نحوه اسید شویی استخر و جکوزی

نحوه اسید شویی استخر و جکوزی

از زمان‌های دور تا کنون یکی از مهارت‌های انسان که آن را به عنوان بازی و سرگرمی نیز در نظر می‌گیرد، شنا کردن است. وقتی انسان‌ها حجم زیادی از آب را به صورت سالم و کاملا بهداشتی جهت شناکردن انسان‌ها قرار می‌دهند، به آن استخر می‌گویند‌. آبگیرها و حوضچه‌های قدیمی در واقع استخرهای حقیقی هستند که در گذشته مورد توجه انسان‌ها قرار می‌گرفته‌است‌. امروزه از این منابع طبیعی برخی کشاورزان جهت آبیاری محصولات خود استفاده می‌کنند.

در رابطه با استخر‌ها، تمیز و بهداشتی نگه داشتن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل روش‌هایی جهت نظافت استخر وجود دارد که یکی از آن‌ها اسیدشویی استخر است. در این مقاله از وب سایت اینترنتی استخرینو قصد داریم در رابطه با نحوه اسیدشویی استخر و جکوزی صحبت کنیم و پاسخ پرسش‌های شما را به طور کامل بازگو کنیم‌.

منظور از اسیدشویی استخر و جوزی چیست؟ در حقیقت اسیدشویی استخر به معنای از بین بردن یک لایه از کثیفی‌های سطح استخر است. نحوه اسیدشویی استخر و جکوزی، سونا بخار، سوناخشک، آبنماها، حوضچه آب سرد مانند هم است.

توجه داشته باشید اسیدشویی استخرهای روباز و سربسته با یکدیگر تفاوت دارد. همان طور که می‌دانید در استخرهای سربسته به واسطه هیترها باید سرمایش و گرمایش آب و محیط استخر را کنترل کرد اما در استخرهای روباز دما با محیط بیرون هماهنگ است.

مراحل اسید شویی شامل: موریاتیک، تری سدیم فسفات، اسیدکلریدریک و در نهایت سود می‌باشد. این مواد شیمیایی را می‌توان به صورت آنلاین یا حضوری دریافت کرد. در صورت استفاده از این مواد باید به نکات ایمنی زیادی توجه کرد.  برای مثال حتما از دستکش، عینک دوپلاستیکی، روپوش‌های عایق و کلاه مناسب اسیدشویی استفاده کرد.

  • در مرحله اول اسید شویی باید آب استخر را به صورت کامل خالی کرد. جهت رقیق کردن محلول مچرد نظر، باید آب استخر را با اسید مخلوط کنید. هرگز دو اسید را جهت اسیدشویی استخر با یکدیگر ترکیب نکنید. لازم به ذکر است که در همه اسیدشویی‌ها نیازی به تخلیه استخر نیست که در ادامه با آن آشنا می‌شوید.
  • میزان رسوباتی که در هر استخر به وجود می‌آید متفاوت است، بنابراین مقدار اسیدی که جهت تمییز کردن آن باید به کار رود اصولا متفاوت است.
  • بعد از اتمام اسیدشویی، اسیدهای باقی ماندا را با محلول سود خنثی سازی کنید تا اثر اسیدها باقی نماند در نهایت با پمپاژ کردن آن‌ها را بیرون بفرستید.

نحوه اسید شویی استخر و جکوزی

نکات ایمنی در اسیدشویی استخر و جکوزی

  • هنگام استفاده از اسیدها باید به شدت مراقبت کرد زیرا در صورت برخورد مواد شیمیایی با پوست دستتان یا چشم‌ها، احتمال وارد شدن خسارات جبران ناپذیر وجود دارد. برای مثال از دست دادن بینایی با وارد شدن اسیدهای قوی به داخل چشم و عبور و سوختن لایه‌های چشم، خوردگی پوست دست، خفگی در اثر آزاد شدن گازها و بخارات سمی و…. از همین رو استفاده از لباس ‌های مخصوص و عینک‌های مناسب در انجام این کار لازم و ضروری است.
  • از روشن کردن تهویه‌های هوا هنگام اسیدشویی غافل نشوید. اگر یک استخر سرپوشیده را اسیدشویی می‌کنید بایستی هواکش‌ها را روشن بگذارید.
  • اسیدشویی استخر باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام گیرد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی به وجود آید.
  • فضایی که بین کاشی‌های استخر ایجاد می‌شود مکان مناسبی برای رشد جلبک‌ها و آلودگی‌های ناشی از آن است. از همین رو نباید به صورت مداوم از اسیدشویی استفاده کرد. زیرا مقامت لبه‌ کاشی‌ها به مرور زمان کم می‌شود و بعد از شکستکی و فاصله‌ای که درست می‌شود، جلبک‌ها به خود اجازه روییدن می‌دهند.

نحوه اسید شویی استخر و جکوزی

اسیدشویی استخر با سولفات آلمینیوم

همه اسید‌شویی‌های استخر نیازی به تخلیه آب ندارند. اسیدشویی استخر با سولفات آلمینیوم یکی از این روش‌‌هاست. در این شیوه با استفاده از کلر تمامی جلبک‌هایی که در کف استخر ته نشین شده را نابود می‌کنند و در نهایت رسوبات را از بین می‌برند‌. نکته قابل توجه این است که اگر از این اسید به درستی و به اندازه کافی استفاده شود، رنگ داخل استخر تغییر نخواهد کرد و بوی آب نیز ثابت می‌ماند که از مزیت‌های آن محسوب می‌شود.

یکی دیگر از شیوه‌های نظافت استخر به وسیله جارو و برس است که بسیار دشوار می‌باشد. زیرا از بین بردن جلبک‌های به وجود آمده با جارو و برس کار صاقت فرسا و دردسرسازی است. امکان آسیب رسیدن به فایبر گلاس جکوزی و استخر وجود دارد و بوهای نامطبوع نیز از بین نمی‌رود.

جمع‌بندی؛

همان طور که در این مقالع از وب‌سایت اینترنتی استخرینو مطالعه کردید؛ روش‌های متعددی جهت نظافت استخر وجود دارد که یکی از این شیوه‌ها اسیدشویی استخر و جکوزی می‌باشد. اگر میزان کثیفی و آلودگی به وجود آمده روی سطوح و کاشی‌های استخر بیش از حد باشد بهترین راه اسیدشویی است و برای آراسته‌شدن جلوه استخر راه دیگری وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که اگر از روش اسید شویی در دفعات متععدی استفاده کنید به کاشی‌ها آسیب جدی وارد می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات نظافت مداوم و هفتگی با بهره بردن از اسکرابرها یا همان ماشین‌های برس زنی صنعتی است.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

جهت شفاف‌سازی آب استخر چه راه‌هایی وجود دارد؟

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان به کار با تستر کلر، جاروی استخر، بکواش فیلتر استخر، بدون مصرف مواد شیمیایی اشاره کرد.

برای تست کلر استخر چند روش وجود دارد؟

روش شیمیایی و الکترونیکی. به صورت معمول برای استخرهای خانگی از روش شیمیایی استفاده می‌شود.

بکواش فیلتر استخر هرچند مدت باید انجام گردد؟

به مصرف استخر بستگی دارد اما به صورت کلی در ماه توسط نگهدارنده تأسیسات استخر دوبار بکواش می‌‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *