نحوه محاسبه مساحت و حجم استخر + محاسبه مساحت و حجم از نظر آب درونی استخر

محاسبه مساحت و حجم استخر

محاسبه مساحت و حجم استخر

یکی از مهمترین نکاتی که شما زمان ساخت استخر باید با آن آشنایی داشته باشید محاسبه مساحت و حجم استخر می باشد. آب موجود درون استخر یکی از اصلی ترین معیارها برای محاسبه مساحت می باشد که باید برای نگهداری از استخر این مورد را در نظر داشته باشید.

استخرها شکل های متنوع دارند که هر یک از آنها را باید از نظر اندازه و حجم آب به گونه ای مشخص شده ای اندازه گیری کنید. بدون شک شما برای محاسبه کردن مساحت و حجم درونی استخر اطلاعات زیادی ندارید، به همین دلیل باید با کارشناسان و مهندسان فعال در این زمینه مشورت کنید.

فرمول های خاصی برای محاسبه مساحت و حجم استخر وجود دارد که با رعایت کردن آنها مهندسین می توانند حجم استخر را به خوبی محاسبه کنند. محاسبات بسته به نوع و طراحی استخر می تواند آسان و یا دشوار باشد

به عنوان مثال شما باید به خوبی بدانید یکی از استخرهایی که مستطیل شکل است از نظر عمقی که دارد با بیشتر مناطق استخر یکسان است و به همین دلیل اندازه گیری آن هم آسان می باشد. در حالی که باید بدانید محاسبه کردن اندازه استخرهای منحنی شکل دشواری بیشتری دارد. فرمول های ریاضی خاصی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای اندازه گیری استفاده کنید.

روش های محاسبه مساحت و حجم استخر

نحوه محاسبه مساحت و حجم استخر

برخی از اندازه گیری هایی که استخرهای متنوع دارند تنها با یک نوار اندازه گیری ساده انجام می شود در حالی که باید بدانید برخی از اندازه گیری ها دشوارتر انجام خواهند شد. مساحت یک استخر زمانی مهم می شود که حجم آب درون آن را می خواهید محاسبه کنید.

هر یک از استخرها بر اساس شکل و طراحی که دارند باید محاسبه و اندازه گیری شوند. بنابراین برای محاسبه مساحت و حجم استخر باید به خوبی اندازه و شکل استخرها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

نحوه محاسبه حجم استخر و مساحت بر اساس نوع طراحی که دارند عبارت می باشد از :

  1. استخر های مربع و یا مستطیل شکل :

آن دسته از استخرهایی که مربع و یا مستطیل شکل هستند فرمول ساده ای دارند. طول ضرب در عرض یکی از اصلی ترین فرمول های اندازه گیری مساحت این نمونه از استخرها می باشد. بر همین اساس باید بدانید آن دسته از استخرهایی که طولشان ۱۰ متر است و عرض ۵ متری دارند مساحت اصلی شان تا ۵۰ متر مربع می رسد.

  1. استخرهای گرد :

فرمول ریاضی که برای محاسبه مساحت و حجم استخر های گرد به کار برده می شود عدد پی است که آن را باید در توان دوم شعاع دایره بگذارید. بر همین اساس اگر شما استخری به اندازه قطر و متر ۵ شعاعی دارید باید فرمول آن را بر اساس متر مربع اندازه گیری کنید.

  1. استخرهای منحنی نامنظم :

زمانی که می خواهید مساحت استخرهای منحنی شکل را محاسبه کنید اوضاع تا حدودی پیچیده تر می شود، چرا که اندازه گیری و محاسبه اندازه این استخرا تا حدودی دشوار است. ساده تری راه برای اندازه گیری سطح این استخر رسم شکل استخر روی کاغذهای گراف می باشد.

با استفاده کردن از مقیاسی که یک مربع نشان دهنده یک متر است. با ساده شمردن تعداد مربع هایی که درون فرمول شما وجود دارد می توانید نزدیک ترین اندازه را به درستی تخمین بزنید.

محاسبه مساحت و حجم استخر

محاسبه مساحت و حجم استخر از نظر آب درونی استخر

ماهیت اصلی که محاسبه کردن حجم آب درون استخر دارد داشتن مساحت و ضرب نمودن آن در عمق می باشد. این روش محاسبه به شما حجم یک استخر را در متر مربع به خوبی نشان می دهد. اما باید بدانید حجم استخر به طور معمول با استفاده از گالن محاسبه می شود.

بر همین اساس برای اینکه هر متر مکعب را به یک گالن تبدیل کنید باید نوع آن گالن را بر حجم گالن های ایرانی به شمار آورید. حجم آب استخر درون استخرها بر اساس نوع و شکل آنها باید اندازه گیری شود که هر یک از آنها از نظر شکل و طراحی که دارند عبارت هستند از :

  1. حجم آب استخر مربع و یا مستطیل :

محاسبه مساحت و حجم استخر درون استخرهای مربع در هر نقطه به طور معمول یکسان می باشد. فرمول های ساده ریاضی زیادی وجود دارد که برای محاسبه اندازه گیری این استخرها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. روش های اندازه گیری سطح آب درون این استخرها بسیار ساده می باشد.

محاسبه مساحت و حجم استخر

  1. حجم آب استخر گرد :

برای محاسبه کردن حجم آب درون یک استخر گرد باید روش ها و فرمول های ریاضی مشخص شده را در عمق استخر ضرب کنید. استخری که قطر آن ۱۰ متر است و عمق دو متری دارد تا ۱۵۷ متر مربع اندازه دارد.

  1. حجم آب استخر منحنی :

آن دسته از استخرهایی که منحنی شکل می باشند روش تقریبا یکسانی برای برای اندازه گیری دارند. مقیاس های این استخر را باید در لیتر آب درون استخر ضرب کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در استخرینو و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۶۴۰۸۶۷

۰۹۱۲۶۰۷۷۴۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *