تصفیه استخر چیست و انواع فیلتر تصفیه استخر کدام است؟

تصفیه استخر

هر یک از افرادی که اقدام به ساخت استخر می نمایند باید به خوبی در مورد انواع روش های تصفیه استخر اطلاعات بیشتری به دست آورند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که نگهداری از استخر با استفاده از سیستم های تصفیه سازی آب اهمیت بسیار زیادی دارد که بهتر است به خوبی سیستم های تصفیه سازی آب را جهت نگهداری کردن استخر بشناسید.

فیلتر های بسیار زیادی برای تصفیه کردن آب درون استخر وجود دارد که بسیاری از افراد به دنبال فیلتر تصفیه استخر ارزان هستند. شما برای تصفیه استخر خانگی خود بهتر است که تمامی روش ها و انواع دستگاه های فیلتر سازی آب استخر را بشناسید.

هدف اصلی استفاده کردن از فیلترها برای تصفیه سازی آب استخر و جدا کردن ذرات جامد خارجی موجود در آب استخر می باشد. فیلتر تصفیه به تنهایی قادر به ضد عفونی کردن آب و از بین بردن آلودگی های موجود در استخر نمی باشد. برای ضدعفونی کردن آب نیاز است که آب خروجی از فیلتر به وسیله مواد شیمیایی مناسب پیش از وارد شدن مجدد به درون استخر ضدعفونی شود.

به طور معمول برای تصفیه استخر از سه نوع فیلتر متداول استفاده می‌ کنند. این فیلترها اهمیت بسیار زیادی جهت از بین بردن آلودگی آب استخرها دارند که هر یک دارای ویژگی ها و مشخصات متنوعی هستند. در ادامه برخی از مهم ترین و اصلی بهترین فیلترهای تصفیه سازی آب استخر را نام می بریم.

تصفیه استخر

انواع فیلتر تصفیه استخر

هر یک از تجهیزاتی که برای تصفیه سازی و نگهداری از استخر مورد استفاده قرار می گیرد دارای انواع مدل ها و طرح های متنوعی است. بنابراین شما زمان خرید هر یک از تجهیزات مربوط به نگهداری استخر باید به خوبی در مورد مدل ها و انواع آنها آشنایی بیشتری به دست آورید.

فیلتر تصفیه استخر نیز انواع متنوعی دارد و یکی از مهمترین و اصلی‌ترین تجهیزات تصویرسازی استخر می‌ باشد. هر یک از انواع فیلترهای به کار برده شده درون استخر همراه با ویژگی هایی که دارند عبارت است از :

  1. فیلتر شنی :

در فیلترهای شنی از سنگریزه و شن برای  تصفیه سازی آب استخر و زلال سازی آب استفاده می ‌شود. مکانیزم کار کرد این فیلتر ها بسیار ساده می باشد. آب آلوده جمع‌ آوری شده از درون استخر از قسمت بالای فیلتر وارد شده و پس از عبور از لایه های متنوع سنگریزه و شن از قسمت تحتانی فیلتر خارج می‌ شود.

به این ترتیب مقدار قابل توجهی از آلودگی های آب استخر گرفته خواهد شد. باید دقت داشته باشید که فرایند تفکیک کردن آلاینده‌ها در فیلترهای شنی به وسیله دو روش انجام می‌ شود :

– ذرات جامد که درشت هستند و در آب به صورت معلق قرار گرفته اند در حفره‌ های ریزبین و فواصل دانه‌ های فیلتر گیر خواهند کرد.

– از آنجایی که لخته ها و مواد ژلاتینی به بهترین نحو ممکن به دانه های شن می ‌چسبند جهت بالا بردن راندمان فیلتر آب ورودی به فیلتر مواد بسیار زیادی مانند سولفات آلومینیوم می‌ زنند. از این طریق آلودگی های استخر را به شکل لخته در آورده و به صورت اصولی تر در فیلتر شنی جدا شوند.

    ۲. فیلترهای کارتریجی

مکانیزم عملکرد این نمونه از فیلترهای تصفیه استخر مانند فیلترهای تصفیه آب مورد استفاده در خانه ها می باشد. آب پس از عبور از سطح استخر با جنسی شبیه به لایه های پارچه ای در این نمونه از فیلترها تصفیه خواهد شد. سطح روی آب در فیلترهای کارتریجی بیشتر از فیلترهایی که شنی هستند می باشد.

بر همین اساس کثیفی و گرفتگی در فیلترهای کارتریجی به تعداد دفعات کمتری نسبت به فیلترهای شنی رخ می دهد. ضمن اینکه فشار کاری طراحی شده جهت فیلترهای کارتریجی پایین تر از نمونه فیلترهای شنی می باشد. این فیلترها را به طور معمول باید در هر فصل یک الی دو بار تمیز کنید.

روش تمیز کردن آنها به سادگی انجام خواهد شد شما با بیرون آوردن فیلتر از درون محفظه می توانید به راحتی شستشوی آنها را انجام دهید. برخی از این فیلترها ارزان هستند و با سرعت بالاتری تعویض می شوند. اما برخی دیگر از آنها کیفیت بالاتری دارند و چند سالی طول می‌کشد تا آنها را بتوانید دور بیندازید.تصفیه استخر

  1. فیلترهای دیاتومه :

فیلترهای دیاتوم یکی دیگر از انواع فیلترهای تصفیه سازی آب استخر می‌باشد. خاک سیلیس و یا دیاتوم در واقع پودر فسیل باقی مانده از گیاهان دریایی هستند. این مواد قابلیت جذب آلودگی بسیار بالایی دارند و قادر می باشند ذرات ۵ میکرون را هم از هم به راحتی جدا کنند.

این فیلتر ها مانند فیلترهای شنی به شستشوی معکوس نیاز پیدا می ‌کنند و فرآیند مشابهی برای آن انجام خواهند شد. اما باید دقت داشته باشید که به دلیل سرطان زا بودن خاک سیلیس استفاده از این نوع فیلترها زیاد در استخرها مرسوم نمی باشد. به طور کلی دو نمونه از فیلترهای استخر که در بالا بیان کردیم نسبت به این این مورد از فیلترها رایج‌ تر است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *