخر سازی درباره چیدمان استقرار و شکل استخر و جکوزی تهیه خواهد شد. مهندسان تاسیسات استخر نیز همه تجهیزات استخر را با توجه به مقتضیات جریان تعاون خواهند داد و همچنین فیلتراسیون آن را بررسی و تایید می کنند.

بهتر است بدانید که قسمت های دیگری همچون سیستم های الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیلترها و شیمیایی آب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه داشته باشید.

بسیار مهم است که سازندگان استخر ها با تجهیزات مورد نیاز رنگ ها و پرداخت های سطوح پمپاژ مکانیکی فیلتراسیون و همچنین سیستم های گرمایش و الکتریکی جهت طراحی تاسیسات استخر و جکوزی آشنا باشند تا بتوانند به نحو احسنت طراحی و ساخت آن را انجام دهند.

تاسیسات استخر و جکوزی

طراحی تاسیسات استخر و جکوزی

در ادامه مبحث تاسیسات استخر و جکوزی باید ذکر کنیم که استخرهای شنا برای کاربری های مختلفی استفاده خواهد شد. با توجه به کاربری آن ها از قسمت های متفاوتی تشکیل می شود. به طور کلی یک استخر عمومی دارای بخش‌هایی همچون سالن استخر، استخر شنا، سونا بخار، سونا خشک، جکوزی، آب سرد ورودی، رختکن، دوش ها، دستشویی ها و … می باشد.

استخر های معمولی نیز باید دارای تجهیزاتی همچون دیگ بخار، دیگ آبگرم، سختی گیر، فیلتر شنی، مبدل حرارتی، منبع کویل دار، موگیر، پمپ شیرآلات و اتصالات و … می باشد. در نظر داشته باشید که طراحی موتورخانه در تاسیسات استخر و جکوزی به طور کلی شامل سه بخش می‌باشد که عبارتند از:

  • بخش اول واحد گرمایش
  • بخش دوم تصفیه آب
  • بخش سوم پمپاژ

بهتر است بدانید عملکرد این بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیسات استخر و موتورخانه یکپارچه دارد که بتواند محیط مناسب را برای افرادی که در استخر شنا می کنند تامین نماید. به همین خاطر تاسیسات را در فضایی به اسم موتورخانه استخر تعبیه خواهند کرد.

تاسیسات سالن استخر

در نظر داشته باشید که یکی از مراحل تاسیسات استخر و جکوزی؛ تاسیسات سالن استخر می باشد. استخر ها معمولاً در دو نوع سرباز و سرپوشیده ساخته می شود. در صورتی که استخر شنا سر پوشیده باشد؛ باید در آن سالن تهویه انجام شود. رطوبت و درجه حرارت سالن باید در محدوده خاصی قرار بگیرد. برای تنظیم درجه حرارت از سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده خواهد شد.

تاسیسات استخر شنا

در نظر داشته باشید که درون آب استخر نباید هیچگونه کثیفی وجود داشته باشد. دمای آن نیز باید حدود ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتیگراد تنظیم شود. تاسیسات استخر شنا از جمله مراحل تاسیسات استخر و جکوزی می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به آن توجه داشته باشید.

تاسیسات استخر و جکوزی

تاسیسات جکوزی

یکی دیگر از مراحل تاسیسات استخر و جکوزی؛ تاسیسات جکوزی می باشد. بهتر است بدانید که جکوزی معمولاً در دمای بین ۳۶ تا ۴۲ درجه سانتیگراد کار می‌کند که آب درون جکوزی باید تمیز باشد. جکوزی ها دارای سیستم های جهت پمپ می باشد تا با فشار آب و برخورد آن آب‌درمانی جکوزی تکمیل خواهد شد.

تاسیسات سونای بخار

جهت بهره برداری مناسب از سونای بخار باید رطوبت نسبی تا ۹۹ درصد برای آن فراهم نماید. در اینجا باید به سراغ قسمت تاسیسات استخر و جکوزی رفته تا رطوبت نسبی را برای آن فراهم نماید.

گرمایش استخر ها در تاسیسات استخر و جکوزی

در نظر داشته باشید که مهمترین قسمت موتورخانه استخر؛ سیستم گرمایشی استخر می باشد. جهت گرم نگه داشتن آب و محیط استخر معمولاً از منبع گرمایی همچون بویلر استفاده خواهد شد. متداول ترین روش هدایت گرما تولید آب گرم بهداشتی مصرفی در استخر و جکوزی استفاده از منابع کویل دار می باشد.

بهتر است بدانید در این منابع آب گرم یا بخار که توسط بویلر تهیه شده است؛ درون کویل حرارتی به گردش در می آید. این کویل از شاخه ای لوله تشکیل شده است که معمولاً از جنس مس می باشد.

آب یا بخار پس از تبادل حرارت با دیواره لوله های مسی از کویل خارج می‌شود. این تبادل حرارت باعث می‌شود تا لوله های مسی گرم شده و در نهایت آب سردی که از لوله ها خارج شده است؛ گرم می شود.

جنس منبع معمولاً از ورق گالوانیزه تولید می‌شود. اما در صورت استفاده از ورق سیاه درون منبع را با پوشش اپوکسی کامل پوشش می دهند. ضخامت ورق فولادی مورد استفاده در منابع با توجه به فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه خواهد شد.

در نظر داشته باشید که این منابع معمولاً در دو نوع عمودی و افقی با توجه به محل نصب مورد استفاده قرار خواهند گرفت. منابع که دارای کویل می باشند و برای دستگاه های تولید کننده آب گرم بهداشتی همچون منابع دوجداره از مزایای بسیاری برخوردار می باشد.

از مزایای آن استفاده از یک بدنه می باشد. به همین خاطر در صورتی که مشکلاتی همچون رسوب گرفتگی، ترکیدگی ایجاد شود؛ به راحتی می توانید جهت تعمیر آن اقدام نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که به خاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت درون منبع افت حرارتی آن بسیار کمتر از دستگاه های دیگر می باشد.

واحد تصفیه آب در تاسیسات استخر و جکوزی

در ادامه مبحث تاسیسات استخر و جکوزی باید بدانید که در جهت اطمینان از سالم بودن آب استخر و عدم انتقال بیماری های مختلف شما نیاز به تصفیه استخر های مختلفی همچون پمپ کلرزن، کلر به صورت دستی و … جهت تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید کلر یک ماده ضدعفونی کننده می باشد که جهت تصفیه آب استخر در تاسیسات استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که این ماده باعث ایجاد آلرژی، آسم و در برخی مواقع سرطان خواهد شد. بنابراین تنها مقدار معینی از کولر را با آب اضافه نمایید. البته بهتر است بدانید که امروزه دستگاه های کلر زنی این مشکل را برطرف می کند. شما بازدید کنندگان عزیز تمامی تجهیزات و مواد جهت تصفیه و تاسیسات استخر را می‌توانید از طریق وبسایت https://estakhrino.com/ تهیه نمایید.

از آن در انواع استخرها از جمله استخرهای خصوصی، شخصی و استخرهای عمومی استفاده نمایید. به طور کلی می توان گفت شما بازدید کنندگان عزیز می توانید تمامی خدمات بازسازی و نگهداری استخر، ساخت استخر، ساخت سونا و جکوزی و … را می توانید به مجموعه تخصصی استخرینو بسپارید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *