طراحی سازه استخر

طراحی سازه استخر

طراحی سازه استخر

طراحی و ساخت استخر از جمله خدماتی می باشد که نیازمند تخصص و مهارت بالا می باشد که باید حتماً توسط افراد با تجربه انجام شود. در ادامه این مطلب قصد داریم طراحی سازه استخر را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ساخت استخر از جمله کارهایی می باشد که جذابیت و زیبایی ساختمان را افزایش می‌دهد البته با این حال می‌تواند بلای جان و جیب شما نیز باشد. طراحی و ساخت استخر در هر فضا اندازه که باشد نیازمند یک سری اصول و استانداردهای لازم در طراحی سازه استخر است.

رعایت این اصول و استاندارد ها به شما کمک خواهد کرد تا سالیان سال از یک استخر بدون دردسر لذت ببرید. توجه داشته باشید طراحی سازه استخر نیازمند آشنایی با انواع سازه های استخر همچنین اصول طراحی و … می باشد که باید تمامی افراد با آن آشنا باشد.

انواع سازه استخر

روش های مختلفی برای برپایی سازه استخر وجود دارد که شما می توانید از آن بهره مند شوید، هر یک از ان ها نیازمند اصول و استانداردهای خاص خود می باشد. به طور کلی سازه های استخر در چهار نوع وجود دارند که عبارتند از:

  1. استخر بلوکی
  2. استخر آجری
  3. استخر بتنی
  4. استخر فایبرگلاس

انواع سازه استخر

اصول طراحی سازه استخر

در این قسمت برخی از اصول طراحی سازه استخر را ذکر می کنیم.

موقعیت در طراحی سازه استخر

یکی از اصول بسیار مهم در طراحی سازه استخر که در بیشتر مواقع با مشکل نادیده گرفتن مواجه می شود؛ موقعیت و مکان استقرار سازه استخر می باشد.

بهتر است بدانید نادیده گرفتن این نکته در پروژه هایی که به صورت سنتی و همچنین بدون بهره گیری از کارشناسان به پیش می‌رود بسیار دیده می‌شود. معمولاً هدف از ساخت استخر فراهم کردن تجربه راحت برای افرادی می باشد که بتوانند به راحتی از ورزش شنا و اب تنی بهره‌مند شود.

توجه داشته باشید در انتخاب محل مناسب برای استقرار سازه استخر باید به نکاتی مثل عوارض طبیعی مثل درخت، پستی و بلندی‌ها و همچنین عوارض مصنوعی مانند خانه، جنس نوع خاک و حریم خصوصی، جهت تابش خورشید و … توجه داشته باشید. هر یک از این موارد در صورتی که نادیده گرفته شود تحت شرایطی به سازه آسیب وارد می کند.

افرادی که از استخر استفاده می کنند می توان گفت اگر باید اصلاحی را داد می‌تواند هزینه بسیار زیادی داشته باشد و یا در برخی موارد اصلاً امکانپذیر نباشد. به‌همین خاطر پیشنهاد می کنیم از همان ابتدا سعی کنید به این موارد توجه کنید.

شکل و اندازه طراحی سازه استخر

شکل کاسه استخر یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد که در طراحی آن ها باید اصول مشخص و استانداردی را مد نظر قرار دهید. شکل و اندازه استخر به صورت مستقیم بر هزینه اجرای سازه استخر تاثیر گذار است. مشکلات و فشارهای وارد شده بر روی دیوارها تاثیر مستقیمی دارد و باید در اجرای اولیه و بتن ریزی این نکات را مد نظر قرار دهید.

به طور کلی می توان گفت باید با شرایط زمین از نظر جنس و همچنین سفره های آب زیرزمینی و .. بررسی شود. همچنین تعداد افرادی که از استخر استفاده کنند نیز بر روی شکل و اندازه استخر بسیار تاثیرگذار می‌باشد. توجه داشته باشید بدنه استخر در کل باید توان مقاومت در برابر نیروهای که از سوی آب به آن وارد می شود را داشته باشد.

باید در انتخاب مصالح و نوع آن ها دقت بسیاری داشته باشید. از اصول دیگری که در طراحی کاسه استخر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است درز های انبساط و درز های ساختمانی می باشند. اگر یک استخر بزرگ تر باشد این موضوع اهمیت بسیاری دارد.

شکل و اندازه طراحی سازه استخر

شیب کف استخر

بهتر است بدانید در طراحی شیب کف استخر باید به قد فرد شناگر توجه داشته باشید. شیب کف استخر باید به گونه‌ای باشد که این نیروی شناوری تقریباً با ۷۵ درصد قد فرد برابر باشد در غیر اینصورت امکان دارد نتواند تعادل خود را حفظ کند.

عمدتاً شیب کف استخر ۲۵ میلیمتر در هر متر در نظر گرفته می شود.

عایق بندی استخر

عایق بندی استخر در طراحی و ساخت سازه استخر بسیار مهم می باشد که مثل دیگر عملیات ها باید طبق اصول خاص انجام شود. توجه داشته باشید شیوه عایق بندی استخر بسیار متنوع می باشد که بر اساس اصول متفاوت می توان انجام داد. به طور کلی هر روش عایق بندی که مورد استفاده قرار می گیرد باید طبق اصول و استانداردهای خاصی باشد. برخی از این اصول و استانداردها عبارتند از:

  • عایق مورد نظر باید در برابر آب های قلیایی استخر و مواد به کار رفته در آن مثل نمک و کلر و .. از مقاومت بالایی برخوردار باشد.
  • استخر ها معمولا تحت تاثیر تغییرات دمایی بسیار شدیدی قرار می گیرند. این موضوع در استخرهای روباز این موضوع بیشتر دیده خواهد شد از این رو باید عایق در برابر تغییرات دمایی نیز از مقاومت بالایی برخوردار باشد.
  • عایق مورد نظر باید چسبندگی خوبی با مصالحی که در ساخت استخر به کار می روند داشته باشد که این از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  • توجه داشته باشید برای سوخت مورد استفاده قرار می گیرد باید در برابر فشارهای مکانیکی ضربه های ناگهانی و هرگونه سایش مقاوم باشد و در اطراف و زیر بالایی برای مقابله با این موارد برخوردار شود.
  • بهتر است بدانید عایق مورد نظر باید حتی الامکان در مقابل طرف های کوچک و بسیار ری اکنش نشان دهد و با ایجاد پل در جهت برطرف کردن آن ها به خوبی عمل نماید.
  • عایق کاری باید با در نظر گرفتن فشار ناشی از آب بر شنا کار آن انجام شود.

نازک کاری داخل استخر

یکی از عملیاتی که در استخر باید انجام شود نازک کاری داخل استخر است که بر سطح کیفی تاثیر بسیاری دارد. معمولاً داخل استخر باید از مصالحی پوشیده شود که هیچ آسیبی به شناگر وارد نکند. به عبارت دیگر می توان گفت استخری که نازک کاری شده باید بدون شکستگی و فرورفتگی باشد و از ایجاد گوشه و لبه های تیز پرهیز شود.

به طور کلی می‌توان گفت در مقابل شرایط قلیایی و اسیدی که بر آب استخرها مقاوم باشد و آسیبی به آن وارد نشود. از دیگر اصول طراحی استخر می‌توان به رنگ آمیزی و طراحی سازه استخر همچنین کف پوش اطراف استخر و … اشاره کرد.

طراحی سازه استخر را به تیم متخصصی استخرینو بسپارید تا با بهترین مصالح و همچنین روش های متد روز دنیا برای شما بهترین استخر را طراحی کرده و شما بتوانید از آن بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت  https://estakhrino.com/ مراجعه نمایید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

شیب کف استخر عمدتاً در هر متر باید چند باشد؟

شیب استخر در هر متر باید ۲۵ میلیمتر در نظر گرفته شود.

انواع سازه استخر کدامند؟

استخر آجری، استخر بلوکی، استخر بتنی، استخر فایبرگلاس

طراحی سازه استخر به کدام تیم طراحی بسپاریم؟

طراحی سازه استخر خود را به تیم حرفه ای و با تجربه استخرینو بسپارید. برای ارتباط با تیم حرفه ای استخرینو به وب سایت https://estakhrino.com/ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *