نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی

نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی

در این مطلب از وب سایت استخرینو قصد داریم شما را با مبحث نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی آشنا کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

پس از ساخت استخر، تاسیسات و اتصالات استخر، نگهداری و بازسازی استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. تهیه اتصالات مناسب و تصفیه آب استخر در عملکرد و دوام آن برای مدت زمان طولانی موثر است. استخر ها در دو نوع رو باز و بسته هستند. دمای استخر آب حدود ۲۴ تا ۲۹ درجه سانتیگراد است.

در ادامه مبحث نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی باید بدانید که جکوزی محیط بسته حوضچه مانندی است که آب آن با فشار زیادی برای ماساژ عضلات بدن استفاده می شود. از نظر ظرفیت به تک نفره و چند نفر تقسیم می‌شود. یکی از روش های مناسب در تسکین درد استفاده از جکوزی می باشد. دمای جکوزی حدوداً ۳۶ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است.

نگهداری از استخر شامل مواردی مثل شفاف کردن، ضدعفونی کردن آب آن، تمیز کردن استخر، تمیز کردن محوطه آن، تعمیر و تعویض فیلتر پمپ تصفیه و… می باشد. به گونه ای که می توان گفت نگهداری از جکوزی شامل تمیز کردن آن از آلودگی و تعویض آب آن  می باشد.

نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی

رایج ترین اشتباهات نگهداری استخر و جکوزی

در زیر به ۵ مورد از اشتباهاتی که در نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی انجام می‌شود؛ اشاره خواهیم کرد.

 • اهمال در استفاده از برس

برای تمیز کردن استخر از جاروهای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مناسب و کافی نیست. در این مواقع تمام مناطق استخر تمیز نمی شود. این جارو ها مواد انباشته شده در کف استخر را جمع می کنند. بعد از مدتی لایه هایی که کمتر تحمیل شده اند؛ با جلبک و چربی پوشیده شده و تمیزی استخر را از بین می برد. این کار در ظاهر و زیبایی سخت تاثیر گذار است. برای جلوگیری از اتفاق باید حتماً از برس برای دیواره استخر، نردبان ها، پله ها و گوشه ها استفاده کرد.

 • برهم زدن تعادل شیمیایی آب

میزان ph آب را مواد شیمیایی موجود در آن تعیین می‌کند. بر هم زدن تعادل شیمیایی باعث می شود ph آب تغییر کند. در این مواقع شرایط بهداشتی آب دچار مشکل می شود. حفظ تعادل ph مناسب و تعادل شیمیایی آب استخر و جکوزی در نگهداری از آن مهم است.

 • عدم رعایت زمان لازم برای عملکرد سیستم تصفیه استخر و جکوزی

تصفیه آب استخر و جکوزی در نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ساخت تصفیه خانه در استخر استفاده از تاسیسات مناسب حائز اهمیت است. باید هر روز تمام آب استخر از فیلتر عبور کرده و تصفیه شود. برای تصفیه استخر حدود ۸ ساعت پمپ تصفیه آب باید روشن باشد تا آب تمیز و شفاف شود.

اگر مدت زمان کمتر از ۸ ساعت باشد؛ آلودگی ها کامل پاک نمی شوند. بهتر است بدانید این کار در شب انجام شود که مدت زمان طولانی استخر خالی می باشد. برای جکوزی نیز هر سه ماه باید آب جکوزی تعویض شود. بسته به تعداد افراد استفاده کننده این زمان را می توان کم ‌یا زیاد کرد.

 • انجام نادرست فرآیند شوک کلر استخر

یکی از مهمترین کارها در نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی استفاده از شوک کلر به استخر است. زمانی که کلر های موجود در آب خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می‌دهند فرایند شوک کولر انجام می‌شود. اگر این فرایند درست انجام شود؛ میکروب ها و آلودگی های آب از بین می روند. وقتی سطح کلر آب به حد طبیعی برسد می توان در آب شنا کرد.

 •  اشتباهات در فصل زمستان

نگهداری از استخرهای روباز دشوارتر از بقیه استخر ها است. بروز هر کدام از اشتباهات در نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی در زمستان باعث ترکیدن لوله و آسیب به موتورخانه استخر می شود. استخرهای روباز را در زمستان تخلیه کرده و دوباره در زمان مناسب پر کرده و استفاده کنید.

نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی

 آسیب های بالا یا پایین بودن ph آب استخر

اگر ph آب استخر از بازه استاندارد بالا یا پایین باشد؛ آسیب هایی در پی دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

اگر آب از حد نرمال پایین تر باشد: مواد ضدعفونی کننده در زمان کوتاه تجزیه می شود و زمان کافی برای ضدعفونی کردن ندارد. آب استخر اسیدی است و با توجه به خاصیت خورندگی آن احتمال آسیب به لوله های استخر را افزایش می‌دهد.

اگر ph آب بالاتر از بازه نرمال باشد: کاهش اثر مواد ضدعفونی کننده آب، از بین رفتن شفافیت و سالم بودن آب، رسوب در سطح کاشی ها و فیلترهای تصفیه آب،

وجود مقدار مشخصی یون: وجود این یون ها باعث مقاومت آب در برابر تغییراتph  می شود. از تغییر سریع و ناپایداری آب جلوگیری می کند. یون های موجود به حفظ ph نرمال کمک می کنند.

اسیدی یا قلیایی شدن آب استخر: باعث آسیب های پوستی و چشمی می شود.

اصول نگهداری جکوزی

در زیر ۴ کار مهم که برای نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی توصیه می شود؛ را مورد بررسی قرار داده ایم:

حفظ تعادل شیمیایی آب جکوزی: دمای آب جکوزی به بین ۳۶ تا ۴۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. اگر دمای آب بالاتر برود انواع باکتری و ویروس در آب رشد می کنند. دمای بالای آب باعث می شود حفره های پوست باز شده و احتمال بیماری پوستی افزایش پیدا می‌کند.

تعویض آب: هر سه ماه آب جکوزی را تخلیه کنید. این کار باعث کیفیت آب جکوزی می شود. با توجه به وضعیت فیلتر جکوزی، تعادل شیمیایی آب و نفرات استفاده کننده از جکوزی می توان این بازه زمانی را به دو ماه یا چهار ماه تغییر داد.

دوش گرفتن قبل از جکوزی: یکی از مهمترین عامل در کیفیت در آب جکوزی تمیز بودن بدن افراد قبل از استفاده از جکوزی است. حتماً دوش بگیرید تا چربی و آلودگی های بدن وارد جکوزی نشود.

استفاده از شوک ضدعفونی: بعد از هربار که از چه گازی استفاده می کند آن را  شوک ضدعفونی دهید. اول ph آب را اندازه گیری کنید. اگر بالاتر از ۷.۶ باشد ابتدا باید آن را با اضافه کردن ماده شیمیایی تنظیم و بعد از ماده شوک ضدعفونی کننده استفاده کنید. شوک در ph  پایین موثرتر است.

اصول نگهداری استخر

اصول نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی در عملکرد مناسب و دوام استخر موثر است. کیفیت و سلامت آب استخر باید به طور هفتگی بررسی شود. قلیاییت کل، میزان کلر آزاد، ph  آب از پارامترهای مهم است که باید بررسی شود.

در صورت لزوم باید اقدامات لازم برای مطلوب شدن آب آن انجام شود. تست آب با کیت های سنجش انجام می شود. تست سنجش اگر مرتب انجام شود؛ از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری می کند.

نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی

فواید استفاده از استخر و جکوزی

 • آب درمانی و ماساژ در آب
 • انعطاف پذیری بدن
 • تسکین درد
 • کاهش استرس و خستگی،
 • ایجاد حس آرامش در بدن،
 • داشتن خواب راحت

معرفی مجموعه استخرینو

مجموعه تخصصی استخرینو جهت ارائه خدمات ساخت و طراحی استخر، نگهداری ماهیانه از استخر و جکوزی، بازسازی و … فعالیت دارد. شما عزیزان می توانید نمونه کار را در وب سایت https://estakhrino.com/ مشاهده نمائید. ساخت و طراحی استخر، سونا، جکوزی و … را به مهندسان تخصصی استخرینو بسپارید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *