نحوه اجرای رنگ استخر + نکات مهم نحوه انتخاب و اجرای رنگ استخر

نحوه اجرای رنگ استخر

نحوه اجرای رنگ استخر

رنگ آمیزی استخر یکی از بخش های نهایی در آماده سازی استخر محسوب می شود. به عبارتی بعد از آنکه ساخت استخر به پایان رسید، شما باید اقدام به خرید رنگ نمایید. در این مرحله دو نکته بسیار مهم است:

  • اول: انتخاب رنگ مناسب برای استخر
  • دوم: نحوه اجرای رنگ استخر

بر این اساس بهتر است اهمیت رنگ آمیزی استخر را نیز بدانیم. شاید برخی فکر کنند، رنگ آمیزی استخر فقط جهت زیبایی و دیزاین استخر انجام می شود. اما موضوع بسیار جدی تر است. به دلیل اینکه استخرها باید عموما در تمام مدت حاوی آب باشند و عایق کاری حکم حفظ و نگهداری آب درون استخر را دارد، از رنگ آمیزی استخر استفاده می شود.

پس شما عزیزانی که اقدام به ساخت استخر کرده اید. برای نگهداری استخر نیز باید اقدامات لازم را انجام دهید. البته برخی از رنگ به جهت عایق کاری استخر استفاده نمی کنند و به ایزوگام و قیرگونی استخر دست می زنند. از این دسته از عزیزان می خواهیم برای عایق کاری از روش های جدید تر استفاده کنند و ایزوگام و قیرگونی را فراموش نمایند.

انتخاب رنگ مناسب برای استخر 

حال که اهمیت و دلیل رنگ آمیزی استخر را دریافتیم؛ می توانیم با رنگ هایی که برای استخر مناسب هستند، آشنا شویم. اگر به نکات این قسمت توجه نمایید، هم در انتخاب رنگ و هم در نحوه اجرای رنگ استخر اطلاعات بسیار خوبی نصیب تان می شود. رنگی که برای استخر انتخاب می کنید باید بر پایه رزین باشد.

رزین ماده ای چسبنده است با مقاومت بالا و ماندگاری زیاد که برای عایق کاری بسیار مناسب است.

البته رنگ استخری انواع گوناگون دارد. انتخاب شما بستگی به میزان هزینه کردنتان دارد. چون ماندگاری رنگ های استخری متفاوت می باشد، پس یقینا رنگ هایی که ماندگاری بیشتری دارند، گران تر خواهند بود. از دیگر ویژگی های رزین؛ قابلیت چسبندگی آن بر روی سطوح سیمانی، آجری یا بتنی می باشد.

رنگ آمیزی استخر

از نکات دیگر در زمینه انتخاب رنگ استخری و نحوه رنگ آمیزی استخر، ضد جلبک بودن آن می باشد.

اگر رنگ درستی برای استخرتان انتخاب نکنید، بعد از گذشت مدت کوتاهی، رنگ استخر پوسته پوسته شده، تخریب می گردد و به سازه های اصلی نیز آسیب خواهد زد.

پس حتما رنگی را انتخاب نمایید که مناسب استخر باشد و قابلیت چسبندگی بر روی سطوح استخرتان را داشته باشد، از تشکیل جلبک، انتشار بیماری ها و رشد باکتری ها نیز جلوگیری نماید. بعد از این مرحله باید نحوه اجرای رنگ استخر را بدانید تا اقدام به رنگ آمیزی کنید.

نحوه اجرای رنگ استخر

زیرسازی استخر قبل از رنگ آمیزی آن نقش بسیار مهمی دارد. قبل از آن که اقدام به رنگ آمیزی استخر کنید، باید کف استخر کاملا صاف و یک دست باشد. به همین منظور باید استخر، ساب زده شود.

به این معنی که پستی و بلندی های آن رفع شود و مسطح گردد. با انجام این کار، رنگ بر سطوح بهتر نشسته و جلوه زیباتری نیز دارد. بعد از آنکه سطح کاملا صاف گردید می توانید رنگ آمیزی را شروع کنید. براساس نکات زیر اقدام به رنگ آمیزی نمایید:

  • اگر سطح سیمانی کاملا خشک نشده، رنگی را خریداری نمایید تا نیازی به خشک شدن کامل سیمان نداشته باشد. اما اگر رنگ استخری شما از نوعی است که حتما باید سطح مورد نظر خشک باشد، پس صبوری کنید تا سیمان کاملا سفت شود.
  • ابزار رنگ آمیزی خود را انتخاب کنید و سپس رنگ را خریداری نمایید. اگر می خواهید با غلطک رنگ بزنید، رنگ مناسب با غلطک را خریداری کنید. برخی استخرها ابعاد کوچکی دارند، پس با قلمونیز می توان استخر را رنگ کرد.
  • عموما رنگهای استخری زمانی خراب می شوند و به استخر ضرر می رسانند که در حین اجرا، سطوح دارای رطوبت و گرد و غبار باشند. پس نحوه اجرای رنگ استخر در اولین قدم وابسته با پاکسازی سطوح از هرگونه عامل مزاحمی می باشد.

نحوه رنگ آمیزی مجدد استخر

اگر رنگ استخر شما پوسته پوسته شده و نیاز دارید مجددا رنگ آمیزی استخر را انجام دهید؛ حتما تمام رنگ ها را با کاردک برداشته و سطح را کاملا پاکسازی نمایید. اگر بر روی همان رنگ اقدام به رنگ آمیزی کنید، مطمئنا دوباره هزینه ای روی دست شما خواهد گذاشت و مجددا رنگ استخر پوسته پوسته می شود.

پس تمام رنگ های آسیب دیده را از بین برده، کف را کاملا تمیز و عاری از هر گونه رطوبت و گرد و غبار کنید و سپس اقدام به رنگ آمیزی نمایید. نکته دیگر آنکه، استفاده از قلمو برای رنگ آمیزی استخر بهترین وسیله محسوب می شود. شاید نسبت به غلطک و کمپرسور وقت بیشتری بگیرد اما نتیجه اینگونه رنگ آمیزی بهتر خواهد شد.

در انتهای مبحث نحوه رنگ آمیزی استخر باید بدانید که هنگام رنگ آمیزی استخر به شرایط اقلیمی نیز توجه داشته باشید. روزی را برای رنگ آمیزی انتخاب کنید که احتمال بارش باران صفر باشد و هوا آرام باشد. البته این امر در استخر های روباز بسیار مهم است و در استخر های سرپوشیده تاثیر کمتری دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *