مراحل و نحوه ساخت استخر با بلوک سیمانی

ساخت استخر با بلوک سیمانی

ساخت استخر با بلوک سیمانی

شما باید به خوبی بدانید که ساخت استخر با بلوک سیمانی با استفاده از روش های متنوعی اجرا می شود. اگر شما به دنبال یکی از روش های ساده و ارزان برای طراحی و ساخت استخر هستید باید بدانید که این روش یکی از بهترین انتخاب های شما خواهد بود.

یکی از مهمترین مسائلی که در ساخت استخر با استفاده از بلوک سیمانی اهمیت دارد مقاوم سازی دیواره های استخر و پی سازی قوی آن می باشد. شما برای اینکه آشنایی بیشتری در مورد این روش ساخت استخر داشته باشد و مراحل ساخت و طراحی آن را به خوبی بشناسید در ادامه مراحل را بیان می کنیم.

ساخت استخر با بلوک سیمانی

چگونگی ساخت استخر با بلوک سیمانی

مراحلی که برای چگونگی ساخت استخر با بلوک سیمانی وجود دارد بر اساس استانداردهای مشخص شده ای می باشد که این استانداردها عبارت است از :

  1. مرحله اول :

اولین مرحله ای که برای طراحی استخر با استفاده از بلوک سیمانی باید طی شود انتخاب کردن زمین مناسب است. برای ساخت استخر هایی که بلوک سیمانی دارند در ابتدا ساختن دیواره‌ ها و پی بر روی زمینی که ریشه درختان و گیاهان ندارد یکی از مهمترین اقدامات می باشد.

ساختن سازه روی زمین مقاوم و بکر طول عمر سازه استخر را در برابر ترک های ناشی از آب و نشست های احتمالی پی استخر افزایش می دهد. مقاوم سازی پی خاک و دیواره های استخر با سنگ چینی و ملات ماسه و سیمان به عنوان مرحله بعدی اهمیت بسیار زیادی دارد. در زمین‌هایی که سست هستند باید به این مسئله دقت بسیار زیادی شود.

در ابتدا شما بهتر است که از یک کارشناس متخصص مشورت بگیرید و میزان خاکبرداری استخر را از شروع تا پایان کار به درستی پیش بینی کنید. جهت شروع کار باید نقشه هایی که مربوط به طراحی استخر است را از پیمانکار با تجربه ‌ای دریافت کنید اگر خودتان می ‌خواهید عملیات خاکبرداری را انجام دهید به یک بیل مکانیکی و یا بابکت نیازمند هستید.

اگر خاکبرداری توسط نیروی انسانی انجام می شود باید بدانید که این امر زمان بیشتری از وسیله های مکانیکی به خود اختصاص می دهد. شفته آهک مخلوط شده را به وسیله دستگاه های مکانیکی و نیروی انسانی آن را در کاسه استخر می ریزید و در دو مرحله تا ۱۵ سانتیمتر شفته آهک را پهن می‌کنید تا تمامی فضای خاکریزی غرق آب شود.

  1. مرحله دوم :

در مرحله دوم نیز شفته ریزی برای ساخت استخر با بلوک سیمانی مشابه همین روش اولیه می باشد. بعد از پایان هر یک از مراحل بهتر است که مخلوط آهک و شفته را با یکدیگر به خوبی ترکیب نموده و صاف کنید.

دقت داشته باشید که بین مرحله اول و دوم به فاصله ۲۴ ساعت باید صبر کنید تا شکل گیری مرحله اول به درستی انجام شود.

حداقل شما ۲۵۰ کیلوگرم آهک برای هر متر مکعب استخر که خاک و قلوه سنگ دارد برای شفته ریزی استخر نیاز پیدا می کنید. شفته ریزی موجب می شود که مقاومت و طول عمر استخر تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. ترک های ناشی از آب استخر و دیگر حوادث به وسیله شفته ریزی رخ نمی دهد.

در واقع شما باید به خوبی بدانید که تنها ساخت استخر با استفاده از بلوک های سیمانی اهمیت ندارد بلکه روش های نگهداری از استخر های سیمانی نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد. برای بقای طول عمر استخر توجه کردن به مسائل فنی جهت طراحی استخر و تاسیسات آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

ساخت استخر با بلوک سیمانی

مراحل ساخت استخر با بلوک سیمانی

مراحل ساخت استخر با استفاده از بلوک های سیمانی عبارت است از :

  1. در ابتدا پیش از شروع خاکبرداری باید اندازه دقیق گوشه های استخر را با ۴ عدد گل میخ به درستی مشخص کنید. نقاط را با ریسمان کشی بهتر است که به یکدیگر متصل نمایید و با مقداری گچ دنباله سیمان را جهت تعیین محل خاکبرداری گچ ریزی کنید. اگر خطر نفوذ آب های سطحی به درون استخر وجود داشته باشد جهت آب بندی و عایق بندی دیواره بیرونی استخر باید اندازه ها را بیشتر در نظر بگیرید. خاک برداشته شده بهتر است که در محل نزدیک استخر باشد تا با پودر آهک مخلوط گردد و پشت دیواره ها ریخته شود. پشت دیواره استخر را از قبل خاکریزی به وسیله روش های مناسب باید زهکشی کنید.
  2. اگر خاکبرداری به وسیله دستگاه های مکانیکی انجام می‌شود به دلیل ضربه‌ای چنگال بیل امکان دارد که محل خاکبرداری سست گردد. در این صورت برای داشتن خاک بکر به ۱۵ سانتیمتر خاک بیشتر نیاز پیدا می کنید.
  3. پیش از اجرای بتن بهتر است که یک لایه پلاستیکی با ضخامت مناسب در استخر و دیواره‌های استخر قرار دهید. این لایه به صورت یکپارچه باید به اندازه مساحت کف استخر نصب و تهیه شود.
  4. آرماتور گذاری کف و بدنه استخر به عنوان مرحله بعدی اهمیت بسیار زیادی جهت مقاوم‌ سازی بدنه استخر دارد. در این مرحله باید شما دو لایه      شبکه آرماتور را به وسیله میلگرد بر اساس نقشه در کف استخر و یک لایه را به صورت عمودی در بدنه استخر ایجاد نمایید.

برای مشاوره با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *