طراحی تأسیسات استخر

طراحی تأسیسات استخر

طراحی تأسیسات استخر

از نظر مفهومی، طراحی تأسیسات استخر بسیار ساده است. در طراحی استخر از فناوری‌های پیچیده‌ای استفاده می‌شود و خیلی بیشتر از آن‌چه به چشم می‌خورد برای ساخت آن زحمت کشیده می‌شود. در این مقاله از وب سایت اینترنتی استخرینو قصد داریم در رابطه با تأسیسات استخر صحبت کنیم.

طراحی تأسیسات استخر به صورت معمول به چند قسمت تقسیم می‌گردد که عبارتند از فضای حوضچه، پمپ موتوری، فیلتر آب، سیستم تغذیه شیمیایی، سیستم تخلیه و سیستم بازگشت

تمامی بخش‌های نام برده شده یک سیستم هماهنگ را به نام استخر به وجود می‌آورند.  لوله کشی pvc بخش‌های مختلف را به هم مرتبط و وصل می‌کند‌. ایده اصلی بدان صورت است که آب را دریک چرخه به شکل مداوم به گردش دربیاورند و در این زمان تصفیه آب و اضافه کردن مواد شیمیایی جهت ضدعفونی کردن نیز به آن اضافه گردد.

سیستم پمپاژ در طراحی تأسیسات استخر، آب را به نسب عاری از هرگونه کثیفی و باکتری نگه‌داری می‌کند. در برخی استخرها برای تکمیل عملکرد، بخاری را به آب می‌دمند تا تعادل و دمای آب حفظ شود. برای ازبین بردن کثیفی و آلاینده‌های آب باید از طریق یک سیستم فیلترداری آب را عبور دهند و بعد از زهکشی در کف آب  آن را به اسکیمر بالای استخر تخلیه می‌کنند.

برای جلوگیری و منع موها به قسمت زهکشی، آن‌ها را با روکش‌ها و شبکه‌هایی پوشش میدهند تا از عبور موها جلوگیری شود. این پوشش‌ها جریان آب را منحرف می‌کنند تا گرداب تشکیل نشود.

طراحی تأسیسات استخر

اغلب اسکیمرهای اصلی در پایین‌ترین نقطه استخر قرار می‌گیرند. به همین علت تمامی آب سطح استخر اطراف آن به گردش در می‌آید‌. اسکیمرها از حیاتی‌ترین بخش‌های مرتبط با طراحی استخر می‌باشند‌. آب را به همان صورت تخلیه بیرون می‌کشند و زباله‌هایی مانند برگ، کش‌مو و… از طریق زهکشی به بیرون استخر انتقال پیدا می‌کند.

سیستم اسکیمر استخر دارای خط اکولایزر ثانویه می‌باشد که به تخلیه سطح رویی در استخرها می‌پردازد. این وظیفه مهمی است که درصورت اختلال حتما باید با متخصصین آن صحبت کرد. نکته مهم دیگر‌ این است که اگر سطح آب اصلی از سطح آب ورودی پایین‌تر بیاید، از نگهدارنده هوا در سیستم پمپ جلوگیری می‌کند.

برای سایر ضایعات استخر تنها باید از سطوح استفاده کرد. بدان معنا که باید از صافی‌های بزرگ‌تری جهت جلوگیری از زباله‌ها بهره برد تا از عبور شاخه‌ها و برگ‌ها جلوگیری شود. البته چنین ضایعات و زباله‌هایی در استخرهای عمومی سرپوشیده وجود ندارد و مربوط به استخرهای سرباز می‌باشد.

طراحی تأسیسات استخر به گونه‌ای است که دریچه‌های ورودی، آب استخر را از چند سیستم فیلتر رد می‌کنند و به بیرون می‌رانند. تنها درصورتی از یک زیرگذر استفاده شود سیستم‌های لوله‌کشی می‌توانند از این نوع مکش بهره ببرند. اگر راه تخلیه مسدود شود، سیستم پمپاژ راه دیگری از لوله‌ها را جهت تخلیه انتخاب می‌کند.

سیستم‌های فیلتراسیون در طراحی تأسیسات استخر

برخی استخرها به جای استفاده از فیلترهای شن و ماسه از فیلترهای خاکی مادون قرمز استفاده می‌کنند. در این فیلترها آب حاصل از استخر، به وسیله توری‌هایی که از خاک پوشیده شده‌اند رد می‌شوند و کثیفی‌ها از کاغذهای صافی موجدار عبور می‌کنند. این فیلترها را به سادگی می‌توان جدا کرد و شستوشو داد به همین علت امروزه بیشتر از این فناوری در تأسیسات طراحی استخر استفاده می‌گردد.

آشنیی با طراحی تأسیسات استخر

تأسیسات شیمیایی استخر

عملیات تنظیم دقیق شیمیایی برای استخرها لازم و ضروری است. برای حفظ امنیت و جان شناورهای داخل استخر و عملکرد صحیح برخی دستگاه‌ها باید به این قسمت از طراحی تأسیسات توجه ویژه شود.

در آب پاتوژن‌های خطرناکی همانند باکتری‌ رشد می‌کند. آب استخر می‌تواند فضای مناسبی برای رشد میکروارگانیسیوم‌ها به وجود آورد و یک حامل و ناقل بیماری محسوب گردد. از این رو تصفیه مناسب آب، فیلتراسیون دقیق و استفاده مناسب از مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده در این راستا بسیار پر رنگ و مهم است و به چشم می‌خورد.

تعادلات و واکنش‌های شیمیایی غلط تنها به انسان‌ها آسیب وارد نمی‌کند و می‌تواند به قسمت‌های مختلف استخر نیز خسارات زیادی وارد کند.

آبی که از نظر ph یعنی غلظت اسیدی و بازی بودن مناسب نباشد، پوست و چشم را تحریک می‌کند. کلر محبوب‌ترین عنصر زد عفونی‌کننده‌ای است که در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عنصر در ترکیب‌هایی همچون هیپوکلریت کلسیوم که جامد است و هیپوکلریت سدیم که یک ترکیب مایع است، به کار می‌رود.

مهم‌ترین ترکیبی که در آن از عنصر کلر استفاده شده‌است هیپوکلروز می‌باشد. این ترکیب به لیپیدهای واقع در دیواره سلولی حمله می‌کند و با ازبین بردن باکتری‌ها و سایر عوامل‌بیماری زا جایگاه ویژه‌ای در اسید شویی استخر و تأسیسات استخر دارد.

جمع بندی؛

همان طور که در این مقاله برسی کردید؛ شاید استخر‌ها از نظر اندازه و ابعاد، همچنین سرباز یا سرپوشیده بودن با هم تفاوت‌هایی داشته باشند، اما در نهایت سیستم کلی و هماهنگ آن‌ها مانند یکدیگر است و توسط لوله کشی pvc به هم متصل می‌شوند.

سبک طراحی تأسیسات یک استخر به معنای استفاده از فناوری‌های پیچیده و قابل توجهی است که برای نگهداری آن باید قطعات مختلفی را شناخت. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و پاسخ پرسش‌های خود را دریافت کرده‌باشید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

اغلب استخرهای شنا چند حفره مکش دارند و چه کاربردی دارد؟

بیشتر استخرهای شنا دارای دو حفره مکش هستند که تنها در تمییز کردن استخر به کار برده می‌شود. مانند جاروبرقی عمل می‌کنند و به جای زباله آب می‌کشند.

آیا سیستم پمپاژ مکش‌ها جدا از پمپ اصلی است؟

ممکن است برخی از مکش‌ها پمپاژ جداگانه داشته باشند اما معمولا توسط پمپاژ اصلی هدایت می‌شوند.

بعد از زهکشی آب وارد چه مرحله‌ای می‌شود؟

مرحله فیلتراسیون که پس از اتمام زهکشی صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *