آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟

آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟

آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟

امروزه استفاده کردن از فیلتر شنی جهت تصفیه آب استخر رواج پیدا کرده است. آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟ سوالی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

فیلتر شنی

فیلتر شنی از جمله قدیمی‌ترین و رایج ترین دستگاه هایی می باشد که جهت تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه برای حذف ذرات معلق در آب با بیش از اندازه بیشتر از ۱۰۰ میکرون مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ویژگی‌های مثبت این دستگاه قیمت ارزان و طول عمر بالا می باشد که باعث شده است تا تصفیه آب با فیلتر شنی در مصارف خانگی و همچنین صنعتی کاربرد بسیاری پیدا کند.

تصفیه اب در طبیعت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از مهم ترین آن ها حذف مواد زائد از آب بودن آن از بستر شن و ماسه می باشد. توجه داشته باشید در طراحی و ساخت فیلتر شنی معمولا از این رفتار طبیعت الهام گرفته شده با صرف هزینه کمتر نسبت به روش‌های دیگر تصفیه آب مثل اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون و غیره نسبت به حذف ذرات معلق در آب حل نمی کند.

توجه داشته باشید فیلترهای شنی در واقع نوعی مخزن می‌باشند که دارای یک ورودی و همچنین یک خروجی و نازل های با پوشش و سیلیس می باشند. بهتر است بدانید ذرات معلق در آب با نازل پوشیده شده با دانه های شن امکان عبور را پیدا نخواهد کرد که در نهایت خروجی آب تمیز و تصفیه خواهد بود.

توجه داشته باشید بدنه صافی های شنی از جنس های مختلفی ساخته و تولید می‌شود که برترین آن ها بدنه‌ای فلزی و فایبرگلاس و بتنی می باشد.

روش تصفیه آب با فیلتر شنی

بدنه  فلز این تجهیزات از ورق های گالوانیزه می باشد و نوع بتنی که بیشتر برای تصفیه خانه هایی با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد که در سایز های بزرگ تولید شده و از مقاومت بالایی برخوردار است. فیلترهای فایبرگلاس معمول نصب کامپوزیت های تحت فشار تولید شده و به صافی شنی شنی اف آر پی نیز شناخته می شود.

روش تصفیه آب با فیلتر شنی

در ادامه مبحث آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟ باید به طور کلی ذکر کنیم که بدون در نظر گرفتن انواع مختلف فیلترهای شنی روش کار آن ها به صورت زیر است:

  1. معمولاً آب که دارای املاح آهن، منگنز، ذرات معلق، گل لای و … می باشد. در شیر ورودی به مخزن وارد خواهد شد.
  2. در داخل مخزن نازل های پوشیده شده از چه وسیله ای است در نظر گرفته خواهد شد که برای جلوگیری از خوردگی نازل ها پوشش و سیلیس بر روی نازل ها به گونه ای انجام می‌شود که ابتدا دانه‌ها درشت سپس متوسط و در ناحیه دانه های ریز قرار خواهند گرفت. عبور آب از نازل باعث خواهد شد تا ذرات بزرگتر از حد میکرون به دانه‌های شن و ماسه برخورد کنند و امکان عبور از آن ها به دست نیاورند که تنها قرار دارد و بدون ذرات محل از نازل عبور خواهد کرد.
  3. در نهایت آب بدون ذرات معلق شیر خروجی مخزن به بیرون از دستگاه انتقال داده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فیلتر شنی

در ادامه مبحث آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟ باید ذکر کنیم که در طراحی فیلتر شنی نیروی وجود دارد که باعث می شود آب و فاضلاب عبور کند. بر همین اساس و با توجه به میزان فشار وارد شده به آب برای عبور از فیلتر استخر می‌توان با فیلترهای شنی را در نظر گرفت. برخی از انواع فیلتر شنی عبارتند از:

فیلتر شنی کند

بهتر است بدانید این نوع از فیلتر های شنی در طبیعت بسیار رایج می باشد و بدون هیچگونه نیروی فشار عمل خواهد کرد. عبور آب از بستر شنی با سرعت کاملاً طبیعی و آرام در فضایی با مساحت یک مترمربع در یک شبانه روز در ناحیه ۳ متر مکعب آب تصفیه شده خارج خواهد شد.

توجه داشته باشید این دستگاه با توجه به سرعت بسیار پایین فیلتر برای محیط های صنعتی و خانگی کاربرد دارد. در این محیط ها نیاز به اب تصفیه شده بسیار کمتر می باشد. به عنوان مثال می‌توان گفت در تصفیه‌خانه‌های شبکه های آب روستایی صافی شنی گزینه مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

انواع فیلتر شنی

فیلتر شنی تند ثقلی

توجه داشته باشید این نوع فیلترها بسیار مشابه نوع کند می باشند تنها تفاوتی که دارند در مساحت بستر شنی می باشد تا بر اساس آن عبور خواهد کرد. توجه داشته باشید برای عبور آب با فشار و سرعت بالاتر بستر پوشیده شده از ماسه و سیلیس کم و حدود ۴۰ تا ۱۰۰ متر مربع در نظر گرفته خواهد شد.

توجه داشته باشید در نوع فیلتر شنی که مساحت بستر شن حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ متر مربع می باشد. یکی از مزایای بسیار مهم این روش سرعت تصفیه بالاتر می باشد. البته در نظر داشته باشید چون آب از وسایل کوچک  عبور می‌کند در نتیجه سرعت تصفیه بستر شنی نیز افزایش پیدا خواهد کرد که باعث شست و شوی بیشتر نسبت به نوع کند آن می‌باشد.

فیلتر شنی تند تحت فشار

بهتر است بدانید فیلتر تند شنی تحت فشار یکی از انواع پرکاربردترین صافی شنی ها می باشد که در محیط های صنعتی و حتی خانگی به سرعت بیشتری برای تصفیه آب نیاز می باشد استفاده خواهد شد. توجه داشته باشید عبور آب با فشار وارد شده در سمت پمپ باعث خواهد شد تا سرعت عبور آن از بستر شنی و نازل ها افزایش پیدا کند. همچنین در مدت زمان کوتاه اب تصفیه شده نیز نسبت به روش‌های قبلی بیشتر خواهد بود.

کاربرد فیلتر شنی

همانطور که ذکر شد فیلترهای شنی به خاطر مکانیزم به کار رفته در آن ها، هزینه نسبتا ارزان آن ها و … کاربرد بسیاری داشته که در تصفیه خانه های خانگی، استخر، کارخانجات صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربردهای فیلتر شنی می توان به استفاده جهت تصفیه آب استخر و تصفیه پساب فاضلاب، تصفیه آب شرب، تصفیه آب کشاورزی، فیلتر شنی در برج خنک کننده و … اشاره کرد.

کاربرد فیلتر شنی

به توضیحاتی که ذکر شد استفاده از فیلتر شنی بسیار ضروری و مهم می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت  https://estakhrino.com/ با کارشناسان استخرینو در تماس باشید.

آیا استفاده از فیلتر شنی ضروری است؟

با توضیحاتی که ذکر شد استفاده از فیلتر شنی بسیار ضروری بوده و از محبوبیت ویژه برخوردار است.

انواع فیلتر شنی کدامند؟

فیلتر شنی تند ثقلی، فیلتر شنی کند، فیلتر شنی تند تحت فشار

رایج ترین دستگاه جهت تصفیه آب استخر کدام است؟

فیلتر شنی از جمله شنی دستگاه‌ها برای جهت تصفیه آب استخر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *